موسیقی

معروف‌ترین آهنگ‌های بلوز | شاهکارهایی از میانه‌های قرن بیستم

نگاهی به نوشتار بهترین موسیقی‌های کلاسیک که اندازید خیلی سریع درمی‌یابید که کلی موسیقی کلاسیک دیگر می‌توانستند در آن فهرست جای گیرند، لیکن نیستند. این امر گریزناپذیر است، چه آن‌که یک نوشتار اینترنتی نمی‌طلبد که صدها موسیقی را در خود جای دهد. زمانی که بخواهم به معرفی ۱۲ تا از معروف‌ترین موسیقی‌های بلوز بپردازم هم اوضاع از همین قرار است. چطور می‌توان تمامی معروف‌ترین آهنگ‌های بلوز تاریخ را در نوشتاری اینترنتی گرد آورد؟ از همین رو آن‌چه که در ادامه به‌مثابه‌ی معروف‌ترین آهنگ‌های بلوز می‌آید بسیار محدود است و صرفاً مشتی نمونه‌ی خروار است – بنابراین توقع داشته باشید که موسیقی‌‌ای که شما در ذهن دارید در فهرست این نوشتار نباشد. اگر این‌گونه بود حتماً از طریق قسمت نظرات نام آن موسیقی [یا موسیقی‌ها] را بنویسید. ضمناً این نوشتار فرض می‌گیرد که مخاطب تا حدی با موسیقی بلوز آشنایی دارد، از‌این‌رو خبری از توضیح در باب چیستی موسیقی بلوز در آن نیست.

لینک پخش ویدئوها در آپارات است، بنابراین برای دیدن ویدئوها بهتر است وی‌پی‌ان‌تان خاموش باشد.

12- I’m A Man از Bo Diddley

نمی‌توان فهرستی در باب مشهورترین آهنگ‌های بلوز تهیه کرد و نامی از هیچ‌یک از آثار Bo Diddley نیاورد. I’m A Man از مشهورترین آهنگ‌های Bo Diddley است و به‌واقع می‌توانم گفت که در تاریخ موسیقی بلوز ماندگار شده‌است. Bo Diddley با نام اصلی Ellas McDaniel در سال ۱۹۲۸ متولد شد و سال ۲۰۰۸ بود که در سن ۸۰ سالگی از دنیا رفت. او خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز و تهیه‌کننده‌ی موسیقی بود و گفته می‌شود نقشی اساسی در گذار از بلوز به راک‌اند‌رول ایفا کرد.

I’m A Man آهنگی است که در سال ۱۹۵۵ تولید شده و گفته می‌شود برخلاف بسیاری از آهنگ‌های Bo Diddley، از سبک او پیروی نمی‌کند و به‌نوعی الهام‌گرفته از Hoochie Coochie Man اثر Muddy Waters ساخت Willie Dixon است، اثری که در ادامه‌ی این نوشتار به معرفی آن خواهم پرداخت. جالب آن که در همان دوران Muddy Waters در پاسخ به این آهنگ، ترانه‌یMannish Boy  را خواند و روانه‌ی بازار کرد که اتفاقاً آن هم به یکی از مشهورترین آهنگ‌های بلوز تبدیل شد و در ادامه به آن خواهم پرداخت.

11- Hoochie Coochie Man از Muddy Waters

گفتم که آهنگ قبلی الهام‌گرفته از Hoochie Coochie Man است و بنابراین شباهتی میان Hoochie Coochie Man و آهنگ قبلی وجود دارد. این آهنگ از ماندگارترین آهنگ‌های تاریخ بلوز است و از سال ۱۹۵۴ که تولید شده توسط نوازندگان و خوانندگان بسیاری نواخته و خوانده شده است. خود Muddy Waters هم بارها آن را روی صحنه خوانده و چندین بار در استودیو بازخوانی کرده‌است.

این شاهکار بلوز را در زیر می‌توانید بشنوید و لذت ببرید:

10- Mannish Boy از Muddy Waters

هم آهنگ دوازدهم، هم آهنگ یازدهم و هم آهنگ دهم در کلیات بسیار شبیه به یکدیگر اند. در باب این آهنگ در بالا توضیح دادم و بنابراین چیزی اضافه نمی‌کنم و شما را دعوت می‌کنم که در زیر آن را بشنوید و از شنیدن‌اش لذت ببرید:

9- Smokestack Lightning از Howlin’ Wolf

Smokestack Lightning از شاهکارهای Howlin’ Wolf است و برگرفته از برخی از آهنگ‌های بلوزی است که تا قبل از سال ۱۹۵۶ ساخته شده بودند. در طی این ۶۰ و اندی سالی که این آهنگ روانه‌ی بازار شده کم‌تر کسی است که به موسیقی بلوز علاقه داشته باشد و آن را نشنیده باشد. هو هو هایی که Howlin’ Wolf در این ترانه ادا می‌کند در تاریخ موسیقی بلوز ماندگار شده‌اند. در نسخه‌ی اصلی این آهنگ که مربوط به ۱۹۵۶ است، Willie Dixon، کسی که در سه آهنگ قبلی هم مستقیم یا غیرمستقیم حضور داشت، گیتار بیس نواخته است.

8- I Got a Woman از Ray Charles

I Got a Woman شاهکاری از ری چارلز است و قطعاً از معروف‌ترین و ماندگارترین آهنگ‌های بلوز است. ری چارلز اکثر عمر خود را نابینا سپری کرد، لیکن نشان داد که نابینا بودن هیچ تأثیر منفی‌ای در موفقیت یک انسان در زمینه‌ی مورد علاقه‌اش ندارد. او نیز همچون Bo Diddley نقشی مهم در شکل‌گیری راک‌اندرول ایفا کرد. I Got a W oman، شاهکار ری چارلز، را در زیر بشنوید و لذت ببرید:

7- everyday i have the blues

everyday i have the blues از قدیمی‌ترین آهنگ‌های بلوز است و گفته می‌شود در سال ۱۹۳۵ ساخته و نواخته شده‌است و اولین اجرای آن را به Pinetop Sparks و برادر-اش Milton نسبت می‌دهند – گویا نخستین بار در رستوران St. Louis توسط آن دو برادر اجرا شده. برای درک ملموس تاریخ این آهنگ، باید بگویم که بوف کور صادق هدایت در سال ۱۹۳۶ چاپ و منتشر شده، یعنی یک سال پس از اولین اجرای این آهنگ توسط برادران اسپارک.

بهترین موسیقی‌های بلوز
دانلود ۱۰۰ موسیقی منتخب بلوز قرن بیستم

در چند دهه‌ی اخیر عمدتاً everyday i have the blues که B.B.King آن را اجرا کرده پخش و گوش داده می‌شود. بی‌بی‌کینگ آن را در سال ۱۹۵۵ اجرا کرد و پس از آن چندین بار این شاهکار را در آلبوم‌های خود گنجاند. این شاهکار قدیمی موسیقی بلوز را می‌توانید در زیر، با صدای B.B.King، بشنوید و لذت ببرید:

6- I’d Rather Go Blind از Etta James

I’d Rather Go Blind اثری است که Ellington Jordan آن را نوشته و اجرای آن توسط Etta James نام این خواننده‌ی خاص را در تاریخ سبک بلوز ماندگار کرده‌است. اتا جیمز را همگان یکی از بهترین خواننده‌های زن جهان می‌شناسند. او پس از خود تأثیری بسیار روی چندین خواننده‌ی زن مشهور گذاشت که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانم به ادل اشاره کنم.

I’d Rather Go Blind در سال ۱۹۶۸ توسط اتا جیمز خوانده شده و منتشر گردیده‌است. من می‌خواهم برخلاف رویه‌ی سایر آهنگ‌های این نوشتار، اجرای زنده‌ی این آهنگ را توسط اتا جیمز [در سال ۱۹۷۵] با شما به اشتراک بگذاریم تا قدرت اجرای این خواننده‌ی ماندگار در دنیای بلوز و سول را دریابید:

5- The Sky Is Crying

The Sky Is Crying یکی دیگر از معروف‎‌ترین آهنگ‌های بلوز است. این ترانه ابتدا توسط Elmore James در سال ۱۹۵۹ خوانده و در سال ۱۹۶۰ منتشر شد، اما پس از او چندین نفر بارها آن را بازخوانی کردند که البته نسخه‌ی اجراشده توسط Gary B.B. Coleman از همه مشهورتر است و در یوتیوب بیش از ۱۰۰ میلیون بازدید داشته‌است.

 Stevie Ray Vaughan و اتاجیمز هم از جمله مشهورترین افرادی هستند که این آهنگ ماندگار دنیای بلوز را اجره کرده‌اند.

The Sky Is Crying را با اجرای عالی Gary B.B. Coleman می‌توانید در زیر بشنوید و لذت ببرید:

4- Three O’Clock Blues

سه ساعت بلوز، یکی از مشهورترین آهنگ‌های بلوز تا در تاریخ این سبک است که اندکی پس از تمام‌شدن جنگ جهانی دوم توسط Lowell Fulson نوشته و اجرا شده است. اما این آهنگ ماندگار، در دهه‌های اخیر بیش‌تر با اجرای B.B.King مشهور بوده. بی‌بی‌کینگ در اکثر کنسرت‌های‌اش این شاهکار را اجرا کرده و همواره بازخورد مثبت دریافت کرده‌است. کینگ آن را در سال ۱۹۵۲ اجرا کرده و به‌واقع می‌توان گفت که شهرت او با اجرای همین آهنگ آغاز شد. از آن سال تا چندین دهه این آهنگ در چند تا از آلبوم‌های بی‌بی‌کینگ گنجانده شد.

3- Boom Boom از John Lee Hooker

بوم‌بوم در سال ۱۹۶۱ توسط جان‌لی‌هوکر اجرا شد. این آهنگ اگرچه از ماندگارترین آهنگ‌های بلوز است، Charles Shaar Murray بر این باور است که بهترین آهنگ پاپی است که هوکر نوشته و اجرا کرده‌است.

جان‌لی‌هوکر از مشهورترین نوازندگان و خوانندگان دنیای بلوز بود و در سال ۲۰۰۱ درگذشت. بی هیچ تردیدی در میان شاهکارهای او بوم‌بوم از همه مشهورتر است و بیش‌از‌همه شنیده‌شده‌است. این شاهکار را در زیر بشنوید و لذت ببرید:

2- At Last از Etta James

At Last مشهورترین ترانه‌ی اجراشده توسط اتا جیمز و یکی از ماندگارترین و البته بهترین آهنگ‌های بلوز تاریخ است. این آهنگ البته سال‌ها پیش از ۱۹۶۰، برای فیلم Sun Valley Serenade در سال ۱۹۴۱، توسط Mack Gordon  و Harry Warren نوشته شده‌بود. پس از اتا جیمز، چندین خواننده‌ی دیگر این شاهکار را بازخوانی کرده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانم به سلن‌دیون و بیانسه اشاره داشته باشم.

اجرای عالی اتا جیمز از این شاهکار را می‌توانید در زیر بشنوید و لذت ببرید:

1-  Thrill Is Gone

این شاهکار در سال ۱۹۵۱ توسط Roy Hawkins و Rick Darnell نوشته شده، اما در دهه‌ی ۷۰ میلادی با اجرای B.B.King به یکی از مشهورترین آهنگ‌های تاریخ بلوز تبدیل شد. امروز نام B.B.King در بسیاری محافل تداعی‌کننده‌ی همین Thrill Is Gone است.

شاید کم نباشند کسانی که با رتبه‌ی‌اول‌بودن Thrill Is Gone در فهرست معروف‌ترین آهنگ‌های بلوز موافق نیستند، اما مطمئن ام که درصد بسیاری‌شان با این که این شاهکار لااقل جزو ۳ آهنگ مشهور بلوز در تاریخ است موافق هستند و بنابراین بهتر است چندان روی رتبه‌ی سه یا یک سخت‌گیری نکنیم.

همچنین ببینید: ۲۲ تا از بهترین آهنگ‌های بی بی کینگ | سلطان بلوز

اجرای زنده‌ی این آهنگ از بی‌بی‌کینگ را [مربوط به سال ۱۹۹۳] در زیر ببینید و بشنوید:

آرش شمسی

هست از پسِ پرده گفت‌وگوی من و تو ||| چو پرده برافتد نه تو مانی و نه من

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

guest

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

21 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها
حنانه...حنانه

ممنونم از شما. خیلی خوب بودن. کلا سایت خیلی خوب‌و باکلاسی دارید. تبریک میگم

کاربر بدون نام

سلام لطفا یه راه ارتباطی دیگه لطف میکنید بزارید

امید تات

بی شک trill is gone بهترین اثر بلوز هستش . اما کاش از رابرت جانسون هم تو لیست بود . کسی که لقب شاه بلوز رو داره و متاسفانه خیلی زود مرده.
لیستتون بی نظیر بود مخصوصا etta james

Araz

دم شما گرم خیلی عالی بود مطالب و استفاده کردیم
پیشنهاد میکنم یه مطلب هم در مورد فضای امروز موسیقی بلوز بنویسید

میترا

اقا عالی بود. خیلی خوشم اومد؛ خسته نباشید

میلا

اتا جیمز عالی بود اولین بار بود صداش رو میشنیدم ولی فوق العاده بود

احسان مناجاتی

از وقتی چشمم رو باز کردم دیدم عاشق موسیقی بلوز هستم. خیلی ممنونم که توی این وب فارسی که خیلی به بلوز کاری ندارن اینطور مفصل چند تا از بهترین های بلوز رو معرفی کردید

امین رمضانی

مرسی عالی بود

محمود

ممنون بابت مطلب مفیدتون و آهنگ‌های دلنشینی که به اشتراک گذاشتید. حسن سلیقه و علاوه بر اون متانت و ادبتون درخور تحسینه.

Delaney

سلام مطلب خوب بود و اهنگ هايي كه قرار دادين شاهكار بودن . فقط اگه امكانش هست درباره خوانندگان زن قديمي تو سبك جز و بلوز هم مطلب بزاريد♥️

حماسه

باعث افتخارم بود که با سایت شما آشنا شدم و امیدوارم همیشه روشن تر بدرخشه ستاره های شما.موفق و پیروز باشید.

پس از مطالعه‌ی این نوشتار، این‌ها را هم بخوانید

مجموعه‌ی لوکئوم

مجموعه‌ی لوکئوم شامل وب‌سایت‌های زیر است:

 برای دسترسی به هر یک از وب‌سایت‌ها، روی دکمه‌‌اش کلیک کنید.