معرفی کتابکتاب

پیشنهاد کتاب برای مطالعه | معرفی کتاب خوب

درود. از آن‌جا که زمان تمامی انسان‌ها محدود است و همچنین تمامی کتاب‌هایی که در بازار هستند به‌یک‌اندازه ارزش مطالعه ندارند، عقل حکم می‌کند که زمان محدودمان را صرف مطالعه‌ی کتاب‌های باارزش کنیم. یکی از بهترین راه‌ها برای انتخاب کتاب‌های باارزش این است که از تجربه‌ی دیگران استفاده کنیم؛ اما تجربه‌ی دیگران همواره نمی‌تواند معیاری درست باشد مگر آن‌که آن‌ها دلایل‌شان را برای باارزش‌خواندن کتابی که معرفی می‌کنند برای‌مان بگویند تا با سنجش دلایل‌شان بفهمیم آیا واقعاً آن کتاب می‌تواند کتابی مناسب برای مطالعه باشد یا خیر. از تمامی شما دعوت می‌کنم که در قسمت نظرات یا همان کامنت‌های این نوشتار، کتاب‌هایی که فکر می‌کنید برای مطالعه مفید هستند را برای ما و کاربران معرفی کنید. لطفاً از گزینه‌های لایک و دیس‌لایک برای ارزیابی نظرات هم استفاده کنید. همچنین سعی کنید ابتدای کامنت‌تان از عباراتی همچون پیشنهاد کتاب برای مطالعه – کتاب خوب برای مطالعه – این کتاب را بخوانید – معرفی کتاب خوب و موارد این قبیل استفاده کنید.

در ضمن هیچ دلیلی ندارد که صرفاً کتاب‌های خوب را معرفی کنیم، می‌توانیم حتی کتاب‌هایی که فکر می‌کنیم ارزش مطالعه ندارند را – البته با ذکر دلیل یا دلایل – معرفی کنیم تا مطالعه‌شان زمان دیگران را نگیرد. خود من بارها کتابی خوانده‌ام و به‌شدت پس از مطالعه‌اش پشیمان شده‌ام از این‌که زمانی را برای‌اش گذاشته‌بودم، چراکه همان زمان را می‌توانستم برای کتابی دیگر بگذارم.

همچنین، برای پیشنهاد کتاب برای مطالعه می‌توانید از دسته‌بندی‌های مجله‌ی لوکئوم استفاده کنید:

در ضمن، برخی مطالب ما با استقبال خوبی مواجه شده‌اند، مطالعه‌ی آن‌ها را هم به شما پیشنهاد می‌کنم:

از شما دعوت می‌کنم کامنت‌ها را بخوانید و از آن‌ها بهره گیرید. همچنین لطفاً شما هم در بحث شریک شوید و کتاب‌های خوب‌تان را معرفی کنید. لطفاً نام مترجم را هم ذکر کنید.

آرش شمسی

هست از پسِ پرده گفت‌وگوی من و تو ||| چو پرده برافتد نه تو مانی و نه من
guest
ضرورتی برای نوشتن نام و ایمیل نیست.
50 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها
مریم
مریم
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۵:۴۸

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
کوری از ژوزه ساراماگو با ترجمه آقای پارسای.
هم نثر خوبی داره، هم بسیار جذاب و هیجان انگیزه و هم سطحی نیست و به مسایل جامعه پرداخته

امید
امید
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۵:۵۵

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
برادران کارامازوف اثر داستایوفسکی ترجمه صالح حسینی.
بعد از چند سال کتابخوانی هنوز رو دستش کتاب ندیدم. اصلا این رمان نیست کتاب فلسفیه.
کتاب ابله داستایوفسکی با ترجمه سروش حبیبی رو هم پیشنهاد میکنم

گیتی
گیتی
پاسخ به  امید
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۲۳:۵۴

من کتاب برادران کارامازوف رو با ترجمه‌ی پرویز شهدی به‌صورت صوتی با صدای آرمان سلطان‌زاده هم گوش دادم و به نظرم هم ترجمه و هم اجرای گوینده هر دو خوب بودن.

بیتا
بیتا
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۶:۳۰

پیشنهاد مطالعه کتاب درباره تبلیغات:
خیلی خوبه که چنین صفحه‌ای رو توی سایت ایجاد کردید. مطمئن هستم برای من و خیلی‌ها مفید خواهد بود. کمی پیش خودتون یه مطلب درباره‌ی توهین تبلیغات به مخاطبان منتشر کردید، من هم تازگی یه کتاب در همین زمینه خوندم که گفتم ممکنه برای تشخیص جهت‌گیری‌های بیشتر رسانه‌ها مفید باشه:
چگونه سوگیری و تبلیغات را در رسانه‌ها تشخیص دهیم نوشته‌ی پل و لیندا الدر ترجمه‌ی مهدی خسروانی

ابتین نورالدین موسی
ابتین نورالدین موسی
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۶:۳۰

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
۱-رمان صد سال تنهایی گارریل گارسیا مارکز
۲-رمان ۱۹۸۴ جورج اورول
۳-آواز پر جبرئیل سهروردی
۴-جهان های موازی اثر میچیو کاکو
۵-نظریه ی کوانتومی اثر جان پاکینگ هورن
و همچنین کتاب راز ، صرفا جهت آشنایی با اینگونه عقاید و شناخت بهتر اونها
کتاب هایی که ارزش خوندن ندارن:
۱-اندیشه های کوانتومی مولانا از محسن فرشاد
۲-جهان هولوگرافیک
نکته: دو کتاب بالا برای اشنایی با عقاید شبه علمی خوب هستن ولی چونکه طولانی و وقت گیر هستن ، ارزش مطالعه ندارن

ابتین نورالدین موسی
ابتین نورالدین موسی
پاسخ به  آرش شمسی
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۲۱:۰۹

بنده هم همینطور

رها
رها
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۶:۵۲

معرفی کتاب:
انسان و خدا اثر لوک فری با ترجمه عرفان ثابتی.
خیلی کتاب خوبیه برای زندگی. روی من خیلی اثر مثبت داشت‌ به شدت پیشنهادش میکنم

میترا رضایی
میترا رضایی
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷:۱۰

سلام. کتاب در جستجوی معنا بهترین کتابی بوده که تا حالا خوندم. مال اسوالد هنفلینگه.
در مورد این صحبت کرده که چطور در این جهان زندگی کنیم و بعد عقاید فیلسوف های مختلف رو آورده. خوبی ای که داره اینه که افکار شون رو نقد هم کرده ‌

کامیار
کامیار
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷:۳۳

سلام. کتاب کمدی الهی از دانته،‌ با ترجمه آقای شجاع الدین شفا.

کاربر بدون نام
کاربر بدون نام
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷:۵۵

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
زوربای یونانی اثر کازانتزاکیس، ترجمه قاضی.
یک رمان فلسفی جذاب که تا مدت ها تحت تاثیرش خواهید بود.

سالی
سالی
۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۲۳:۲۷

من فکر میکنم به قول استاد بزرگ محسن هشترودی ما بیشتر از اشنایی با فلاسفه غرب و شرق باید با تفکر فلسفی اشنا شویم و اگرنه فلسفه فقط اشنایی با یک سری افراد خواهد شد و عقایدشان که نه میفهمیم در چگونه سیر فکری به ان رسیدند ونه میفهمیمکه چگونه با ان روبه رو شویم ناچارا کاملا دلی همه را میپذیریم یا رد میکنیم …
لذا قبل از شروع فلسفه پیشنهاد من اشنایی بامکاتب منطق ریاضی و مطالعه کتبی مانند بنیاد های منطق نگریک هیلبرت میباشد..سپس با فلاسفه با این دیدگاه منطقی مثل فلاسفه تحلیلی و قبل تر اسپینوزا و ..
البته کتاب های هشترودی را اگر گیر اوردید خوب هست..به عمد کتاب های ایشان کمیاب کردند جند سال

Mr suspicious
Mr suspicious
۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۳۳

۲ تا از بهترین کتاب هایی که خوانده‌ام.
درود؛ اگه قرار باشه بین همه‌ی کتاب هایی که خوندم فقط دو کتاب رو انتخاب کنم قطعاً مجبور می‌شم از خیلی از شاهکار‌ها صرف‌نظر کنم. این قضیه برای سینما و موسیقی هم (شاید با شدت کمتر) برقراره. با این حال سعی می‌کنم که دو تا از بهترین کتاب هایی که خوندم رو با ذکر نام مترجم معرفی کنم تا شاید شخص دیگه‌ای بخونه‌شون و لذت مطالعه رو تا مغز استخون حس کنه.
اولین کتاب؛ جهان همچون اراده و تصور اثر آرتور شوپنهاور کبیره که بعد از به اتمام رسوندنش (که کار آنچنان راحتی هم نبود:)) ) برای یک لحظه حس کردم طبیعت و ژنتیکم و محیط اطرافم دست به دست هم دادن تا به این حد با شوپنهاور همزاد‌پنداری کنم. این کتاب به معنای واقعی شاهکار اندیشه‌ی بشریه. حد اعلای پزیمیسم و بحث های عمیق شوپنهاور در باب ایدئالیسم و امثالهم که گویا همت بسته تا فلسفه‌ی کانت رو به شکل زیبایی کامل کنه. این کتاب توسط رضا ولی‌یاری ترجمه شده و انصافاً ترجمه‌ی خوبیه ولی خوب به هر حال متن آلمانی‌ش قدمت نسبتاً زیادی داره پس شاید بهتر باشه از کتاب های دیگه‌ی شوپنهاور شروع کنید. هر چند برای کامل درک کردنش نیاز به آشنایی با فلسفه‌ی کانت‌ هم هست که وارد بحثش نمی‌شم.
دومین کتابی که دوست دارم ازش نام ببرم شاهکار ویکتور هوگو؛ بینوایانه که قطع به یقین نود درصد ایرانیا اسم این رمان رو شنیدن ولی خوب شاید حال نداشتن دو هزار صفحه بخونن. این رمان با اختلاف بهترین رمانیه که مطالعه کردم و دلایل زیادی هم دارم که نمی‌تونم یک به یک بیان کنم.رمان تم رمانتیک و غمگینی داره و در اواسطش بارها و بارها ویکتور هوگو سیر داستانو کند میکنه یا کاملا متوقف می‌کنه تا از عقاید خودش صحبت کنه که انصافا همین فلسفه‌بافی‌هاش رمان رو از خیل عظیمی از کتاب های دیگه متمایز می‌کنه. کتاب چند تا داستان رو با هم جلو می‌بره و حتی متوسل به وقایع تاریخی (مثل نبرد واترلو یا انقلاب کبیر فرانسه) هم می‌شه تا داستان های مختلفو در یک جا به هم برسونه و بحث های زیادی هم مثل وجدان رو در بر می‌گیره. برای این کتاب حتما حتما توصیه می‌کنم فقط ترجمه‌ی محمد رضا پارسا‌یار رو بخونید! واقعا روی این موضوع تأکید می‌کنم. این ترجمه به بهترین شکل قدرت اثرگذاری یک ترجمه‌ی قوی روی یک اثر شاهکار رو به نمایش می‌ذاره. پا‌ورقی های بسیار زیاد( که انصافا برای رمان های قرن نوزدهی فرانسوی نیازه)، متن کامل و ترجمه از متن فرانسوی، از دیگر ویژگی های این ترجمه‌ی عالیه. در ضمن سراغ ترجمه‌ی مستعان هم نرید! اون ترجمه به درد پنجاه سال پیش می‌خوره با احترام…

این هم معرفی یک کتاب فلسفی و یک رمان.

کاربر بدون نام
کاربر بدون نام
۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ۱۰:۰۲

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
همه می میرند سیمون دوبوار. کتابی عالی برای هر کس که دغدغه مردن داره

Reza AD
Reza AD
۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ۱۰:۳۵

معرفی سه کتاب مفید.
سعی می‌کنم سه کتاب که تا الان آقای شمسی ودوستان دیگر بهشون اشاره نکردن رو معرفی کنم.
کتاب اول: چگونه كتاب بخوانيم؟
نویسندگان: مورتیمر ادلر/ چارلز لینکلن ون دورنمترجم: محمد صراف بااینکه هر دانش‌آموزی سال‌ها با کتاب سروکار دارد و باید بداند که چگونه کتاب بخواند، اما چیزی به نام “مهارت کتاب خواندن” در مدارس و حتی دانشگاه‌ها آموزش داده نمی‌شود. با وجود اینکه اصل کتاب مربوط به سال ١٩٤٠ است اما از جمله معتبرترین کتاب‌ها در زمینه‌ی مهارت مطالعه و کتاب‌خوانی محسوب می‌شود. 
 مارتیمر، یک فیلسوف آمریکایی است که در زمانی که سر ویراستار دایره‌المعارف بریتانیکا بود، مجبور بود روزی سه هزار صفحه از مطالب این دایره‌المعارف را مطالعه کند. این تجربه باعث شد که او به روش‌هایی برای مطالعه‌ی متون مختلف دست یابد. کتاب؛ محصول یافته‌های او در این مدت است. از نظر منتقدان این اثر یکی از “کلاسیک‌های زنده جهان” محسوب می‌شود. “انجمن جهانی مدیریت اطلاعات” کتاب آدلر را جزو کتاب‌هایی قرار داده که هر مدیری باید آن را بخواند. در این کتاب تکنیک‌های بسیار مفیدی برای رده‌بندی موضوعی کتاب‌ها و خوانش هوشمندانه متن، ارتباط سازنده‌ی خواننده با نویسنده، ارائه می‌شود. 
اين كتاب در ايران با ترجمه ى محمد صراف و در انتشارات به نشر، چاپ و عرضه شده است. 
کتاب دوم: مکاتب ادبی
نویسنده: دکتر سیروس شمیسا
دکتر شمیسا بعد از مرحوم رضا سید حسینی این کتاب را انتشار داد. زیرا معتقد بود تا وقتی که ایشان زنده هستند نیازی به انتشار کتاب دیگری در این مورد نیست.
شما در این کتاب با مکاتب ادبی از آغاز آشنا خواهید شد و در مورد هر مکتب نویسندگان نامدار و کتابهایشان نیز معرفی شده اند. در واقع اگر مایل به مطالعه ی ادبیات به صورت برنامه ریزی شده هستید، این کتاب برنامه ی راه شما خواهد بود.
زمانی بود که خود بنده به صورت اتفاقی هر کتابی (رمان) که به نظرم جالب می آمد میخریدم تا اینکه به این نتیجه رسیدم که مطالعه ی بدون برنامه راه به جایی نخواهد برد. 
اگر مایلید بر اساس تاریخ، بر اساس سبک و یا بر اساس نویسنده های هر کشور مطالعه کنید، بدون شک به این کتاب نیاز خواهید داشت.
کتاب سوم: کم عمق‌ها (اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟)
نویسنده:نیکلاس کار
مترجم: امیر سپهرام
بهتر است برای معرفی این کتاب از نوشتار جناب مقصودی استفاده کنم که حق مطلب را ادا کرده.
“اصول اینترنت همان اصول صاحبان صنایع است: سرعت و کارایی، بهره وری در تولید و مصرف. ما روز به روز مهارتمان در نگاه اجمالی به مطالب و مرور سریع اطلاعات بیشتر می‌شود اما آنچه از دست می‌دهیم توانایی‌مان برای تمرکز، تفکر و تامل است. 
«آیا اینترنت ما را احمق می‌کند؟» پرسشی که “نیکلاس کار” مطرح کرد، تلنگری بود برای آغاز یکی از مهم‌ترین بحث‌های دوران ما: وقتی که داریم از مواهب اینترنت لذت می‌بریم، آیا در واقع داریم توانایی‌مان را برای خواندن و تفکر عمیق فدا می‌کنیم؟
 او با استفاده از کشفیات جدید در علم عصب‌شناسی نشان می‌دهد که مغز ما در واکنش به تجربه‌هایمان تغییر می‌کند. یعنی فناوری‌هایی که ما برای یافتن، ذخیره و اشتراک اطلاعات استفاده می‌کنیم مسیرهای عصبی مغز ما را تغییر می‌دهند. 
همچنین، شرح می‌دهد که چطور کتاب‌های چاپی به تمرکز و توجه بیشتر ما کمک کردند و موجب رشد تفکر عمیق و خلاق شدند. اما اینترنت، که سیستم مغزی ما به سمت سطحی شدن تغییر داده، برعکس، ما را عادت داده است که لقمه‌های کوچک اطلاعات را به‌سرعت و بدون تمرکز و توجه از منابع متعدد گردآوری کنیم.
“روش مطالعه ی ما چگونه تغییر می کند؟روش نگارش ما چطور؟ روش تفکرمان؟ این ها سوالاتی است که هم باید از خودمان بپرسیم و هم از کودکان مان.”
ده فصل این کتاب برای پاسخ دادن به این پرسش ها نوشته شده اند. مجموعه ای خواندنی از نتایج تعداد زیادی مقاله ی زیست شناسی و تاریخی و فناوری های روز.”
خود بنده از مطالعۀ این سه کتاب چیز‌های زیادی یاد گرفتم. شما هم اگه دوست داشتید تهیه کنید و لذت ببرید.

مهرو
مهرو
۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ۱۴:۰۳

معرفی کتاب خوب
کتاب تسلی بخشی های فلسفه اثر الن دو باتن. خیلی از این کتاب لذت بردم و از نکاتی که داخلش بود به خوبی تو زندگیم استفاده کردم. راستی مترجمش آقای ثابتی هستن.

مصطفی
مصطفی
۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ۲۲:۵۲

معرفی دو رمان زیبا و تامل برانگیز:

۱٫ سالار مگسها اثر ویلیام هلدینگ و ترجمه حمید رفیعی
این کتاب به طرز عجیبی هستی و چیستی این جهان و انسانهاشو نشون داده. سوگنامه ای بر معصومیت کودکان!
۲٫ عصیان اثر یوزف روت، رمانی کوتاه و اگزیستانسیالیستی از یک نویسنده ی آلمانی.

متد
متد
۱۷ فروردین ۱۴۰۰ ۱۱:۰۵

پیشنهاد کتاب برای مطالعه
مراقبت وتنبیه اثر میشل فوکو
کتابی در باره قدرت.

فرشته
فرشته
۱۸ فروردین ۱۴۰۰ ۱۵:۰۴

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
اتاقی از آن خود
به‌ سوی فانوس دریایی
خانم دالووی
اورلاندو
من این کتاب‌ها رو از ویرجینیا وولف خوندم و واقعا به نظرم خوب و متفاوت بودن.

مبینا
مبینا
۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ۱۰:۳۴

درود
کتاب خانه ادریسی ها از خانم غزاله علیزاده ، فوق العاده زیبا و خواندنی ست.

خاطره
خاطره
۲۷ فروردین ۱۴۰۰ ۱۳:۱۵

پیشنهاد مطالعه برای کتاب
بیگانه آلبر کامو با ترجمه لیلی گلستان
مرگ ایوان ایلیچ تولستوی با ترجمه حبیبی
این دو کتاب رو خیلی دوست دارم.

میلاد
میلاد
۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۷:۳۲

پیشنهاد کتاب برای مطالعه
کتاب فلسفه مدرن فرانسه ترجمه پیروز ایزدی
این کتاب به کل فیلسوفان فرانسه در قرن بیستم پرداخته‌. من شخصا خیلی ازش استفاده کردم.

پروانه احمدی
پروانه احمدی
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۲۳:۱۳

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
تصویر دوریان گری نوشته‌ی اسکار وایلد ترجمه‌ی ابوالحسن تهامی
گرگ بیابان نوشته‌ی هرمان هسه ترجمه‌ی کیومرث پارسای

گیتی
گیتی
۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۰:۰۶

بیشتر دوستان کتاب‌هایی برای مطالعه پیشنهاد دادن، ولی من چند تا کتاب خوندم که به‌نظرم واقعاً ارزش وقت گذاشتن ندارن، اونا رو می‌خوام بگم:
رمان استخوان‌های دوست‌داشتنی نوشته‌ی آلیس سبالد (اسم مترجم رو یادم نیست)
رمان سهم من نوشته‌ی پری‌نوش صنیعی
کتاب لطفاً گوسفند نباشید نوشته‌ی محمود نامی
کتاب روی ماه خدا را ببوس نوشته‌ی مصطفی مستور
کتاب صد سال تنهایی نوشته‌ی گابریل گارسیا مارکز ترجمه‌ی کیومرث پارسای
رمان ماندارن‌ها نوشته‌ی سیمون دوبووار ترجمه‌ی پرویز شهدی

الناز
الناز
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۰۹

پیشنهاد کتاب برای مطالعه
داستان کوتاه‌های ادگار آلن پو، نیکلای گوگول، آنتوان چخوف، گی دو موپاسان، فرانتس کافکا، صادق هدایت و لئو تولستوی برای افرادی که زمان زیادی برای مطالعه ندارن می‌تونن انتخاب‌های خیلی خوبی باشن.

سینا
سینا
۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۰۱

کتاب تفکر زائد و با پیر بلخ محمدجعفر مصفا
موضوعشون در مورد خودشناسیه و برگرفته از سبک خودشناسی مولاناست.
کتابی هست که واقعاً نگاهتون به زندگی رو تغییر میده

رضا
رضا
۴ خرداد ۱۴۰۰ ۱۸:۳۳

سلام و درود بر شما برای معرفی کتاب های خوب و ارزنده
از کتاب های بسیار ارزنده و خوبی که خواندش را به دوستان معرفی می کنم کتاب سطحی نگری اثر استاد علی شالچیان ناظر است که در این کتاب به نقد نگرش ها و دیدگاه های افراد سطحی نکر پرداخته اند و پرده از روی بسیاری از امور خرافی برداشته اند. این کتاب با استناد به سخنان عارفان بسیار بزرگ همجون ابن عربی و سهروردی و … نگاشته شده است.

پس از مطالعه‌ی این نوشتار، این‌ها را هم بخوانید