معرفی کتابکتاب

پیشنهاد کتاب برای مطالعه | معرفی کتاب خوب

درود. از آن‌جا که زمان تمامی انسان‌ها محدود است و همچنین تمامی کتاب‌هایی که در بازار هستند به‌یک‌اندازه ارزش مطالعه ندارند، عقل حکم می‌کند که زمان محدودمان را صرف مطالعه‌ی کتاب‌های باارزش کنیم. یکی از بهترین راه‌ها برای انتخاب کتاب‌های باارزش این است که از تجربه‌ی دیگران استفاده کنیم؛ اما تجربه‌ی دیگران همواره نمی‌تواند معیاری درست باشد مگر آن‌که آن‌ها دلایل‌شان را برای باارزش‌خواندن کتابی که معرفی می‌کنند برای‌مان بگویند تا با سنجش دلایل‌شان بفهمیم آیا واقعاً آن کتاب می‌تواند کتابی مناسب برای مطالعه باشد یا خیر. از تمامی شما دعوت می‌کنم که در قسمت نظرات یا همان کامنت‌های این نوشتار، کتاب‌هایی که فکر می‌کنید برای مطالعه مفید هستند را برای ما و کاربران معرفی کنید. لطفاً از گزینه‌های لایک و دیس‌لایک برای ارزیابی نظرات هم استفاده کنید. همچنین سعی کنید ابتدای کامنت‌تان از عباراتی همچون پیشنهاد کتاب برای مطالعه – کتاب خوب برای مطالعه – این کتاب را بخوانید – معرفی کتاب خوب و موارد این قبیل استفاده کنید.

در ضمن هیچ دلیلی ندارد که صرفاً کتاب‌های خوب را معرفی کنیم، می‌توانیم حتی کتاب‌هایی که فکر می‌کنیم ارزش مطالعه ندارند را – البته با ذکر دلیل یا دلایل – معرفی کنیم تا مطالعه‌شان زمان دیگران را نگیرد. خود من بارها کتابی خوانده‌ام و به‌شدت پس از مطالعه‌اش پشیمان شده‌ام از این‌که زمانی را برای‌اش گذاشته‌بودم، چراکه همان زمان را می‌توانستم برای کتابی دیگر بگذارم.

همچنین، برای پیشنهاد کتاب برای مطالعه می‌توانید از دسته‌بندی‌های مجله‌ی لوکئوم استفاده کنید:

در ضمن، برخی مطالب ما با استقبال خوبی مواجه شده‌اند، مطالعه‌ی آن‌ها را هم به شما پیشنهاد می‌کنم:

از شما دعوت می‌کنم کامنت‌ها را بخوانید و از آن‌ها بهره گیرید. همچنین لطفاً شما هم در بحث شریک شوید و کتاب‌های خوب‌تان را معرفی کنید. لطفاً نام مترجم را هم ذکر کنید.

آرش شمسی

هست از پسِ پرده گفت‌وگوی من و تو ||| چو پرده برافتد نه تو مانی و نه من

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

guest

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

35 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها
مریم

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
کوری از ژوزه ساراماگو با ترجمه آقای پارسای.
هم نثر خوبی داره، هم بسیار جذاب و هیجان انگیزه و هم سطحی نیست و به مسایل جامعه پرداخته

امید

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
برادران کارامازوف اثر داستایوفسکی ترجمه صالح حسینی.
بعد از چند سال کتابخوانی هنوز رو دستش کتاب ندیدم. اصلا این رمان نیست کتاب فلسفیه.
کتاب ابله داستایوفسکی با ترجمه سروش حبیبی رو هم پیشنهاد میکنم

بیتا

پیشنهاد مطالعه کتاب درباره تبلیغات:
خیلی خوبه که چنین صفحه‌ای رو توی سایت ایجاد کردید. مطمئن هستم برای من و خیلی‌ها مفید خواهد بود. کمی پیش خودتون یه مطلب درباره‌ی توهین تبلیغات به مخاطبان منتشر کردید، من هم تازگی یه کتاب در همین زمینه خوندم که گفتم ممکنه برای تشخیص جهت‌گیری‌های بیشتر رسانه‌ها مفید باشه:
چگونه سوگیری و تبلیغات را در رسانه‌ها تشخیص دهیم نوشته‌ی پل و لیندا الدر ترجمه‌ی مهدی خسروانی

ابتین نورالدین موسی

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
1-رمان صد سال تنهایی گارریل گارسیا مارکز
2-رمان 1984 جورج اورول
3-آواز پر جبرئیل سهروردی
4-جهان های موازی اثر میچیو کاکو
5-نظریه ی کوانتومی اثر جان پاکینگ هورن
و همچنین کتاب راز ، صرفا جهت آشنایی با اینگونه عقاید و شناخت بهتر اونها
کتاب هایی که ارزش خوندن ندارن:
1-اندیشه های کوانتومی مولانا از محسن فرشاد
2-جهان هولوگرافیک
نکته: دو کتاب بالا برای اشنایی با عقاید شبه علمی خوب هستن ولی چونکه طولانی و وقت گیر هستن ، ارزش مطالعه ندارن

ابتین نورالدین موسی

بنده هم همینطور

رها

معرفی کتاب:
انسان و خدا اثر لوک فری با ترجمه عرفان ثابتی.
خیلی کتاب خوبیه برای زندگی. روی من خیلی اثر مثبت داشت‌ به شدت پیشنهادش میکنم

میترا رضایی

سلام. کتاب در جستجوی معنا بهترین کتابی بوده که تا حالا خوندم. مال اسوالد هنفلینگه.
در مورد این صحبت کرده که چطور در این جهان زندگی کنیم و بعد عقاید فیلسوف های مختلف رو آورده. خوبی ای که داره اینه که افکار شون رو نقد هم کرده ‌

کامیار

سلام. کتاب کمدی الهی از دانته،‌ با ترجمه آقای شجاع الدین شفا.

کاربر بدون نام

پیشنهاد کتاب برای مطالعه:
زوربای یونانی اثر کازانتزاکیس، ترجمه قاضی.
یک رمان فلسفی جذاب که تا مدت ها تحت تاثیرش خواهید بود.

سالی

من فکر میکنم به قول استاد بزرگ محسن هشترودی ما بیشتر از اشنایی با فلاسفه غرب و شرق باید با تفکر فلسفی اشنا شویم و اگرنه فلسفه فقط اشنایی با یک سری افراد خواهد شد و عقایدشان که نه میفهمیم در چگونه سیر فکری به ان رسیدند ونه میفهمیمکه چگونه با ان روبه رو شویم ناچارا کاملا دلی همه را میپذیریم یا رد میکنیم …
لذا قبل از شروع فلسفه پیشنهاد من اشنایی بامکاتب منطق ریاضی و مطالعه کتبی مانند بنیاد های منطق نگریک هیلبرت میباشد..سپس با فلاسفه با این دیدگاه منطقی مثل فلاسفه تحلیلی و قبل تر اسپینوزا و ..
البته کتاب های هشترودی را اگر گیر اوردید خوب هست..به عمد کتاب های ایشان کمیاب کردند جند سال

Mr suspicious

2 تا از بهترین کتاب هایی که خوانده‌ام.
درود؛ اگه قرار باشه بین همه‌ی کتاب هایی که خوندم فقط دو کتاب رو انتخاب کنم قطعاً مجبور می‌شم از خیلی از شاهکار‌ها صرف‌نظر کنم. این قضیه برای سینما و موسیقی هم (شاید با شدت کمتر) برقراره. با این حال سعی می‌کنم که دو تا از بهترین کتاب هایی که خوندم رو با ذکر نام مترجم معرفی کنم تا شاید شخص دیگه‌ای بخونه‌شون و لذت مطالعه رو تا مغز استخون حس کنه.
اولین کتاب؛ جهان همچون اراده و تصور اثر آرتور شوپنهاور کبیره که بعد از به اتمام رسوندنش (که کار آنچنان راحتی هم نبود:)) ) برای یک لحظه حس کردم طبیعت و ژنتیکم و محیط اطرافم دست به دست هم دادن تا به این حد با شوپنهاور همزاد‌پنداری کنم. این کتاب به معنای واقعی شاهکار اندیشه‌ی بشریه. حد اعلای پزیمیسم و بحث های عمیق شوپنهاور در باب ایدئالیسم و امثالهم که گویا همت بسته تا فلسفه‌ی کانت رو به شکل زیبایی کامل کنه. این کتاب توسط رضا ولی‌یاری ترجمه شده و انصافاً ترجمه‌ی خوبیه ولی خوب به هر حال متن آلمانی‌ش قدمت نسبتاً زیادی داره پس شاید بهتر باشه از کتاب های دیگه‌ی شوپنهاور شروع کنید. هر چند برای کامل درک کردنش نیاز به آشنایی با فلسفه‌ی کانت‌ هم هست که وارد بحثش نمی‌شم.
دومین کتابی که دوست دارم ازش نام ببرم شاهکار ویکتور هوگو؛ بینوایانه که قطع به یقین نود درصد ایرانیا اسم این رمان رو شنیدن ولی خوب شاید حال نداشتن دو هزار صفحه بخونن. این رمان با اختلاف بهترین رمانیه که مطالعه کردم و دلایل زیادی هم دارم که نمی‌تونم یک به یک بیان کنم.رمان تم رمانتیک و غمگینی داره و در اواسطش بارها و بارها ویکتور هوگو سیر داستانو کند میکنه یا کاملا متوقف می‌کنه تا از عقاید خودش صحبت کنه که انصافا همین فلسفه‌بافی‌هاش رمان رو از خیل عظیمی از کتاب های دیگه متمایز می‌کنه. کتاب چند تا داستان رو با هم جلو می‌بره و حتی متوسل به وقایع تاریخی (مثل نبرد واترلو یا انقلاب کبیر فرانسه) هم می‌شه تا داستان های مختلفو در یک جا به هم برسونه و بحث های زیادی هم مثل وجدان رو در بر می‌گیره. برای این کتاب حتما حتما توصیه می‌کنم فقط ترجمه‌ی محمد رضا پارسا‌یار رو بخونید! واقعا روی این موضوع تأکید می‌کنم. این ترجمه به بهترین شکل قدرت اثرگذاری یک ترجمه‌ی قوی روی یک اثر شاهکار رو به نمایش می‌ذاره. پا‌ورقی های بسیار زیاد( که انصافا برای رمان های قرن نوزدهی فرانسوی نیازه)، متن کامل و ترجمه از متن فرانسوی، از دیگر ویژگی های این ترجمه‌ی عالیه. در ضمن سراغ ترجمه‌ی مستعان هم نرید! اون ترجمه به درد پنجاه سال پیش می‌خوره با احترام…

این هم معرفی یک کتاب فلسفی و یک رمان.

پس از مطالعه‌ی این نوشتار، این‌ها را هم بخوانید

تالار موسیقی لوکئوم

امروز 5 فروردین‌ماه 1400 وب‌سایت موسیقی‌مان راه‌اندازی شد. سعی بر این است که انبوهی از بهترین موسیقی‌های کلاسیک و اپرا را در آن بارگذاری کنیم. هرازگاهی سری به وب‌سایت موسیقی‌مان بزنید:

لینک تالار موسیقی لوکئوم