موسیقی

بهترین موسیقی های کلاسیک | ۲۵ شاهکار از کلاسیک‌هایی که شنیده‌ام

شوپنهاور در کتاب سترگ‌اش، جهان همچون اراده و تصور، صفحات پرشماری را به هنر اختصاص داده و بسیار آن را ستوده‌است. از میان هنرهای بسیاری که شوپنهاور نام می‌برد و در باب‌شان بحث می‌کند، موسیقی اما جایگاهی ویژه دارد. بحث شوپنهاور در باب موسیقی را بسیاری از هنرمندان پس از او، چه کسانی که اهل آهنگسازی بودند و چه کسانی که نبودند، بسیار پسندیدند و از آن لذت بردند. سرآمد تمامی آهنگسازانی که از بحث شوپنهاور در باب موسیقی لذت بردند ریچارد واگنر بود. نیچه نیز در بحث‌های‌اش بسیار به هنر اهمیت می‌داد و او هم موسیقی را بسیار می‌پسندید، چه آن که اصلاً خود آهنگساز هم بود و چندین آهنگ نوشته بود. سارتر هم در کتاب تهوع، البته شاید، موسیقی جَز را درمان تهوع روکانتن معرفی کرد و بسیار بدان اهمیت داد. نمی‌خواهم بحث فلسفی در مورد موسیقی راه اندازم، صرفاً می‌خواهم بهترین موسیقی‌های کلاسیکی که تا کنون شنیده‌ام را معرفی کنم، یا بهتر است بگویم “برخی” از بهترین موسیقی های کلاسیک – چراکه تمامی بهترین آهنگ های کلاسیک را نمی‌توان در نوشتاری کوتاه معرفی کرد.

25- رقص شمشیر اثر آرام خاچاتوریان

مهم‌ترین ویژگی موسیقی کلاسیک قرن بیستم این است که آهنگسازان برتر این قرن در بند هیچ‌یک از قواعد دوره‌های پیشین موسیقی کلاسیک نبودند و از این رو دست‌شان بسیار باز بود برای خلاقیت و از همین رو آهنگ‌هایی بسیار نو آفریده شدند. بخشی از باله‌ی مشهور گایانه از آرام خاچاتوریان، یعنی سوییتِ ۱ این باله، حاوی قطعه‌ای بسیار مشهور با نام رقص شمشیر است. این قطعه بسیار مهیج و سریع است. صبح‌ها که دیر بیدار می‌شوید و هر آن امکان جاماندن‌تان از وسایل نقلیه‌ی عمومی یا دیر رسیدن به شرکت یا اداره یا دانشگاه وجود دارد، رقص شمشیرِ خاچاتوریان را پخش کنید و کارهای‌تان را سریع‌تر انجام دهید. یکی از بهترین اجراهای رقص شمشیر را در زیر ببینید:

24- توکاتا و فوگ در ر مینور از یوهان سباستین باخ

باخ خود جدا از آن‌که از برترین آهنگسازان تاریخ است، یکی از برترین ارگ‌نوازان تاریخ محسوب می‌شود. ارگ‌نوازی در کلیسا منبع درآمدی برای او در طی زندگی‌اش بوده‌است. نت‌هایی هم که برای ارگ نوشته همه‌شان زیبا اند، از جمله هملن توکاتا و فوگ در ر مینور.

توکاتا و فوگ در ر مینور از مهم‌ترین و برترین آثار یوهان سباستین باخ است. در موسیقی‌های کلاسیک کم‌تر تک‌نوازی‌ای این‌چنین زیبا می‌شود، لیکن جالب این‌جاست که دو تا از آهنگ‌هایی که در این نوشتار به‌مثابه‌ی بهترین موسیقی‌های کلاسیک معرفی‌شان کرده‌ام تک‌نوازی اند و جالب‌تر آن‌که هر دو را باخِ بزرگ نوشته‌است.

دانلود موسیقی کلاسیک
دانلود موسیقی کلاسیک | برای اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

توکاتا مربوط به سال‌های نخست قرن هجدهم است و از شاخص‌ترین موسیقی‌های کلاسیکِ مربوط به دوره‌ی باروک به حساب می‌آید.

23- والس شماره‌ی ۲ از شوستاکوویچ

باز هم آهنگی دیگر از قرن بیستم و این بار از آهنگساز مشهور روس: شوستاکوویچ.

شوستاکوویچ آثار زیبای بسیاری دارد، اما والس شماره ۲ اش را نمی‌توانم برترینِ آن‌ها نخوانم. یکی از بهترین اجراهایی که از این والس شده، همراه با هم‌خوانیِ مهمانان و رقص والس‌شان را در زیر ببینید و بشنوید:

22- پرستش بهار از ایگور استراوینسکی

صرفاً اگر قرار باشد ۳ آهنگ از بهترین آهنگ‌های کلاسیک قرن بیستم را معرفی کنم، قطعاً پرستش بهار استراوینسکی یکی از آن‌هاست. باله‌ی پرستش بهار مربوط به دهه‌ی دوم قرن بیستم است، لیکن پس از آن بارها و بارها اجرا شده‌است.

بهترین موسیقی های کلاسیک

21- Canon In D Major از پاخلبل

Canon In D Major از قدیمی‌ترین موسیقی‌های کلاسیک فهرست ماست. این شاهکار را پاخلبل – به‌اعتقاد بسیاری از محققان – در قرن هفدهم ساخته است. گویا این شاهکار پاخلبل در آن زمان بسیار محبوب بوده و در نزد اشراف نفوذی بسیار داشته لیکن گویا برای مدتی بسیار ناشناخته مانده تا آن که در نیمه‌های قرن بیستم باری دیگر پیدا شده و همچون چند قرن پیش روی خوشی بدان نشان داده‌اند.

Canon In D Major شاهکاری‌ست که بیش از هر چیز بوی زندگی می‌دهد. آن‌هنگام که از همین «زندگی» سرخورده‌اید، از هرآن‌چیزی که هست فارغ شوید و تن‌وروح‌تان را به‌دست این شاهکار پاخلبل بسپارید:

دانلود مجموعه موسیقی کلاسیک
برای کسب اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

20- دانوب آبی از یوهان اشتراوس پسر

از آن شاهکارهایی است که می‌توان به بهترین شکل به‌مثابه‌ی موسیقی ناب معرفی‌شان کرد. جهان ما از نگاه‌ام چندان زیبایی ندارد، شر آن بسیار بر خیر-اش می‌چربد، لیکن اگر شخصی از برای نخستین بار به جهان وارد شود و بخواهد مصداقی از «زیبا» – از «خیر» – نشان‌اش دهم، دانوب آبی یوهان اشتراوس را نشان‌اش می‌دهم، آن هم همین اجرا را. می‌بینید که اجرا به بهترین شکل انجام شده – آن هم در مکانی که خود از شاهکارهای معماری تاریخ بشری است. از دیدن و شنیدن این اجرای زیبا لذت ببرید:

دانلود موسیقی کلاسیک
برای اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید | دانلود موسیقی کلاسیک

19- Sarabande از فردریش هندل

Sarabande شاهکاری از گئورگ فردریش هندل است. هر زمان که گوش‌اش کنم بی‌خود می‌شوم و این دقیقاً همان چیزی است که از گوش‌دادن به موسیقی می‌خواهم! 

بهترین آهنگ های کلاسیک

18- پیر گینت از ادوارد گریگ

قرن‌های هجدهم و نوزدهم و نیمه‌ی نخست قرن بیستم باید در دل تاریخ ماندگار بمانند. چه بسیار کتاب‌ها، موسیقی‌ها و نقاشی‌ها که در این دوران‌ها آفریده شدند و هنوز هم پس از مدت‌ها که به آن‌ها روی می‌کنی، نمی‌توانی تحسین‌شان نکنی. متأسفانه این ماه‌ها و سال‌هایی که ما در آن‌ها زندگی می‌کنیم ماه‌ها و سال‌های پَستِ تاریخ اند، ماه‌ها و سال‌هایی که انسان‌های پست و بی‌هنر و مبتذل و «هیچی‌ندار» تریبون در دست دارند.

به هر حال، پیر گینت [Peer Gynt] از ادوارد گریگ – به‌مثابه‌ی یکی از موسیقی‌های قرن نوزدهمی – از دیگر بهترین موسیقی های کلاسیک است. این شاهکار نه صرفاً بهترین بل از مشهورترین موسیقی های کلاسیک نیز محسوب می‌شود.

این پیر گینت، شامل دو سوییت است و هشت موومان و واقعاً که همه‌شان گوش‌دادنی اند؛ اما از آن‌جا که در فهرست ما محدودیت هست، صرفاً دو موومان از هشت موومان را با هم مرور خواهیم کرد – دو موومانی که به‌گمان‌ام بهتر و دلنشین‌تر از سایر موومان‎ها اند.

موومان نخست، حالت صبحگاهی نام‌اش است و سرشار است از آرامشی که آدم از موسیقی کلاسیک انتظار دارد. موومان دومی که درپی‌اش می‌آید بازگشت پیر گینت به خانه نام دارد.

17- Piano Concerto No.2 in C Minor از سرگئی راخمانینوف

موسیقی کلاسیک برای بسیاری از کسانی که چندان با آن آشنا نیستند، برابر است با آرامش. البته که بسیاری از آثار موسیقی کلاسیک غربی آرام اند و آرامش‌بخش، اما کم نیستند موسیقی‌هایی هم که نه‌تنها اثری از آرامش در آن‌ها نیست بل بسیار هم شور دارند و انرژی به وضوح در آن‌ها نمایان است. Piano Concerto No.2 in C Minor, Op. 18 اثر سرگئی راخمانینوف اما وضعیتی خاص دارد. این اثر، یا بهتر است بگویم این شاهکار، در دل خود آرامشی ژرف دارد لیکن درعین‌حال شور و انرژی را هم در پس پشت آرامش‌اش می‌توان حس کرد. گوش‌دادن به آن می‌تواند برای نیم‌ساعت هم که شده، شنونده را از هیاهوی جهان فارغ کند.

کنسرتوی پیانوی شماره۲، مشهورترین اثر راخمانینوف، آهنگساز شهیر روسی، است که در نخستین سال قرن بیستم برای اولین بار اجرا شده.

اجرای نیم‌ساعته‌ی این اثر عالی را می‌توانید در زیر بشنوید:

16- سمفونی شماره ۵ از لودویگ‌فن‌بتهوون

سمفونی‌های نه‌گانه‌ی بتهوون همه زیبا هستند، همه عالی اند و دشوار بتوان از میان آن‌ها یکی را برگزید؛ اما من درصدد آن نیستم که از لحاظ تکنیکی و فنی به معرفی بهترین موسیقی های کلاسیک بپردازم، بل صرفاً موسیقی‌هایی که در چند سال اخیر بسیار شنیده‌ام‌شان و در لحظات فراوانی در کنار-ام بوده‌اند و بر دل‌ام نشسته‌اند را معرفی می‌کنم.

سمفونی شماره‌ی ۵، که گویا مربوط به دهه‌ی نخست قرن نوزدهم است، بسیاری از احساسات را، حتی متناقض‌ها را، در خود دارد. سمفونی شماره ۵ را می‌توان مشهورترینِ سمفونی‌های بتهوون دانست، سمفونی‌ای که در طی تاریخ در مکان‌ها و زمان‌های مختلفی توسط میلیون‌ها نفر شنیده شده و به احتمال بسیار تا بشر وجود دارد و توانایی موسیقی‌گوش‌دادن در او هست، شنیده خواهد شد.

اجرای سمفونی شماره ۵ بتهوون را، در ۴ موومان، و به طور کامل، می‌توانید از طریق ویدئوی زیر بشنوید و البته ببینید:

دانلود مجموعه موسیقی کلاسیک
برای کسب اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

15- Eine kleine Nachtmusik از ولفگانگ آمادئوس موتسارت

موتسارت چندصد اثر دارد و همه‌شان عالی اند، اما از میان آن‌ها چند تا هستند که در چند سال اخیر در لحظات بسیاری کنار-ام بوده‌اند و خاطر بسیاری از لحظاتی که این آثار در حال پخش بوده‌اند در ذهن‌ام مانده. Eine kleine Nachtmusik یکی از آن‌هاست. این اثر جزو مشهورترین آثار موتسارت است و توسط بسیاری از عامه‌ی مردم در چند قرن گذشته شنیده شده. Eine kleine Nachtmusik مربوط به دهه‌های پایانی قرن هجدهم است و کم‌تر فهرستی از بهترین موسیقی های کلاسیک تاریخ گردآورده می‌شود که نامی از این شاهکار موتسارت در آن نباشد.

دانلود موسیقی کلاسیک
 برای اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

این اثر صرفاً با سازهای زهی اجرا می‌شود. اجرای Eine kleine Nachtmusik از موتسارت را می‌توانید از طریق ویدئوی زیر بشنوید و ببینید:

بهترین آهنگ های کلاسیک

14- Cello Suite No. 1 in G Major BWV1007 از یوهان سباستین باخ

خوش‌صداترین ساز کلاسیک از نگاه نگارنده‌ی این سطور، ویولن‌سل است- سازی که نوای‌اش آن‌قدر از نگاه‌ام زیباست که حتی اگر ۲۴ ساعت متوالی تک‌نوازی آن را گوش دهم هیچ خسته نمی‌شوم، سهل است جانی تازه می‌گیرم. تک‌نوازی‌های ویولن‌سن همواره زیبا هستند، اما زیبایی این تک‌نوازی دوچندان است اگر نت آن را یکی از بهترین آهنگسازهای تاریخ نوشته باشد. شش Suite تک‌نوازی ویولن‌سل از باخ به جا مانده‌اند که گفته می‌شود مربوط به اواخر دهه‌ی دوم قرن هجدهم اند.

Suite شماره‌یک آن‌ها در جی ماجور را، البته نسخه‌ی کامل آن را، با اجرای Mischa Maisky می‌توانید در زیر ببینید و بشنوید. در دنیای پر تنش ما، که تنش‌اش خصوصاً در کشور ما بیش از بسیاری از مناطق جهان است، می‌بایست این شاهکار را پخش کرد و در تاریکی نشست و لیوانی قهوه نوشید و فارغ شد از این جهان:

بهترین آهنگ های کلاسیک

13- چنین گفت زرتشت از ریچارد اشتراوس

در میان فلاسفه‌ی آلمانی، بسیار دشوار بتوان فیلسوفی با نگارش قوی و سلیس و جذاب پیدا کرد. اکثر قریب‌به‌اتفاق فلاسفه‌ی آلمانی بد، یا در بهترین حالت دشوار، می‌نوشتند. کانت و هگل و هایدگر از این لحاظ سرآمد هستند. کانت که بد می‌نوشت و بد نوشتن‌اش موجب دشواری شده بود، هگل و هایدگر هم که به عمد بسیار دشوار می‌نوشتند. اما از میان آن‌ها دو فیلسوف بزرگ دیگر بودند که نثری عالی داشتند: یکی شوپنهاور و دیگری نیچه. اتفاقاً هر دوی این فلاسفه، هم در میان اهل ادبیاتِ پس از خود بسیار محبوب شدند [که قطعاً یکی از علل این محبوبیت نثر زیبای آن دو بود] و البته آهنگسازان بسیاری هم آن‌ها را، یا بهتر است بگویم نوشته‌های‌شان را، پسندیدند. چنین گفت زرتشت، اثر ادبی نیچه، در اواخر عمر نیچه و پس از مرگ او بسیار مشهور شد و بسیاری از هنرمندان، چه نویسندگان و نقاشان، و چه آهنگسازان، این اثر را تحسین کردند.

قطعه‌ی چنین گفت زرتشت در اواخر عمر نیچه، یعنی در سال ۱۸۹۶، زمانی که نیچه به جنون رسیده بود از اطراف خود آگاهی نداشت، توسط ریچارد اشتراوس ساخته شد. این قطعه بسیار زیباست و به بهترین شکل از سازهای زهی، کوبه‌ای و بادی در آن استفاده شده‌است.

به‌گمان‌ام اثری از غم و آرامش در قطعه نیست، بل شور و قدرت و ذوق در آن سرشار است، عناصری که به درجه‌ی بالا در کتاب خود نیچه هم یافت می‌شوند. اجرای کامل قطعه‌ی چنین گفت زرتشت اثر ریچارد اشتراوس را- به عنوان یکی از بهترین موسیقی های کلاسیک تاریخ غرب – می‌توانید در زیر ببینید و بشنوید:

12- سمفونی شماره ۴۰ اثر ولفگانگ آمادئوس موتسارت

تاکنون، متأسفانه، تمامی شاهکارهای موتسارت را گوش نداده‌ام، اما هرآن‌چه که تا کنون از او شنیده‌ام نتوانسته برای‌ام همانند و هم‌سطح سمفونی شماره ۴۰ شود. این اثر یک شاهکار ابدی است. گمان نمی‌کنم در طی دهه‌ها و سده‌های آینده روزی رسد که این اثر از میان بهترین موسیقی های کلاسیک حذف شود. سمفونی شماره‌ی ۴۰ همواره در نزد کلاسیک‌دوستان یکی از بهترین آثارهای کلاسیک خواهد ماند.

این اثر از نخستین آثاری است که در زمینه‌ی موسیقی کلاسیک شنیده‌ام و با آن که سال‌ها آن را گوش کرده‌ام، هیچ از طراوت آن کم نشده‌است. اجرای این شاهکار موتسارت را، به طور کامل، می‌توانید در زیر ببینید و بشنوید:

بهترین آهنگ های کلاسیک
دانلود موسیقی کلاسیک
 برای اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

11-gymnopédie no.1 از اریک ساتی

اریک ساتی gymnopédieها را در سال‌های ۱۸۸۸ و ۱۸۹۵ منتشر کرد. gymnopédie no.1 از نگاه‌ام زیباترینِ آن‌هاست و گزینه‌ای‌ست عالی از برای غرق‌شدن در آرامشی که هماره سخت می‌توان به دست‌اش آورد. این شاهکار قرن نوزدهمی را در زیر بشنوید و برای دقایقی فارغ شوید از هر آن استرسی که زندگی در ماتم‌کده‌ی جهان بر شما تحمیل می‌کند:

بهترین آهنگ های کلاسیک

10- Die Meistersinger von Nürnberg اثر واگنر

واگنر در دهه‌های میانی قرن نوزدهم از بهترین آهنگسازان جهان بود. چنان‌که احتمالاً می‌دانید او دوستی‌ای عمیق با نیچه داشت، هرچند که بعدها این رابطه از هم گسست. دلایل متعددی از برای گسستن رابطه‌ی این دو عنوان شده، اما گویا واگنر شخصی جاه‌طلب و خودپسند و مغرور بوده و دیگران را صرفاً ابزاری برای رسیدن به مقصودهای خود می‌دیده‌است، و این چیزی است که هیچ وقت نیچه‌ی آن زمان را خوش نمی‌آمد- نیچه‌ای که در واگنر پدر خود را می‌دید.

واگنر بسی از فلسفه‌ی شوپنهاور تأثیر پذیرفته بود و اپرای معروف او، یعنی Die Meistersinger von Nürnberg، که نزدیک به ۴ ساعت است، در بسیاری جاها تحت تأثیر اندیشه‌های شوپنهاور است. شخصیت Sachs در اپرای طولانی واگنر، کاملاً شوپنهاوری است و عقاید او را به زبان می‌آورد.

به هر صورت، بخش کوتاهی از این شاهکار تاریخی را می‌توانید در زیر ببینید و بشنوید:

بهترین آهنگ های کلاسیک

9- Für Elise از ون بتهوون

قطعه‌ای کوتاه اما ماندگار و مشهور در میان کارهای بسیارِ بتهوون وجود دارد که شاید حتی از برخی از سمفونی‌های او نیز شهرت بیش‌تری داشته باشد. Für Elise  یا برای الیزه نام این قطعه است- قطعه‌ای که آن‌قدر زیباست که آن را در طی چند قرن گذشته با سازهای گوناگون نواخته‌اند، هرچند که پیانو بهترین ساز برای نواختن این قطعه است. مشخص نشده که الیزه دقیقاً چه کسی بوده، اما در طی چند سالی که از کشف این آهنگ، پس از مرگ بتهوون، گذشته محققان برای هویت الیزه افراد مختلفی را پیشنهاد کرده‌اند.

این اثر در سال ۱۸۶۷، یعنی ۴۰ سال پس از مرگ بتهوون، توسط Ludwig Nohl کشف شد، هرچند که بعدها، در سال ۲۰۱۰، موسیقی‌دان Luca Chiantore در کتاب خود در مورد بتهوون استدلال کرد که این اثر مال بتهوون نیست و در واقع نسخه‌ای که Ludwig Nohl ادعا دارد نت‌های این آهنگ را از روی آن رونویسی کرده اصلاً هیچ‌زمان وجود نداشته است. چه این ادعا درست باشد چه نه، فور الیزه از ماندگارترین و بهترین موسیقی های کلاسیک تاریخ است و به‌گمان‌ام تا چندین سده‌ی بعد و یا شاید تا همیشه هیچ‌زمان از فهرست بهترین موسیقی های کلاسیک پاک نخواهد شد. این شاهکار را می‌توانید در زیر بشنوید:

بهترین آهنگ های کلاسیک

8- Waltz of the Flowers از پیوتر ایلیچ چایکوفسکی

معروف‌ترین و به نوعی بهترین اثر چایکوفسکی باله‌ی طولانی او با نام دریاچه‌ی قو است، اما Waltz of the Flowers که قسمتی از باله‌ی طولانی دیگری از چایکوفسکی با نام The Nutcracker است، از نظر من بهترین و زیباترین قطعه‌ی موسیقایی چایکوفسکی است. آرامشی که از این موسیقی می‌گیرم را نمی‌توانم به‌سادگی بیان کنم. چایکوفسکی تلفیقی تاریخی از سازهای زهی و بادی در این اثر به دست داده.

در زیر می‌توانید این شاهکار را ببینید و بشنوید:

7- والس بهاری از شوپن

هر زمان که حس اضطراب، استرس، تشویش، نگرانی و هر حس دیگری که خلافِ آرامش است در ذهن و دل‌تان وجود داشت، از هر طریقی این والس بهاریِ را پخش کنید و از هر موقعیتی هستید فارغ شوید. مدتی این موسیقی با نام شوپن گره خورده بود، اما مشخص شده که والس بهاری از شوپن نیست بلکه موسیقی‌ای جدید است که به‌اشتباه نام او را پشت آن گذاشته‌اند. هر چه هست زیباست و ارزش گوش‌دادن دارد.

6- سونات مهتاب از ون بتهوون

هر یک از آهنگسازهایی که در این نوشتار نامی از آن‌ها برده شد، از بهترین و معروف‌ترین آهنگسازان کلاسیک تاریخ هستند و این که در میان فهرست ۱۶گانه‌ی این نوشتار، ۳ تا از موسیقی‌ها از آنِ بتهوون هستند، نشان از آن ندارد که او از تمامی آهنگسازان این نوشتار بهتر است، هرچند که بسیاری اعتقاد دارند بتهوون در کنار موتسارت بهترین آهنگسازان تاریخ هستند.

به هر صورت، سونات مهتاب یا Moonlight Sonata از زیباترین و بهترین موسیقی های کلاسیک غرب است و قطعاً جزو ۵ موسیقی کلاسیک زیبایی است که تا کنون شنیده‌ام. این اثر تاریخی غم و عشقی نهفته در خود دارد. گفته می‌شود این موسیقی را بتهوون برای یکی از شاگردان خود ساخته، شاگردی که شاید در جذب مهر و عشق بتهوون موفق بوده‌است.

قطعاً هر زمان که این موسیقی پخش شود، آرامش در فضایی که این موسیقی در آن پخش می‎شود پراکنده می‌گردد، اما – به‌گمان‌ام – غروب روزهای بارانی یا برفی بهترین زمان برای گوش‌سپردن به این شاهکار است.

اجرایی عالی از سونات مهتاب بتهوون را می‌توانید در زیر ببینید و بشنوید:

بهترین آهنگ های کلاسیک

5- hungarian dance no.4 in f sharp minor از یوهانس برامس

رقص مجار شماره‌ی ۴ یکی از موسیقی‌های مجموعه‌ی «رقص‌های مجار» از برامس است و شاهکاری‌ست که بارها و بارها از شنیدن‌اش در مکان‌ها و زمان‌های مختلف سیر نخواهید شد. از میان مجموعه‌ی رقص‌های مجار، شماره‌ی ۵ از همه مشهورتر و محبوب‌تر است، اما به‌گمان‌ام شماره‌ی ۴ آرامشی در ژرفای آشفتگی‌اش دارد که در شماره‌ی ۵ دیده نمی‌تواند شد. رقص‌های مجار شماره‌ی ۴ و شماره‌ی ۵ را در زیر می‌توانید بشنوید و لذت ببرید.

رقص مجار شماره‌ی ۴: 

رقص مجار شماره‌ی ۵:

4- serenade اثر فرانتس شوبرت

شوبرت صرفاً ۳۱ سال عمر کرد، اما همین زمان کم کافی بود تا او چند تا از بهترین موسیقی های کلاسیک غرب را بیافریند. از میان تمامی آن‌ها، به نظر من، سرناد بهترین و زیباترین است. سرناد در سال ۱۸۲۸ آفریده شد و در میان تمامی موسیقی‌های کلاسیکی که تا کنون شنیده‌ایم، این اثر قطعاً جزو چهار تای برتر است.

اجراهای مختلف و متعددی از سرناد شده که در تمامی آن‌ها پیانو به عنوان زمینه وجود دارد، اما در برخی به همراه پیانو آواز هست، در برخی ویولن، در برخی ساکسوفون و …؛ اما بهترین و زیباترین ساز از نگاه من ویولن‌سل است. اجرای پیانو و ویولن‌سل از سرناد را می‌توانید در زیر ببینید و گوش کنید و لذت ببرید:

دانلود بهترین آهنگ های کلاسیک
دانلود موسیقی کلاسیک
 برای اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

3- Adagio in G minor از توماسو آلبیونینی

میان آداجیو در جی مینور آلبونینی، نوکتورن شماره ۲ و بولرو از راول، که رتبه‌ی نخست فهرست را ازآنِ خود کرده، برای رتبه‌ی نخست مردد بودم، اما دست‌آخر آداجیوی آلبونینی را در رتبه‌ی سوم قرار دادم. آداجیوهای بسیاری توسط آهنگسازان مختلفی ساخته شده، اما به نظر-ام هیچ آداجیویی به‌اندازه‌ی آداجیوی آلبیونینی زیبا و دل‌انگیز و حزن‌آور نیست. البته گفته می‌شود این اثر مربوط به آلبیونینی نیست بلکه بیوگرافی‌نویس او یعنی Remo Giazotto این اثر را در قرن بیستم نوشته.

به هر صورت این اثر ساخته‌ی هر کس که باشد از زیباترین و بهترین موسیقی های کلاسیک تاریخ غرب است. آرامش و حزنی که در این اثر وجود دارد را من تا کنون در هیچ اثر کلاسیک دیگری ندیده‌ام.

در تاریکی بنشینید، به خلسه بروید و اجرای فوق‌العاده‌ زیبای زیر از این شاهکار را ببینید و بشنوید:

2- نوکتورن شماره‌ی ۲ از شوپن

برای آن‌که – مثلاً – حس غم ایجاد شود یا لااقل قوی‌تر شود باید در پی موسیقی غمگین بود؛ برای آن‌که – مثلاً – حس شادی ایجاد شود باید به‌دنبال موسیقی شاد بود و به همین ترتیب؛ جالبِ قصه این‌جاست که این نوکتورنِ شماره‌ی ۲ از شوپن تمامی حس‌ها را در خود دارد و مهم این است که کدام حس را از آن دریافت کنی!

این شاهکار را با اجرایی فوق‌العاده در زیر بشنوید:

1- بولرو از موریس راول

و اما به رتبه‌ی نخست بهترین موسیقی های کلاسیک غرب رسیدیم. در بسیاری از فهرست‌هایی که از بهترین موسیقی های کلاسیک غربی نوشته می‎شود، حتی اثری از بولرو هم نیست چه رسد به آن که این اثر در صدر فهرست باشد، اما بولرو بهترین قطعه‌ی موسیقی‌ای است که تا کنون شنیده‌ام. ممکن است بعدها آثار دیگری بشنوم یا حال و هوایی دیگر در من باشد و بولرو رتبه‌ی نخست خود را از دست بدهد، اما در حال حاضر چندین سال است که موسیقی‌ای زیباتر از بولرو نشنیده‌ام. ترکیب ماهرانه‌ی سازهای بادی و زهی، به همراه ریتم تکراری درام که از صدا و سرعت کم آغاز می‎شود و به صدا و سرعت بالا می‌رسد موجب خلق زیباترین موسیقی کلاسیک شده‌است.

همچنین بخوانید: بهترین آهنگسازان تاریخ موسیقی کلاسیک

این شاهکار فوق‌العاده در سال ۱۹۲۸ برای نخستین بار اجرا شده، اما پس از آن بارها در کشورهای مختلف مورد اجرا واقع شده. یکی از بهترین اجراهای این اثر ماندگار موسیقی کلاسیک را می‌توانید در زیر ببینید و بشنوید:

دانلود مجموعه موسیقی کلاسیک
برای کسب اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

آرش شمسی

هست از پسِ پرده گفت‌وگوی من و تو ||| چو پرده برافتد نه تو مانی و نه من

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

guest

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

177 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها
...م...م...

این بولرو خیلی خوب بود. عالی بود واقعن. حظ بردم

روزبه

به نظرم موسیقی یکی مونده به اخر از بولرو بهتر بود

علی جهانی

عالی بود فقط دوست عزیز حظ رو نمیبرن
حظ میکنن

روزبه

بنظرم شماره یکی مونده به اخر از بولرو بهتر بود

فرشاد

Adagio in G miner was awesome

میثم

Pachelbel’s canon in D major اثری از سباستین باخ پاچلبل جز اسم قطعه اس .

امیر

عالی بود ممنون واقعا خیلی زحمت داشت این پست سپاس

نرگس زند

یک از یک بهتر. با هر قطعه ایی که شنیدم تمام زیبایی های موسیقی تداعی شد. این قطعات همه شاهکار هستن. سپاس از شما
You made my day

سعید

ممنون از به اشتراک گذاری این مطالب ارزشمند. لذت بردم.

محمد

عااااااالی

بهمن حبیبی نیا

آثار بسیار زیبا و فاخری انتخاب شده ولی اگه می خواهید نغمه ای از بهشت گوش کنید باید آثار ویوالدی رو حتما گوش کنید

کاربر بدون نام

سلام ارش جان
چرا چند تای اخر دانلود نمیشه….
سپاس از این کار زیبات

کامران

عالی بود. کلا موسیقی کلاسیک همون موسیقیه، همون چیزیه که اندیشمندان بخش پرداختن. خیلی ها رو می بینم که میان فلان سخن از فلان نویسنده رو در ستایش موسیقی میارن، اما منظورشان از موسیقی این چرت و پرت های پاپ امروزیه. بابا فلان نویسنده موسیقی باخ، موتسارت و امثال این ها رو ستایش کرده نه چهار تا بیت تکراری و شعر دوست دارم بیا رفتی متنفرم و … رو

کاربر بدون نام

جای اهنگ توکاتا و فوگ باخ واقعا خالی است همچنین جای اهنگ مارش ترکی

مژده

مرسی عالی بود

علی

باریکلا دقیقا حرفی که من دارم مرا گفتید…چقدر بدم میاید از این چرت و پرتهای امروزی که… از دیدگاه من برترین سبک موسیقی، همان موسیقی کلاسیک و رمانتیک است که متاسفانه با آمدن این خواننده های بی جا و مسخره و مفت خور و بی پدرومادر و بی سواد(که سواد موسیقی شان ده درصد هم نیست) و بی فرهنگ و به قول معروف قرتی، موسیقی تقریبا به فراموشی سپرده شده. هدف ما برگرداندن همان موسیقی اصیل است(فرقی نمیکند که چه غربی باشد یا غیر غربی) و برکنار کردن این خواننده های بی جا که خودشان نمیفهمند چکار میکنند. خاک بر سر آن کسی که به این بی جا ها گوش می سپارد. ای خاک.

مهرداد

شماکه دم از فرهنگ می‌زنید لطفا خودتان هم کمی از آن را در خود داشته باشد و فحاشی نکنید

مهدی

آقای شمسی شما این پیام شما باعث تعجب من شد. باور می‌کنید من مدت طولانی بر این باور بودم قطعه‌ای که از آلبینونی را گذاشتید از بهترین‌هاست یا بهترین است و افراد زیادی حرف من رو قبول نمی‌کردند و امروز خیلی خوش‌حال شدم که دیدم شما هم با بنده هم عقیده‌اید. بسیار ممنونم از پیام خوب شما.
ذیل یکی از از پست‌های شما درخواستی نوشتم اینجا هم تکرار می‌کنم. اگر ممکن است تعدادی کتاب خوب درباره فلسفه زبان معرفی کنید ممنون می‌شوم. بسیار ممنونم

سمیه

کاملا موافقم.درسته که سلیقه ی انسانها قابل احترامه،ولی هنر شوخی بردار نیست.در هنر چیزی بنام اصالت،عمق،غنا وجود داره که متاسفانه در اکثر به اصطلاح آثار سخیف و زرد وجود نداره.موسیقی هم از این مساله مستثنی نیست

امیرحسین

من هم سال هاست که به موسیقی پاپ و موسیقی های رایجی که که قدمت ۵ ساله دارند و خیلی باب شده اند، گوش نمیدهم ، دقیقا من هم چنین نظری دارم ، امیدوارم موسیقی غربی و چه غیر غربی به روز های خوبش برگردد

کاربر بدون نام

محشر بودند

کاربر بدون نام

سرناد شوبرت از نظر من اوله.لامذهب جادو می‌کنه با آدم.ممنون آقای شمسی

ناشناس

من هنر جوی هنرستان موسیقی هستم.به نظرم موسیقی کلاسیک بالا ترین ارزش را در بین موسیقی های دیگر دارد ولی در این کشور به خاطر نگرفتن دست نوازنده ها،نوازنده ها مجبور می شوند برای سه تا خواننده ی به درد نخور کار بکنن تا بتونن غذا برا شب داشته باشن.به خاطر همین خاطر از الان باید به فکر رفتن یا همون فرار از این کشور باشیم.یا اینکه یه فکری به حال ما بکنن

آرمان

البته موسیقی سنتی کشورمان هم بسیار زیباست

کاربر بدون نام

لطفاً یک بخش برای موسیقی اختصاص بدین

مهراد

مرسی بابت مطلب

سمیه

با سپاس.به نظرم اگر بحث زیباترین و یا دل انگیزترین آثار موسیقی کلاسیک بود،این لیست برای من شخصا مقبول تر بود.ولی اگر صحبت از برترین آثار هست،این لیست کلا دگرگون میشه،مثلا سمفونی ۴۰ موتسارت با اختلاف بسیار زیاد اول میشه.این نظر شخصی من هست.از شما بابت انتشار این آثار و امکان دانلودشون خیلی ممنونم.با احترام

امین

با سلام بابت این انتخاب های عالی
ولی حیف اثری از شاهکارهایی مثل سمفونی نهم بتهوون و یا اپرای بی نظیر پارسیفال ریچاد واگنر و یا چهار فصل ویوالدی نیست

پانیذ

سلام واقعا عالی و لذت بخش بود فقط ای کاش لینک دانلود موسیقی هم بود چون کلی دنبال هر کدوم گشتم و در اخر هم نسخه ی کاملی پیدا نکردم!

pouya.r

عالی فقط جای آثاری مثل نوکتورن شماره ۲۰ شوپن کم بود..

حسین

واقعا زیبا، با سپاس فراوان، چقدر فهم و درک شما از موسیقی زیبا و زیبا بود،

علی

“موسیقی مانند کشوری است که روح من در آن پرواز میکند؛ در آنجا همه جا گلهای خوشبو میدهد و هیچ علف هرزی در آن نمیروید. درحالی که کمتر کسی میفهمد در یک قطعه موسیقی(موسیقی قدیم) چه شوری نهفته است.”

“لودویگ وان بتهوون

Melisa

چرا آوه ماریا از شوبرت و نذاشتین؟

کاربر بدون نام

من خودم سبک کلاسیک کار میکنم اما خوانندگی خانم ها توی کشور ما هیج جایی نداره

کامران کادوسیان

با سلام و تشکر بخاطر این مجموعه بسیار زیبا
تن و جان آدمی، چه آرامش و چه بسیار شادیها از؛ دریای زیبای موسیقی سمفونی وام میگیرد!، و مگر آدمی بجز آرامش و شادی چیز دیگری را جستجو کرده و میکند!؟.
همه این قطعات، دلنشین و آرام جان هستند.

متین

ممنون از پستی که گذاشتین
بسی لذت بردیم

کاربر بدون نام

نمیدونم از چه کسی شنیدم که اسم این کار سلطان بوده که موریس در زمان خودش به سفارش سلطان ترک ساخته. شاید قطعه دیگه ای بوده. شما اطلاعاتی در این زمینه دارید؟

آرامش

بعد از سالها برگشتم به فضایی که با آن بزرگ شده بودم و کودک درونم به آن آغشته است، ادبیات و موسیقی کلاسیک
درود و سپاس بر شما

ترانه

میخوام شروع به شنیدن موسیقی کلاسیک کنم و این در حالی که تا به حال فقط یه موسیقی کلاسیک گوش دادم و دنبال راهنمایی ها و معرفی ها در نت بودم که با وبلاگت اشنا شدم از دسته بندی موضوعات خیلی خوشم اومد مخصوصا برای من دیدن یک بخش معرفی کتاب بی نهایت شادی اوره ولی در ابتدا دنبال بخش درباره من یا چنین چیزی بودم و یافت می نکردم خوشحال میشم بدونم دادم مطالب چه کسی از چه رشته ای با چنین تفکرات و علایقی که در زمان حالمون خیلی نایاب هستن رو میخونم…فکر کنم قراره از تین به بعد وقت زیادی رو اینجا برای خوندن مطالبی که عاشقشون هستم صرف کنم… 🙂

آتنا

سلام وای چقدر “چنین گفت زرتشت ” زیبا بود من این آهنگ رو هزار بار تو کارتونه شنیدم همون قسمتی که یه اتفاق مهم می خواد بیفته البته همیشه اول آهنگ رو شنیدم دستتان درد نکنه چه کار خوبی کردن لطفا بیشتر از موسیقی های کلاسیک برامون بزاریم.
راستی چند تا قطعه معروف هست که زیاد توی تبلیغات شنیدیم و توی فیلم ولی اسمشو نمی دونیم لطفا آن ها راهم بگذارید باسپاس

محمد رباطجزی

ممنونم از این آهنگهای زیبایی مه معرفی کردین
عالی ان و منجر به حال خوب خیلیا انشاالله میشه
دمتون گرم

آتنا

سلام به موسیقی کلاسیک علاقه زیادی دارم و دنبال آن هستم .تا حالا چندتا از موسیقی های معروف تو متن فیلم ها و مستند ها و تبلیغات شنیدم و زیادی شنیدم ولی نمی دونم اسمشان چیست لطفا راهنماییم کنید با سپاس

vb

این درامش منو یاد محرم انداخت

آریو فروغی

واقعا وقتی این حجم از آرامشی که تو موسیقی کلاسیک نهفته رو کمتر جایی میشه پیدا و بغل کرد…
در عجبم که چرا بعضی ها موسیقی رو حرام میدونن…
هیچ جوابی نمیتوانم بهشون بدم و فقط خیره شم به اینکه چطور مغز کوچکی در سرشان قرار گرفته و بخندم…
واقعا مرسی از سایت خوبتون

عبدالله

بسیار زیبا بود و برخی از اجراها که بهترین اجراهای اون قطعه هستند رو گرد اوری کردید درود برشما

حامد

سلام، به نظر من یکی بهترین آهنگ های کلاسیک تاریخ موسیقی توکاتای سباستین باخ هست

محمد

سلام
اقا دمت گرم خیلی خوب بود
اگر لطف کنی رفته رفته تعدادشو بیشتر کنی خیلی عالی میشه (مثلا هفته ای یدونه اضافه بشه)

محمد

دست گلت درد نکنه

رامان

سونات مهتاب….
سونات مهتاب…
سالهاست که قلبم با سونات مهتاب ریتم شده
از این زیباتر نشنیدم و نخواهم شنید
هزار بار دیگر به دنیا بیام دوباره و دوباره این آهنگه که نامبر وان منه.یک بتهون سپاس از سایت عالیتون

باواریا

واگنر بزرگ رو دوس دارم
این شاهکارش محشره

Shra.KP

قربون دستتون!مرسی واقعا.به امید روزی که مردم موسیقی واقعی رو بشناسن

Shra

قربون دستتون!مرسی واقعا.به امید روزی که مردم موسیقی واقعی رو بشناسن

شارا

مرسی واقعا.به امید روزی که مردم موسیقی واقعی رو بشناسن

کاربر بدون نام

اسم موسیقی شماره ۵چیست ؟ممنون میشم بگید

کاربر بدون نام

باسلام آیا میدانید اولین سمفونی شرق را در آذربایجان و آنهم توسط نابغه موسیقی و تاتر یعنی اوزییرحاجی بی اف بنام لیلی و مجنون نگاشت که مثل بمب تو اروپا صدا کرد و دومین اثر که تاثیر کمی از قبلی نداشت سمفونی بی مانند شورامیراف است این دومین اثر را حتما دانلود و گوش کنید چنان تحت تاثیر قرار خواهید گرفت که باورش برایتان سخت خواهد بود

ایمان

سلام قطعه های بسیار زیبایی را به اشتراک گذاشتین مخصوصا نور ماه ولی ‌‌‌‌‌این دواثر یکی albumblat از مندلسزون و یکی air از باخ رو جا گزاشتین این دو اثر واقعا زیبا هستن اگه امکانش هست این دو هم بازبینی کنید

ندا

کاش لینک دانلود داشتن

وحید

air موتسارت نغمه ای از بهشته….

کاربر بدون نام

جالب است که سمفونی های سوم و نهم بتهوون را در این فهرست نمی بینم … بنده به شخصه در هر اوقاتی که گوش به آنها می سپارم ، چیزی جز نبوغ آمیخته به احساسی دیوانه وار ، درشان نمی یابم . فکر می کنم این دو نیز پیشنهادات خوبی برای ثبت خاطرات خوب اند … به هر حال خسته نباشید .

کاربر بدون نام

بهترین سایت موسیقی که من تو عمرم دیدم سایت شما بوده.واقعا از مطالبتون لذت میبرم و دنبال میکنم و گوش میدم.میدونم برای این مطالب خیلی زحمت میکشید و واقعا ممنونم از سایت خفنی که راه اندازی کردید و این حجم از موسیقی خوب رو درش جا دادین.عاااالللللسیییی

فرشته

عالی

Mahdi. Shams

دمتون گرم به این همه زیبایی و جمع آوری فخر های اصیل روزگار…. اما از بین همه شاهکارهای هنری، فقط بولرو از موریس راول

مهین کرمی

بسیار خوب، هم آهنگ‌ ها و هم نثر بسیار زیبای شما آقای شمسی. بینهایت سپاسگزارم

محمدی

رتبه اول باید والتس۲ شاستاکوویچ باشه

کسرا

بسیار عالی و قابل ستایش هست این حسن انتخاب جنابعالی.سپاس

فرشاد

ممنون از به اشتراک گذاری این همه اثر زیبا ، برای من که تازه شروع به گوش دادن موسیقی کلاسیک کردم این مجموعه ای که معرفی کردید خیلی باارزش هست.

محمدرضا

خیلی خوبن عالین. اصن آدم کیف می‌کنه

M.Ali

فوق العاده زیبا

رضا باران

سلام. وقت بخیر. من تازه سعی دارم که با موسیقی کلاسیک آشنا بشم و این مطلب شما خیلی برام مفید بود. منتهی گمشده ای دارم که امیدوار بودم اینجا پیدا کنم. قطعه ای که خیلی دوست دارم، معروفه و خیلی هم پخش میشه اما چون اسمش رو نمیدونم موفق نشدم کاملش رو پیدا کنم و امیدوارم که شما راهنماییم کنید. یه قطعه پرشور، حماسی و ضربی که گویا گروه کر هم همراهی میکنه. تقریبا به این شکله: ها ها ها ها هی هی هی هی ها ها ها هاااا هی هی هییییی.
ببخشید جور دیگه ای نمیتونستم اشاره کنم.

رضا

دقیقا.
خیلی متشکرم از راهنماییتون.
یه سوال؛ خودتونم در زمینه موسیقی فعالیت دارید؟
موفق باشید.

سینا

ممنون که این موسیقی های فاخر را به اشترک گذاشتید.واقعا الان آدم میفهمه که مرد موسیق کلاسیک جهان بتهوون و موتسارت هستند. با سپاس از شما.

کاربر بدون نام

فوق العاده دلنشین بود .سپاس

hesam

موسیقی کلاسیک مرا نوازش می کند، به دنیای رویا می برد و جانی تازه احیاء می کند.موسیقی مرا از ملالت و ماتم بدر می کند.
سپاس ز نغمه های فریبای چشمگیر این سایت خوبت.

محمود

مرسی. گاد بلس یو.

امیرعباس رضاپور

سلام خدمت اقای شمسی به شما تبریک میگم برای سایت بسیار پربارتون و بیطرفی در ادای مطالب که من رو بسیار شیفته کرد مدتی هست که با سایتتون اشنا شدم و تمام مورد علاقه هایم رو در ساییتون پیدا کردم که خودش باعث شد متوجه بشم ادمایی به مانند شما هم وجود دارن که به حقیقت عشق بورزند نه به سفسطه. بسیار علاقه مندم که تحلیل هاتون رو بر فلسفه جناب شوپنهاور بخونم و اینکه در مطلب حاضر اثری از شوپن و والس هاش و نوکتورن هاش و… نبود که بسیار شاعرانه هستند و جا داشت که از شاعر پیانو هم نام برده بشه اما باز هم چیزی از ارزش مطالب شما کم نمیکنه بسیار متشکرم

آبتین زین الدین

لطفا راپسودی آبی از گئورگ گرشوین رو بزارید خیلی خوبه

م. زمستان

جای چند آهنگ خالیست! جای Four Seasons ویوالدی و مخصوصا آن قطعه ی زمستانش، یا جای Auf Dem Wasser zu Singen شوبرت، البته که هرکدام نسخه ی اصلی تا این روح سرگردن در دنیای متجدد مفلوک بال بزند حتی اگر که به قفس بسته شده باشد، قفس را نیز بردارد و پرواز کند

ناشناس

برای شماره ۱۵ و ۱۷ حاضرم بمیرم

دانی

سلام لطفا لینک دانلود mp3هم قرار بدید
حیفه اینقد زحمت کشیدید بعد ما نتونیم دانلود کنیم..ممنون

کرم کتاب

سلام. ممنون. قطعات واقعاً دستچین شده و زحمت زمانبری پشتش خوابیده که قابل تحسین و جای تشکر دارد. قطعات واقعاً تأثیرگذار است و روح را صصیقل میدهد. باز هم ممنون.

علی

سلام یه اهنگ هست اسمشو نمیدونم یه مدت گذاشته بودنش رو تبلیغ چای فامیلا اسمشو میدونید؟

navid

Adajio in G minor اثر آلبینونی-موسیقی باروک(پیشاکلاسیک)
اثر بازسازی شده توسط Remo Giazotto در سال ۱۹۴۵
هر بار میشه باهاش زندگی رو زیست و سخت گریست

موزیک کلاسیک

خیلی عالی بود مخصوصا شماره ۴ و ۵

گیلدا محمدی

خیلی ممنون عالی بود

احسان رشید

سلام. پس از مدت ها برای اولین بار تونستم از نظرات بسیار استفاده کنم(و از خود پست صد البته) و لذت ببرم. امیدوارم با معرفی قطعات مورد علاقه خودم ادای دینی به شما و کاربران محترم کرده باشم.
https://www.youtube.com/watch?v=vadJp7vokL8&t=970s – Augustin Hadelich — Paganini Concerto 1 with Detroit Symphony Orchestra, Jader Bignamini (2020)

https://www.youtube.com/watch?v=iwo-vKPR4Lo – Augustin Hadelich plays Pablo de Sarasate: Carmen Fantasy, Op. 25
اگر قبلا این قطعات رو شنیده باشید حتما پیشنهاد می کنم با اجرای Augustin Hadelich هم بشنوید.

حجت

مرسی زحمت کشیدید.

مهدی اسماعیلی

فوق العاده ست. ممنونتیم با معرفت

مهدی اسماعیلی

آرش جان دانلود نمیشه؟

کاربر بدون نام

سلام به دوست مهربانم؛امیدوارم حالتون خوب باشه
خیلی ممنون واقعا محبت کردید.
فقط اگه فایل صوتیشمقرار میدادید خیلی خوب میشد

کاربر بدون نام

آقا وقعا دمت گرم سر صبحی حال کردم ✌

محمدرضا

خیلی عالی بود.
متاسفانه از روسینی هیچی نبود در لیستتان (آرایشگر سویل، کلاغ دزد? Magpie Thieve …).
از اپراهای معروف جورج بیزت هم نبود.
مثلا والتز شماره دو شوستاکویچ یا راپسودی مجار شماره دو از فرانتس لیست.
توکاتا و فوگ از یوهان سباستین باخ و بسیاری از شاهکارهای والتز از اشتراوس پدر و پسر.
و عجیبه که در هیچ لیستی، در هیچ کجا، از شاهکار سمفونی مصری موتزارت یادی نمیشه.
Egyptian Symphony
…ممنون

Last edited 4 ماه گذشته by محمدرضا
مجید

بسیارعالی لذت بردم خیلی ممنونم!

مسعود

سلام خیلی عالی بود.
ولی این حرفارو ول کنید.
فقط بگید این ویدئو هارو چطوری میشه دان کرد.
همین. دیگه هیچی از خدا نمیخوام.

کاربر بدون نام

واقعا عالی و زیبا بود و منو متحول کرد و برام خیلی تاثیر گذاره ممنون

کاربر بدون نام

سونات مهتاب والس بهری شوپن فرانتس شوبرت و هندل اینها فوق العاده بودن وقتی اینا رو گوش میدم حس میکنم یه جای دیگه ام و احساسش غیر قابل وصفه ممنون

کاربر بدون نام

عالی بود

ا-جعفری

درود جناب آرش شمسی.کار شما در معرفی کتاب وفیلم. موسیقی وآشنایی با فلسفه عالیه وجای تبریک داره.به نظر من چیزی که به زندگی انسان معنا می بخشد همین چیزهاست.درمورد انتخابهای شما از دنیای بی پایان موسیقی کلاسیک باید بگم خودتون بهتر میدانید که این قطعات قطره هایی هستند از اقیانوس عظیم موسیقی کلاسیک.یعنی چند قطعه مشهور از میان میلیونها میلیون آثار حیرت انگیز .این فقط یک یادآوری بود برای عزیزان علاقمندبه این نوع موسیقی.فکر میکنم اگر فردی هزارسال عمر کند نمیتواند به تمامی این آثار گوش کند.تعداد آثار متنوع موسیقی کلاسیک سرگیجه آور است.به هر حال میخواستم ارزش کار شما را یادآوری کنم.موفق باشید.

Last edited 3 ماه گذشته by ا-جعفری
سعید فخرائی

آرش جان
با این گردآوری , حالمون رو خوب کردی
امیدوارم همیشه خوب باشی و عاشق …

جهان عشق است دیگر زرق سازی همه بازی است الا عشق بازی
شمس ,مولوی و نظامی یارت

https://ganjoor.net/nezami/5ganj/khosro-shirin/sh12

پرویز

با. درود بشما ، آیا به سمفونی ۲۵ موتزارت جفایی نشده ؟! و سمفونی ۹ بتهوون ؟؟

مهشید

سلام به نظر من موسیقی به خصوص موسیقی کلاسیک راهی برای تفکر در باب روح و وجود انسان است و من با انتخاب های عالی شما رمانی را صرف ازاد کردن روحم کردم بسیار سپاسگذارم

میترا

باسلام
مجموعه ای بسیار فوق العاده
زحمت فراوان با کیفیت و نتیجه ای عالی
نمی توان بین این همه شاهکار انتخاب کرد
هرکدام فضا و حس و حال جدایی دارد
سپاس فراوان برای گلچین بسیار خوبتان

مهراد

داداش قطعه والس بهاری از شوپن نیست یه اشتباه اینترنتی که چندسال پیش یکی به اشتباه این قطعه که اسمش ازدواج عشق از یه آهنگ ساز فرانسویه که برای اولین بار ریچاردکلایدرمن اجارش کرد و داخل اینترنت به اسم شوپن اپلود کرد ، است .از سبک موسیقی مشخصه که امروزیه و با آثار و سبک شوپن متفاوته

کرکز

پیشرفت بشرست رو به زوال است. در نظرم این حیوان ناطق در راستای آینده گام بردارد نطق او بریده میشود.
موسیقی راک و پاپ و رپ و کیپاپ موسیقی قرن جدید است…
روح آثار کلاسیک در حال قبضه شدن است و برای آنکه بتوان نسل انسان ناطق را حفظ نمود بایستی
آن حفظ گردد.
و این کار به ظاهر کوچک گامی است برای تقلا از خفگی
درود

hatefsoltanian

به نظرم جای سه قطعه prestoوspringوsummerاز ویوالدی واقعا توی این لیست خالیه.

خوانساری

کیف کردم.ممنونم

کاربر بدون نام

گنجینه پیدا کردم اینجا
کاش لینک داشت برای دانلود
واقعا گنجینس

توتیا

سلام
تازه با سایتتون آشنا شدم
خیلی خوشحالم که پیداش کردم
خسته نباشید کارتون عالیه

.........am.......

ببخشید میشه بگید چجوری باید انگ هارو دانلود کنیم؟

شادی

خیلی خوب بود.من کار والس بهاری شوپن رو از همه بیشتر پسندیدم .

پس از مطالعه‌ی این نوشتار، این‌ها را هم بخوانید

مجموعه‌ی لوکئوم

مجموعه‌ی لوکئوم شامل وب‌سایت‌های زیر است:

 برای دسترسی به هر یک از وب‌سایت‌ها، روی دکمه‌‌اش کلیک کنید.