نقاشی

گشتی در ۱۵ تا از بهترین نقاشی های ونگوگ [ویرایش جدید]

سبک خاص ونگوگ، وضعیت روح‌ و روان‌اش، نقاشی از مردمان کارگر و خودنگاره‌های متعدد-اش از جمله موارد قابل توجه در هنر ونگوگ هستند؛ اما این‌ها موارد عام نقاشی‌های ونگوگ اند، آن‌ها که با وسواس بیشتری به نقاشی‌های ونگوگ توجه کرده‌اند بسیاری چیزهای دیگر از آن‌ها دریافته‌اند و همین‌ها بوده که جذب‌شان کرده به نقاشی های این نقاشِ هلندیِ رنجور. در این نوشتار به همراه یکدیگر نگاهی خواهیم داشت به بهترین نقاشی های ونگوگ . ترتیب نقاشی‌ها از آخر به اول است و البته که این ترتیب سلیقه‌ای است.

بهترین نقاشی های ونگوگ

۱۵- نقاشی کافه شبانه

نقاشی کافه شبانه

این نقاشی یکی از بهترین نقاشی های ونگوگ است و از آن‌هاست که در سال ۱۸۸۸ خلق شده‌اند – زمانی که ونگوگ در پاریس به سر می‌برد. ونگوگ این نقاشی را در کافه‌ای کشیده که Joseph-Michel Ginoux و همسر-اش آن را اداره می‌کردند، کسانی که مدل‌های ونگوگ و گوگن شده‌بودند.

از رنگ زرد بسیار در این نقاشی استفاده شده و این یکی از ویژگی‌های مشترک اکثر نقاشی‌های ونگوگ در سال‌های ۱۸۸۸ تا ۱۸۹۰ است. در آگوست ۱۸۸۸ ونگوگ در یکی از نامه‌ها به برادر-اش اشاره می‌کند که قرار است امروز عصر به کافه‌ای که در پایین خانه‌اش است برود و آن‌جا نقاشی بکشد؛ جایی‌که خیلی از کسانی که هیچ پولی در بساط ندارند آن‌جا جمع می‌شوند یا بیش از حد مست هستند که بتوانند پولی پرداخت کنند.

گفته می‌شود در روزهای آغازینِ سپتامبر ۱۸۸۸، ونگوگ سه شب متوالی به این کافه رفت و از فضای درونی آن نقاشی کشید و درعوض نیاز به خواب را در طی روز ارضا کرد.

در نقاشی، Ginoux  – صاحب کافه – را در کنار میز بیلیارد و با لباس سفید می‌بینید و مست‌ها و بی‌خانمان‌ها هم روی میزهای‌شان کشیده‌شده‌اند.

۱۴-  خودنگاره با کلاه

بهترین نقاشی های ونگوگ
خودنگاره با کلاه

ونگوگ خودنگاره‌های بسیاری کشیده است. گویا روی‌آوردن او به کشیدن پرتره از خود به سبب مأیوس‌شدن‌اش از یافتن مدلی مناسب بوده. رفته‌رفته پس از عدم یافتن مدلی مناسب، شاید بر اثر بی‌پولی، آینه‌ای با کیفیت تهیه کرده و خود را به عنوان مدل نقاشی برگزیده است.

این خودنگاره یکی از بهترین خودنگاره‌های ونگوگ است، و شاید خاص‌ترین.

۱۳- نقاشی شکوفه‌‌های بادام

بهترین نقاشی های ونگوگ
نقاشی شکوفه‌های بادام | ۱۸۹۰

در سال ۱۸۹۰ ونگوگ این نقاشی را اختصاصاً برای یک نفر کشید. توضیح آن که ونگوگ رابطه‌ی بسیار خوبی با برادرزاده‌اش، یعنی پسرِ تئو، داشت و این نقاشی هدیه‌ی نگوگ برای سالروز تولد برادرزاده‌اش است.

مهم‌ترین نکته‌ای که در ارتباط با نقاشی شکوفه‌های بادام به عنوان یکی از بهترین نقاشی های ونگوگ وجود دارد این است که تأثیر مکتب ژاپنی Ukiyo-e به‌شدت در این نقاشی قابل ملاحظه است. در آن ایام، ونگوگ علاقه‌ای بسیار به نقاشی‌های ژاپنی پیدا کرده بود.

۱۲- نقاشی خانه زرد رنگ

بهترین نقاشی های ونگوگ
نقاشی خانه زرد رنگ | ۱۸۸۸

یکی دیگر از بهترین نقاشی های ونگوگ همین نقاشی است، اثری عالی با رنگ روغن که در سال ۱۸۸۸ خلق شده است. این همان خانه‌ای است که ونگوگ مدتی را در یکی از اتاق‌های‌اش سر کرد و مدتی پیش از او نیز پل گوگن در آن ساکن بود. رستورانی که ونگوگ همواره در آن‌جا غذا می‌خورد نیز در نقاشی وجود دارد، همان ساختمان صورتی‌رنگ. متأسفانه این خانه بارها در طی جنگ جهانی دوم آسیب دید و مدتی بعد نیز کاملاً تخریب شد.

۱۱- پرتره‌ی Père Tanguy 

نقاشی های ونگوگ
پرتره‌ی سوم از تانگوی

این نقاشی سومین نقاشی ونگوگ از تانگوی است و پیشرفت محسوس ونگوگ پس از ورود به پاریس را نشان می‌دهد. نخستین نقاشی‌ای که ونگوگ از تانگوی کشیده غمگین است و ترکیبی ساده دارد، دومین‌اش دست‌کمی از نخستین ندارد و تأثرات ژاپنی ونگوگ را نشان می‌دهد، اما سومین یعنی همین نقاشی پیشرفته‌تر از آن دو است. در این نقاشی می‌توان تأثیراتی که ونگوگ از سبک‌های ژاپنی، امپرسیونیستی و دیگر تأثیراتی که در طی دوران حضور-اش در پاریس پذیرفته را به‌طور محسوس مشاهده کرد.

نقاشی اول
پرتره‌ی اول از تانگوی
بهترین نقاشی های ونگوگ
پرتره‌ی دوم

قابل‌ذکر است که ونگوگ سال ۱۸۸۶ برای همیشه هلند را به مقصد فرانسه و شهر پاریس ترک کرد و دورانی جدید در زندگی‌اش آفرید. در طی همین حضور-اش در پاریس بود که بسیاری از نقاشی‌های برتر-اش را خلق کرد و اگر به نقاشی‌های فهرست‌مان پیرامون معروف ترین نقاشی های ونگوگ دقت کنید می‌بینید که عمده‌ی نقاشی‌ها مربوط به سال‌های ۱۸۸۸ تا ۱۸۹۰ هستند، زمانی که ونگوگ به‌خوبی از امپرسیونیست‌ها و ژاپنیست‌ها و دیگر نقاشان برتر پاریس تأثیر پذیرفته‌است.

این را هم بگویم که این تانگوی که ونگوگ سه پرتره از او کشیده ۴ سال پس از مرگ ونگوگ یعنی در سال ۱۸۹۴ درگذشت.

۱۰- پرتره دکتر گاشه

بهترین نقاشی های ونگوگ
پرتره دکتر گاشه نسخه اول | ۱۸۹۰

پرتره دکتر گاشه یکی دیگر از بهترین نقاشی های ونگوگ است. دکتر گاشه، به سبب مراقبت‌های‌اش از ونگوگ در هفته‌های پایانی عمر ونگوگ مشهور است. ونگوگ پرتره دکتر گاشه را در سال ۱۸۹۰ کشید و جالب آن که این پرتره در واقع دو نسخه دارد. هر دو نسخه دکتر گاشه را در یک حالت به تصویر می‌کشند، اما نوع رنگ‌آمیزی‌شان متفاوت است. نقاشی بالا نسخه‌ی اول و نقاشی زیر نسخه‌ی دوم از پرتره دکتر گاشه هستند.

بهترین نقاشی های ونگوگ
پرتره دکتر گاشه نسخه دوم | ۱۸۹۰

۹- نقاشی سیب‌زمینی‌خورها

بهترین نقاشی های ونگوگ
نقاشی سیب‌زمینی‌خورها | ۱۸۸۵

این نقاشی نخستین نقاشی بزرگ ونگوگ بود که در سال ۱۸۸۵ آفریده شد. علاقه‌ی ونگوگ به کارگران و دهقانان را به وضوح در این نقاشی می‌شود دید. خود ونگوگ نیز در نامه‌ای که برای خواهرش فرستاده این اثر را یکی از بهترین آثار خود می‌داند. نقد زندگی مدرن و بورژوازی در این نقاشی به راحت قابل برداشت است. در ضمن نقاشی سیب زمینی خورها در حال حاضر در موزه‌ی ونگوگ در کشور هلند نگهداری می‌شود.

۸- نقاشی اتاق خواب آرل

بهترین نقاشی های ونگوگ
نقاشی اتاق خواب | ۱۸۸۸

نقاشی اتاق خواب آرل در واقع سه نسخه است و آن‌چه که در این مطلب موجود است نسخه‌ی اول این نقاشی است. هر سه‌ی این نقاشی‌ها از اتاق خواب خود ونگوگ نقاشی شده‌اند، اما تفاوت اصلی‌شان یکی در نوع رنگ‌آمیزی و دیگری در نقاشی‌هایی ست که در سمت راست نقاشی و دیوار سمت چپ تخت آویز شده‌اند.

اولین نسخه‌ی این نقاشی در اکتبر ۱۸۸۸ و نسخه‌های دوم و سوم به ترتیب در سپتامبر و اکتبر سال ۱۸۸۹ کشیده شدند.

۷- خودنگاره با گوش بانداژ شده

بهترین نقاشی های ونگوگ
خودنگاره با گوش بانداژ شده | ۱۸۸۹

بریده‌شدن گوش چپ ونگوگ از مشهورترین ماجراهای دنیای هنر است. این نقاشی یکی از نقاشی‌هایی است که ونگوگ در آن زمان، یعنی اندکی پس از بریدن گوش‌‌اش، کشیده است. ونگوگ گوش بریده‌ی خود را به فاحشه‌خانه برد و به فاحشه‌ای به نام راشل تقدیم کرد. به همین دلیل است که برخی اعتقاد دارند ونگوگ از خیلی قبل‌ عاشق این فاحشه بوده و گوش خود را به عنوان یک هدیه‌ی گران‌بها به او داده است. البته برخی دیگر اعتقاد دارند که در دوران اوج افسردگی ونگوگ، صداهایی در گوش چپ او موجب آزارش می‌شده‌اند و به همین دلیل بوده که گوش‌اش را بریده است.

دانلود پکیج نقاشی
برای اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

به هر حال، این خودنگاره یکی از بهترین نقاشی های ونگوگ است. لازم به ذکر است که در واقعیت، گوش چپ ونگوگ بریده شد و دلیل آن که در این نقاشی گوش راست ونگوگ بانداژ شده این است که ونگوگ خودنگاره‌های‌اش را با استفاده از آینه می‌کشیده است.

۶- گل‌های آفتابگردان

بهترین نقاشی های ونگوگ
نقاشی گل‌های آفتابگردان | ۱۸۸۹

گل‌های آفتاب‌گردان دلالت بر مجموعه نقاشی‌های گل‌های آفتابگردان از ونگوگ دارد. نقاشی بالا یک مورد از این مجموعه است و علت شهرت این مجموعه نیز طبیعت زنده و رنگ بسیار عالی‌شان است. همواره گل‌های آفتابگردان جزو پرفروش‌ترین نقاشی‌های ونگوگ بوده‌اند.

۵- نقاشی گل‌های زنبق

بهترین نقاشی های ونگوگ
نقاشی گل‌های زنبق | ۱۸۸۹

در میان آثار ونگوگ، نقاشی‌های زیادی در ارتباط با گل زنبق وجود دارند اما این نقاشی بهترینِ آن‌هاست. این نقاشی مربوط به سال ۱۸۹۰ است، یعنی زمانی که ونگوگ در بیمارستان روانی زندگی می‌کرد. گفته می‌شود این نقاشی پیش از آن که نخستین حمله‌ی روانی بر او حادث شود کشیده شده است. گفتنی است که نقاشی گل‌های زنبق نیز همچون نقاشی شکوفه‌های بادام کاملاً متأثر از سبک نقاشی در ژاپن است. گفتنی است که این نقاشی در زمره‌‌ی گران‌ترین نقاشی‌های ونگوگ قرار دارد.

۴- هواخوری در زندان یا دور زندانیان

معروف ترین نقاشی های ونگوگ

این نقاشی از معروف ترین و به‌زعم من بهترین نقاشی های ونگوگ است. چنان‌که گفتم بسیاری از نقاشی‌های مشهور ونگوگ مربوط به سال‌های پایانی عمر-اش هستند و این قضیه برای این نقاشی هم صادق است. زمانی که ونگوگ در آسایشگاه روانی بستری شده‌بود، پزشک و همچنین برادر-اش تئو به او گفتند که برای رهایی از این اوضاع و بهبود حال‌اش بهتر است با نقاشی خود را سرگرم کند. او نیز چنین کرد و به این ترتیب برخی از بهترین نقاشی‌های تاریخ خلق شدند. یکی‌شان همین نقاشی بود. گفته می‌شود طرح اولیه‌ی این نقاشی را ونگوگ از روی نسخه‌ی چاپیِ سیاه‌وسفیدی از گوستاو دوره گرفته‌است.

زندانیانی را می‌بینیم که در حضور ۳ زندان‌بان در حال چرخش در هوای آزاد هستند، اما ونگوگ طوری آن‌ها را کشیده که هیچ رضایتی از حال و احوال خود ندارند. در این بین، یکی‌شان که گویی به ما نگاه می‌کند، انگار درصدد است که از این چرخ باطل زندانیان خارج شود. این یکی بسیار به ونگوگ شبیه است و احتمالاً ونگوگ نیز همین را مدنظر داشته‌است.

دو پروانه را هم در بالای سر زندانیان می‌بینیم که شاید نشانی از آزادی باشد!

۳- تراس کافه در شب

بهترین نقاشی های ونگوگ
نقاشی کافه تراس در شب | ۱۸۸۸

ونگوگ نقاشی‌های زیادی در شهر آرل فرانسه، جایی که در ماه‌های آخر عمر-اش را در آن زیست، کشیده است اما در میان آن‌ها سه نقاشی وجود دارند که به جرأت می‌توان آن‌ها را بهترین نقاشی های ونگوگ دانست: تراس کافه در شب، شب پرستاره بر فراز رن و شب پرستاره. ویژگی مشترک این سه نقاشی این است که آسمان هر سه‌ی آن‌ها آسمانی ست پر از ستاره. تراس کافه در شب اولین نقاشی از این نقاشی‌هاست و کافه‌ای که در نزدیکی خانه‌ی ونگوگ وجود داشته را به تصویر می‌کشد. پیرامومن این نقاشی در نوشتاری مجزا به تفصیل نوشته‌ایم؛ برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آن از لینک زیر استفاده کنید:

۲- نقاشی شب پر ستاره بر فراز رن

بهترین نقاشی های ونگوگ
نقاشی شب پر ستاره بر فراز رن | ۱۸۸۸

رودخانه‌ی رن در نزدیکی خانه‌ی ونگوگ قرار داشت. یک شب ونگوگ در ساحل این رودخانه می‌نشیند و آسمان آن را به همراه رودخانه به بهترین شکل ممکن و در سبک خاص خود ثبت می‌کند تا هنوز هم پس از گذشت بیش از یک قرن از آن به عنوان یکی از بهترین و معروف‌ترین نقاشی‌های جهان یاد شود.

۱- نقاشی شب پر ستاره

بهترین نقاشی های ونگوگ
نقاشی شب پر ستاره | ۱۸۸۹

بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که نقاشی شب پر ستاره بهترین نقاشی ونگوگ است. تفاسیر بسیاری در باب این اثر وجود دارند از به‌نمایش‌گذاشتن امید تا تلاش‌های ونگوگ برای مبارزه با حالات بد روحی-‌روانی‌اش.

خود ونگوگ نیز در نامه‌ای که به تئو برادرش نگاشته سخن از اغراق در ترکیب‌بندی به میان می‌آورد و به برادرش اعلام می‌دارد که هیچ تعجب نمی‌کند که اگر او، یعنی تئو، این نقاشی را بسیار دوست داشته باشد. استفاده‌ی شدید از رنگ زرد یکی از ویژگی‌های مشترک این نقاشی و برخی از نقاشی‌های پایان عمر ونگوگ است.

بیشتر بخوانید: نقد نقاشی شب پرستاره

دانلود پکیج نقاشی
برای اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

آرش شمسی

هست از پسِ پرده گفت‌وگوی من و تو ||| چو پرده برافتد نه تو مانی و نه من

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

guest

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

37 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها
مهران

عالی بود

وحید. و

خیلی مطلب خوبی بود. ولی جای یه سری نقاشی ها خالیه مثل نقاشی یک جفت کفش.

فاطمه

بسیار بسیار زیبا یکی از هنرمند های محبوبم هستند آقای ونگوگ

اهورا

اطلاعات داری در مورد اثارش
چطوری و از کجا میتونم بخرم

محدثه

خیلی عالی بود. مرسی.واقعا ونگوگ یه نابغه بوده.اصن نقاشی هاش رو که می بینی کاملا تفاوت رو می تونی حس کنی.

علی نیشابوری

خیلی خوب بود خیلی ممنونم از این که ما رو با اثار این هنرمند اشنا کردید . لطفا اثار دیگر هنرمندان را بزارید.

علی نیشابوری

فقط خودنگاره بدون ریش ونگوگ خیلی از این اثاری که شما گذاشتین بهتر بود باید رتبه ی ۴ یا ۵ را به این اثر هنری اختصاص میدادید . اما بازم از شما متشکرم

فاطمه مطهری

بسیار عالی بود ممنون

فرزام

بسیار جالب بود درود بر شما

مصطفی ملانسب

بسیار عالی لذت بردم ، خیلی خوب . خداقوت

رامین

مطلب آموزنده‌ای بود؛ ازین‌بابت ممنون !

مبینا

من عاشق نقاشی هایه ونگوگ ام:)

کاربر بدون نام

ممنون عالی بود

مرجان

ممنون خیلی خوشم اومد

سلطون

الان تهمینه میلانی یه کپی از نقاشیش میزنه ب اسن خودش چاپ رنگی میکنه از ونگوک بخاطر عدم رعایت حق کپی رایت شکایت میکنه

تیارا

عالیه.من خودم نقاشمو مجزوب نقاشیای ونگوگم

گلی

عالی

مهدی

با توجه به اینجانب تخصصی در نقاشی ندارم وقتی نقاشی کمال المک را با این نقاشی نقایسه میکنی میگی نقاشی کمال الملک یعنی نقاشی ..بهتره علت معروفیت این قبیل نقاشی های اروپایی رو بگید؟

Majid

ونگوگ توی سبک خودش بهترینه
نمیشه اثار این دو هنرمند رو باهم مقایسه کرد

صالح

ممنون.
توصیه میکنم فیلم “بر دروازه ابدیت” At erernity gate
را ببینید و مجدد این نقاشی ها را ببینید.
این فیلم داستان سال های آخر زندگی ونگوگ هست

اسماء

این نقاشی ها همشون عالی هستن. ولی نقاشی های مهم دیگری هم از ونسان ونگوک داریم. اونها رو هم بذارید لطفا. چون هنرمندی مثه ونگوک واقعا تکرار نشدنی هست و بهتره مردم با آثارش بیشتر آشنا بشن.

ماهینی

بسیار عالی.سپاسگزارم از زحمات جنابعالی

پس از مطالعه‌ی این نوشتار، این‌ها را هم بخوانید

مجموعه‌ی لوکئوم

مجموعه‌ی لوکئوم شامل وب‌سایت‌های زیر است:

 برای دسترسی به هر یک از وب‌سایت‌ها، روی دکمه‌‌اش کلیک کنید.