نقاشی

۱۰ تا از بهترین نقاشی های پیکاسو | از زن گریان تا گرنیکا

پابلو پیکاسو از بزرگ‌ترین نقاشان قرن بیستم و البته تاریخ است. این نقاش اسپانیایی به‌عنوان یکی از پدیدآورندگان سبک کوبیسم شناخته می‌شود و نقاشی‌هایی که در این سبک پدید آورده است را می‌توان به‌جرأت در زمره‌ی بهترین نقاشی‌های تاریخ به حساب آورد. در راستای نمایش‌دادن بهترین نقاشی‌های بهترین نقاش‌های تاریخ، این بار به سراغ آثار پیکاسو رفته‌ام. در ادامه به همراه یکدیگر نگاهی خواهیم داشت به بهترین و معروف ترین نقاشی های پیکاسو .

بهترین نقاشی های پیکاسو

10- نقاشی رؤیا از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی رؤیا از پیکاسو – ۱۹۳۲

رؤیا نقاشی‌ای است که عشق و شهوت در آن حضور دارند. پیکاسوی ۵۰ ساله در سال ۱۹۳۲ این نقاشی را از روی معشوقه‌ی جوان‌اش، ماری ترز والتر، کشید. از جمله مواردی که در ارتباط با این نقاشی بسیار قابل توجه اند یکی تضاد شدید رنگ‌ها و دیگری وجود یک آلت مردانه روی صورت مدل است. بسیاری اعتقاد دارند که این آلت در واقع آلت خود پیکاسو است که به‌صورت کج‌شده روی صورت زن وجود دارد. جالب است بدانید که نقاشی رؤیا پس از آن که آسیب دید و سپس مورد تعمیر واقع شد، در سال ۲۰۱۳ با رقمی معادل ۱۵۵ میلیون دلار به فروش رفت.

9- نقاشی دورامار و گربه از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی دورامار و گربه – ۱۹۴۱

دورامار و گربه نقاشی‎ای است که پیکاسو از معشوقه‌ی خود دورامار کشیده. این نقاشی یکی از بهترین آثار پیکاسو به شمار می‌رود. جابه‌جاشدن دهان و بینی و چشم و گوش و استفاده‌ی عالی از رنگ‌ها به یکی از بهترین نقاشی های کوبیسم تبدیل‌اش کرده‌اند. گفتنی است که این اثر هنری در سال ۱۹۴۱ خلق شده است.

8- دختر در برابر آینه از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی دختر در برابر آینه – ۱۹۳۲

 از دیگر نقاشی های پیکاسو که دلالت بر یکی از معشوقه‌های او – ماری ترز والتر – دارند همین نقاشی است. دختر در برابر آینه نشان‌دهنده‌ی دختری با نصف صورت زرد و روشن در برابر آینه‌ای با تصویر تیره و سیاه است. تفاسیر بسیاری از این نقاشی وجود دارند. برخی اعتقاد دارند که این نقاشی دلالت دارد بر تغییر ماری از دختری معصوم به زنی دنیوی و آگاه از جنسیت خود. برخی دیگر اعتقاد دارند که این قسمت زردرنگ صورت ماری در این نقاشی نشان‌دهنده‌ی روزها و لحظات خوشی است که با پیکاسو سر کرده و در عوض قسمت تیره نشان می‌دهد که ماری تصویری تیره و منفی از خود در ذهن دارد. این نقاشی به عنوان یکی از بهترین آثار پیکاسو مربوط به سال ۱۹۳۲، یعنی زمانی که ماری معشوقه‌ی پیکاسو بود، است.

7- نقاشی برهنه، برگ‌های سبز و نیم‌تنه از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی برهنه، برگ‌های سبز و نیم‌تنه از پیکاسو – ۱۹۳۲

این نقاشی نیز مربوط به سال ۱۹۳۲ و مری ترز والتر است. چند دهه است که بسیاری از کارشناسان نقاشی برای تفسیر و برداشت معنای آن به بن‌بست خورده‌اند و هیچ‌یک نتوانسته‌اند تفسیری قانع‌کننده از آن به دست دهند. به‌جرأت می‌توان گفت که هنوز هیچ‌کس نمی‌داند که این نقاشی پیکاسو بر چه چیزی دلالت دارد. گفتنی است که این اثر هنری در سال ۲۰۱۰ با قیمت ۱۰۶٫۵ میلیون یورو فروخته شد.

6- نقاشی گیتارزن پیر یا گیتاریست پیر از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی گیتاریست پیر از پیکاسو – ۱۹۰۳

این نقاشی مربوط به دوره‌ی آبی پیکاسو است. گیتاریست پیر، که در سال ۱۹۰۳ یا سال ۱۹۰۴ آفریده شده نشان از افسردگی و حزن پیکاسو در آن دوران به سبب فقر و خودکشی کاساگماس، دوست‌اش، دارد و دلالت دارد بر پیرمردی گیتاریست در وضعیتی حزن‌آور و ماتم‌زده. جالب آن که در سال ۱۹۹۸ پژوهش‌گران از دوربین مادون قرمز استفاده کردند و دیدند که در پس پشت تصویر، تصویری از یک زن وجود دارد.

بهترین نقاشی های پیکاسو
زنِ موجود در نقاشی گیتاریست پیر

نقاشی گیتاریست پیر را می‌توان مشهورترین نقاشی پیکاسو در دوران آبی معرفی کرد.

5- نقاشی نقاش و مدل‌اش از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی نقاش و مدلش از پیکاسو – ۱۹۲۷

این نقاشی نیز یکی از شاهکارهای نقاشی‌های کوبیسم است. در سمت چپ نقاشی، مدل که یک زن برهنه است حضور دارد و در سمت راست نقاش با یک تخته‌رنگ یو شکل. هر دوی این افراد، هم نقاش و هم مدل، بخشی از بدن‌شان در تاریکی یا همان وضعیت خاکستری قرار دارد.

گفتنی است که این نقاشی در سال ۱۹۲۷ خلق شده است.

4- نقاشی زن گریان

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی زن گریان از پیکاسو – ۱۹۳۷

یکی دیگر از معروف ترین نقاشی های پیکاسو که در این نوشتار معرفی می‌شود نقاشی زن گریان است. این اثر هنری، که مربوط به سال ۱۹۳۷ است، یکی دیگر از نقاشی‎هایی است که مدل آن‌ها معشوقه‌ی پیکاسو یعنی دورا مار بوده است. این نقاشی در سبک کوبیسم بوده و وحشت و اضطراب را به نمایش می‌گذارد. محال است فهرستی از بهترین آثار پیکاسو گرد آورده شود و اثری از نقاشی زن گریان در آن نباشد.

3- نقاشی سه نوازنده از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی سه نوازنده از پیکاسو – ۱۹۲۱

نقاشی سه نوازنده یکی از مشهورترین نقاشی های پیکاسو است. این نقاشی درواقع نقاشی‌ای از مرحله‌ی دوم کوبیسم یعنی کوبیسم مصنوعی است – مرحله‌ای که در آن استفاده‌ی بسیاری از رنگ‌ها می‌شود.

جالب آن که نقاشی سه نوازنده یک نقاشی نیست و در واقع دو نقاشی است که هر دو نیز در سال ۱۹۲۱ آفریده شده‌اند.

بهترین نقاشی های پیکاسو
نسخه‌ی دیگر نقاشی سه نوازنده به عنوان یکی از بهترین آثار پیکاسو

2- نقاشی دوشیزگان آوینیون از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی دوشیزگان آوینیون – ۱۹۰۷

یکی از شاهکارترین و بدیع‌ترین نقاشی های پیکاسو قطعاً همین نقاشی است. بسیاری برآن اند که آن‌چه که پیکاسو را مشهور ساخت و موجب شد که از او به عنوان یکی از بهترین نقاشان تاریخ یاد شود همین نقاشی است. این نقاشی در دوران جوانی پیکاسو یعنی در سال ۱۹۰۷ کشیده شده و حدود ۹ ماه پیکاسو را به خود درگیر کرده است. بسیاری این نقاشی را از جمله نخستین نقاشی‌ها در سبک کوبیسم می‌دانند.

دوشیزگان آوینیون نشان‌دهنده‌ی ۵ فاحشه از یکی از فاحشه‌خانه‌های شهر بارسلون اسپانیا است. این نقاشی در دورانی که آفریده شد، اثری به‌شدت رادیکال به شمار می‌آمد. خود پیکاسو اذعان داشته که در خلق این نقاشی تا حد زیادی مدیون علاقه‌اش به هنر آفریقا است. نکته‌ی جالبی که در باب این نقاشی وجود دارد این است که در سال ۱۹۱۶ – که نقاشی به نمایش درآمد – توسط بسیاری از کارشناسان به عنوان نقاشی‌ای که حاوی عناصر بی‌اخلاقی‌ست شناخته شد.

تأثیر بسیار زیاد این نقاشی بر هنر قرن بیستم را به هیچ عنوان انکار نمی‌توان کرد. این نقاشی نیز نقاشی‌ای است که اگر فهرستی از بهترین آثار پیکاسو گرد آورده شود، محال است نامی از آن به میان آورده نشود.

1- نقاشی گرنیکا از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی گرنیکا – ۱۹۳۷

گمان می‌کنم هیچ فهرستی از نقاشی های پیکاسو پیدا نشود که بهترینِ آن‌ نقاشی گرنیکا نباشد. گرنیکا نام شهری در شمال اسپانیا است، شهری که در خلال جنگ داخلی اسپانیا در آوریل ۱۹۳۷ توسط نازی‌های آلمانی و فاشیست‌های ایتالیایی و به درخواست ناسیونالیست‌های اسپانیایی بمباران شد. پیکاسو با توجه به همین بمباران و وضعیت حزن‌آور مردمان آن، این نقاشی را خلق کرد و توجهات بسیاری از انسان‌های جهان را معطوف به شهر گرنیکا کرد.

بهترین نقاشی های پیکاسو
پیکاسو در حال کشیدن گرنیکا

تفاسیر بسیار زیادی تا کنون از این نقاشی ارائه شده. در این نقاشی یک گاو وجود دارد و یک اسب، که هر دو در فرهنگ اسپانیایی بسیار مورد توجه هستند. برخی اعتقاد دارند که گاو موجود در این نقاشی نشانه‌ای از فرانکو است، و دلیل خونسردی گاو نیز بی‌اهمیتی این کشتار برای او، که البته همان فرانکو باشد، است.

وجود ترس و بی‌رحمی در نقاشی در کنار سیاه‌وسفید بودن آن و البته نوزادی که در آغوش مادر وحشت‌زده‌اش قرار دارد همگی این نقاشی را به اثری خاص مبدل کرده‌اند. بسیاری نقاشی گرنیکا از پیکاسو را بهترین نقاشی ضد جنگ تاریخ می‌دانند.

دانلود پکیج نقاشی
برای اطلاعات بیشتر روی همین تصویر کلیک کنید.

آرش شمسی

هست از پسِ پرده گفت‌وگوی من و تو ||| چو پرده برافتد نه تو مانی و نه من

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

guest

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

44 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها
مهری

مطالب عالی بود

گرنیکا

مرسی.خیلی خوب بود.دوست دارم نقاشی ها رو با توضیح ببینم همیشه و اینجا کاملن اینجوریه.

کاربر بدون نام

منم دوس دارم

Achilles

ببخشید، این نقاشی ها شوخیه!؟؟واقعا این خدا بیامرز هنرمند بوده؟

علی نیشابوری

اگر یکم دید هنری داشته باشی به زیبایی نهفته در این اثار و خالق ان پی میبری . سبک کوبیسم شاید مسخره بیاد اما مملو از هنر های تجسمی است و بسیار زیباست. مگه نه اقا ارش

امیر حسین

خیلی نفهمیACnillesان هنر مندی عالیییییی بود وهنوز هم رهش است

کاربر بدون نام

ببخشید روحش را اشتباه نوشتم

کاربر بدون نام

یه کمی ادب داشته باشی برای خودت خوبه

حمید

سبک نقاشی کوبیسم توسط یک متخصص برای مردم شرح داده شود تا با دیدگاه هنری این آثار بررسی گردد ّبا سپاس

کاربر بدون نام

راجب چیزی که تخصص نداری نظر نده

ایسون

نقاشی کوبیسم سبک مهمی هست و نقاشی ها بیانگر حسیات ان فرد هستند

Artmis

گاهی باید نگاه کردن به نقاشی های پیکاسو را نوعی توهین به خود و وقت خود توصیف نمود .

Home

به نظرم یکی از بزرگترین هنرهایی که هر هنرمندی باید در وهله ی اول بیاموزه هنر ارائه ی هنرشه… پیکاسو چجوری این نقاشی هاش رو به عنوان آثار ارزشمند به خورد ذهن این آدم ها داده خودش نشون میده که فوق العاده هنر مند بوده D:

کاربر بدون نام

امیدوارم دید هنری پیدا کنین

امیر حسین

عالیه عالی بو د مطالبت حرف نداشت ولی نقاشی ها را از کجامیاری

Mehrdad

دراین که پیکاسو هنرمند بزرگ و معروفی بود شکی نیست
اما نمیدام درک من از نقاشی کمه یا نقاشیای پیکاسو به دلم نمیشینه
کانسپت هایی که پشت نقاشی ها وجود داره شاید میتونست به صورت رئال باشه
و فهمش شفاف تر باشه
و یلشاید سیرکلاسیون کاری ک داشته این بود که تشویش ذهن بیننده رو داشته باشه که شخص بیننده بتونه هر تحلیلی رو داشته باشه و دیگران از اون تحلیل هدایت بشن و دیدگاهشون بره به اون سمت
به فرض یه تابلو پیکاسو نشون کسی بدید که اولین بار اثر رو میبینه. بعد تحلیل و ایده کارو بهش بکید
قطعا اون چیزی که شما بهش میگید تو ذهنش شکل میگیره نه تحلیل و نگاه خودش

محدثه

نقاشی های رئال خلاقانه و هنرمندانه نیستن و بیشتر بازیرین چون عامه پسند چیزی که این نقاشی ها و پیکاسورو از بقیه متمایز میکنه همین غیر رئال بودن و خاص بودنشون هست

ح. ر

سلام. آیاازنقاشیهای پیکاسو درجریان جنگ عراق وکویت چیزی ازموزه ی کویت دزدیده شده وبازگردانده نشده؟ این سوال رو جواب بدین ممنونم.

امیر دره شیری

ممنونم خیلی عالی بود زحمت کشیده بودید

کاربر بدون نام

من خودم عاشق سبک کوبیسمم

الینا

دوستانی که به سبک کوبیسم علاقه ندارن نقاشی های ادوارد کورتس به دردشون میخوره اگرچه که نقاشی های ایشون رئالیسم نیست
نقاشی های ونگوگ هم واقعا تفسیر های قشنگی داره دربارش یه فیلم به سبک نقاشی های خودش هم ساختن عاالیه

اتینا

میشه یکی به من توضیح بده .پیکاسو با چه وسایلی نقاشی میکرد?

شیوا جعفری رادنیا

پیکاسو و هر هنرمند دیگه‌ای تنها با یک ابزار نقاشی نمی‌کرده و نمی‌کنه. ابزارهای نقاشی، مخصوصاً بعد از خارج‌شدن از اصول قراردادی و کلاسیک، دیگه محدود به قلمو، بوم، رنگ‌روغن، اکرولیک و آبرنگ نیستن و نقاش‌ها الان از هر چیزی که فکر کنید، از نور چراغ گرفته، تا نخ و چکش و کیسه پلاستیک و هر چیز دیگه‌ای برای نقاشی‌کشیدن استفاده می‌کنن و به همین خاطر نمیشه دقیقاً گفت پیکاسو از چه وسیله‌ای استفاده می‌کرده، چون ابزارهای کار این هنرمند هم محدود به مواردی که گفتم نبوده‌اند، اما به هر حال انواع قلمو، کاردک، رنگ‌روغن و اکرولیک بیشتر از سایر ابزارها و رنگ‌ها کاربرد دارن.

کاربر بدون نام

مطالب خیلی خوب بود ممنون

کاربر بدون نام

دوس داشتم

همکاری در فروش

مطلب عالی و مفیدی بود استفاده کردم موفق باشید و پایدار.لطفا شما هم از سایت من “کسب درآمد از همکاری در فروش” دیدن نمایید

کاربر بدون نام

انگار یه فریادی پشت نقاشی هاش پنهانه…
خیلی عجیبه

maryam

توضیحاتتون خوب بودن. ممنون.

هستی

چه کشیده خودم بهتر میکشم
خخخخ

Ashkan

بله بله /:

Rtmis

هیچ چیز خیره کننده ای در نقاشی هاش دیده نمیشه ؛ بعضیا هم که میان اینجا با تعصب ازش طرفداری میکنن . میشه گفت اونایی هستند که اگه پیکاسو ایرانی بود نقاشی هاشو مسخره میکردن و صرفا فقط بلدن خارجی هارو گنده کنن واسه خودشون و بقیه . / البته هر کسی نظری داره .

شیوا جعفری رادنیا

مگه پیکاسو فقط توی ایران شهرت و محبوبیت داره که اینطوری می‌گید؟ نقاشی زبون خودش رو داره و معلومه کسی که زبونش رو بلد نیست نمی‌تونه مفهومش رو درک کنه. مثل من که الان زبون فرانسوی رو نمی‌تونم درک کنم. پیکاسو یه زبون جدید توی هنرهای تجسمی ابداع کرده. اون مفهوم پرسپکتیو رو تغییر داده و با خلاقیت ستودنیش آثار دوبعدی‌ای کشیده که در عین حالت تمامی وجوه سوژه رو نشون میدن. اون از قیدوبند اصول کلاسیک فرم خارج شد و تونست سوژه‌ها رو طوری ببینه که قبل اون هیچ کس به ذهنش نرسیده بود. درسته که پیکاسو کامل‌کننده‌ی هنرمندان پیش از خودشه و رد پای سبکش توی نقاشی‌های امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی دیده می‌شه، اما ابداع اون کاملاً خلاقانه و بی‌نظیره. زحمت بکشید با یه سرچ ساده نقاشی‌های پیکاسو مربوط به قبل از آغاز کوبیسم، یعنی قبل از ۱۹۰۷، رو ببینید و بعد حکم صادر کنید. من خودم علاقه‌ی زیادی به این سبک نقاشی ندارم، اما این قطعاً به‌معنی زیبانبودن آثار کوبیستی نیست.

عاطفه

اگر که دوست دارید حد توانایی های پیکاسو را در آثار طبیعت گرایانه ببینید، نقاشی پیکاسو از مادرش رو نگاه کنید. رسیدن به این حد از سواد و مهارت هنری که پیکاسو داره بدن مطالعه و تمرین از آثار کلاسیک غیر ممکنه؛ اما اون آثار صرفا آزمایش های هنری او بودند. در دورانی که ما درش قرار داریم دیگر چیزی به نام خوب یا بد وجود نداره و معنی یک چیزی بسته به تعریف ما از خوب یا بد تغییر می کنه. زیبایی یک اثر نه در طبیعی بودن عناصر آن و نه در خوشایند بودن و به اصطلاح چشمنواز بودن رنگ های آن است؛ بلکه نکات مهم تری از قبیل کمپوزیسیون و دانش رنگ شناسی و ترکیب بندی مطرح می شود و همه این ها بدن محتوا کاملا بی معنی می شوند. بله اگر که شما بدن فکر و محتوا اسپری رنگ را روی بوم خود خالی کنی، هرچند که کار شما نهایتا به اصطلاح زیبا به نظر آید، کاملا بی ارزش و خارج از حیطه هنری خواهد بود، اما اگر کار شما با فکر و تمرکز و دلیل انجام شده باشد و برای انجام دادن آنوقت صرف کرده باشید و از اندیشه و نیروی تفکر و استدلال خود بهره برده باشید، اثر شما یک اثر هنری قابل بحث خواهد بود. پس پسش از ارائه دیدگاه و بیانات خود، کمی درباره اثر فکر کنید و تلاش کنید از آسان دیدن رها شوید و به اصطلاح آماده خور نباشید. آثار طبیعت گرایانه نیازی به فکر کردن برای درک شدن ندارند و چیزی جز انسان تنبل و بدون فکر بار نمی آورند. سعی کنید کمی فکر کنید

عاطفه

در ارتباط با هنرمندان ایرانی آثار سهراب سپهری و بهجت صدر و گلشن قربانی نژاد و جلیل ضیاپور را مشاهده کنید. تمام این ها هنرمندان ایرانی هستند که شهرت فراوانی دارند و کسی آن ها را فقط به دلیل ایرانی بودن مسخره نمی کند بلکه بسیار تجلیل شده اند. در ابتدای امر هر اثر متفاوت و ساختار شکنی، بازخورد های منفی و نا امید کننده دریافت می کند اما با گسترش دانش و ارتقا سواد جمعی، آرام آرام این آثار قابل درک می شوند و البته مطالعه نیز الزامی است. هیچ اثری بدون آن که در بطن شرایط اجتماعی و یا اقتصادی و … بررسی شود، نمی تواند ثمربخش . مرتفع کننده احتیاجات باشد

هستی

والا اینهمه درس خوندیم خیر سرمون ارشد ریاضی رو گرفتیم نتونستیم یکی ازاینارو تفسیرکنیم

Ashkan

چون این هنره و ربطی به ریاضی نداره

حسین

وژدانن اگه او یکی پیر مرد نبود اصلا باور نمیکردم که نقاس بوده

داوووووود

واقعا با این سطح درک از هنر، توی صفحه نقاشی های پیکاسو چکار می‌کنی؟؟؟!!!

کاربر بدون نام

سلام تحلیلی برای نقاشی دوشیزگان نداشتید ولی در کل عالی بود

الهام

سلام موضوعات و توضیحات بسیار خوب و رضایت بخش هستند.
ممنون

کاسمیرو

انصافا میشه پیکاسو رو با داوینچی مقایسه کرد!!! آقاا ما که گاوباز نیستم که الان بگید اوووووه خیلی نفهمی !! ولی حداقل هنر باید ب دل بشینه آدم کارای داوینچی رو می بینه کف میکنه حالا هر سبکی ک شما اسمشو بزارید. مال پیکاسو هر سبکی ک هست خیلی چرت و پرتِ والا من نمیدونم این مردم اون دوران تو پاریس تو نمایشگاها دنبال چ بودن حداقل مودیلیانی خوب بود لخت میکشید

کاربر بدون نام

خیلی خوب میشه که از آثار غیرکوبیستی پیکاسو هم بنویسید تا حداقل افرادی که درکی از این سبک ندارن رو هوا حرف نزنن درباره نقاش

پس از مطالعه‌ی این نوشتار، این‌ها را هم بخوانید

مجموعه‌ی لوکئوم

مجموعه‌ی لوکئوم شامل وب‌سایت‌های زیر است:

 برای دسترسی به هر یک از وب‌سایت‌ها، روی دکمه‌‌اش کلیک کنید.