10 تا از بهترین نقاشی های پیکاسو ؛ از زن گریان تا گرنیکا

36

پابلو پیکاسو از بزرگ‌ترین نقاشان قرن بیستم و البته تاریخ است. این نقاش اسپانیایی به‌عنوان یکی از پدیدآورندگان سبک کوبیسم شناخته می‌شود و نقاشی‌هایی که در این سبک پدید آورده است را می‌توان به‌جرأت در زمره‌ی بهترین نقاشی‌های تاریخ به حساب آورد. در راستای نمایش‌دادن بهترین نقاشی‌های بهترین نقاش‌های تاریخ، این بار به سراغ آثار پیکاسو رفته‌ام. در ادامه به همراه یکدیگر نگاهی خواهیم داشت به بهترین و معروف ترین نقاشی های پیکاسو .

بهترین نقاشی های پیکاسوd

10- نقاشی رؤیا از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی رؤیا از پیکاسو – 1932

رؤیا نقاشی‌ای است که عشق و شهوت در آن حضور دارند. پیکاسوی 50 ساله در سال 1932 این نقاشی را از روی معشوقه‌ی جوان‌اش، ماری ترز والتر، کشید. از جمله مواردی که در ارتباط با این نقاشی بسیار قابل توجه اند یکی تضاد شدید رنگ‌ها و دیگری وجود یک آلت مردانه روی صورت مدل است. بسیاری اعتقاد دارند که این آلت در واقع آلت خود پیکاسو است که به‌صورت کج‌شده روی صورت زن وجود دارد. جالب است بدانید که نقاشی رؤیا پس از آن که آسیب دید و سپس مورد تعمیر واقع شد، در سال 2013 با رقمی معادل 155 میلیون دلار به فروش رفت.

9- نقاشی دورامار و گربه از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی دورامار و گربه – 1941

دورامار و گربه نقاشی‎ای است که پیکاسو از معشوقه‌ی خود دورامار کشیده. این نقاشی یکی از بهترین آثار پیکاسو به شمار می‌رود. جابه‌جاشدن دهان و بینی و چشم و گوش و استفاده‌ی عالی از رنگ‌ها به یکی از بهترین نقاشی های کوبیسم تبدیل‌اش کرده‌اند. گفتنی است که این اثر هنری در سال 1941 خلق شده است.

8- دختر در برابر آینه از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی دختر در برابر آینه – 1932

 از دیگر نقاشی های پیکاسو که دلالت بر یکی از معشوقه‌های او – ماری ترز والتر – دارند همین نقاشی است. دختر در برابر آینه نشان‌دهنده‌ی دختری با نصف صورت زرد و روشن در برابر آینه‌ای با تصویر تیره و سیاه است. تفاسیر بسیاری از این نقاشی وجود دارند. برخی اعتقاد دارند که این نقاشی دلالت دارد بر تغییر ماری از دختری معصوم به زنی دنیوی و آگاه از جنسیت خود. برخی دیگر اعتقاد دارند که این قسمت زردرنگ صورت ماری در این نقاشی نشان‌دهنده‌ی روزها و لحظات خوشی است که با پیکاسو سر کرده و در عوض قسمت تیره نشان می‌دهد که ماری تصویری تیره و منفی از خود در ذهن دارد. این نقاشی به عنوان یکی از بهترین آثار پیکاسو مربوط به سال 1932، یعنی زمانی که ماری معشوقه‌ی پیکاسو بود، است.

7- نقاشی برهنه، برگ‌های سبز و نیم‌تنه از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی برهنه، برگ‌های سبز و نیم‌تنه از پیکاسو – 1932

این نقاشی نیز مربوط به سال 1932 و مری ترز والتر است. چند دهه است که بسیاری از کارشناسان نقاشی برای تفسیر و برداشت معنای آن به بن‌بست خورده‌اند و هیچ‌یک نتوانسته‌اند تفسیری قانع‌کننده از آن به دست دهند. به‌جرأت می‌توان گفت که هنوز هیچ‌کس نمی‌داند که این نقاشی پیکاسو بر چه چیزی دلالت دارد. گفتنی است که این اثر هنری در سال 2010 با قیمت 106.5 میلیون یورو فروخته شد.

6- نقاشی گیتارزن پیر یا گیتاریست پیر از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی گیتاریست پیر از پیکاسو – 1903

این نقاشی مربوط به دوره‌ی آبی پیکاسو است. گیتاریست پیر، که در سال 1903 یا سال 1904 آفریده شده نشان از افسردگی و حزن پیکاسو در آن دوران به سبب فقر و خودکشی کاساگماس، دوست‌اش، دارد و دلالت دارد بر پیرمردی گیتاریست در وضعیتی حزن‌آور و ماتم‌زده. جالب آن که در سال 1998 پژوهش‌گران از دوربین مادون قرمز استفاده کردند و دیدند که در پس پشت تصویر، تصویری از یک زن وجود دارد.

بهترین نقاشی های پیکاسو
زنِ موجود در نقاشی گیتاریست پیر

نقاشی گیتاریست پیر را می‌توان مشهورترین نقاشی پیکاسو در دوران آبی معرفی کرد.

5- نقاشی نقاش و مدل‌اش از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی نقاش و مدلش از پیکاسو – 1927

این نقاشی نیز یکی از شاهکارهای نقاشی‌های کوبیسم است. در سمت چپ نقاشی، مدل که یک زن برهنه است حضور دارد و در سمت راست نقاش با یک تخته‌رنگ یو شکل. هر دوی این افراد، هم نقاش و هم مدل، بخشی از بدن‌شان در تاریکی یا همان وضعیت خاکستری قرار دارد.

گفتنی است که این نقاشی در سال 1927 خلق شده است.

4- نقاشی زن گریان

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی زن گریان از پیکاسو – 1937

یکی دیگر از معروف ترین نقاشی های پیکاسو که در این نوشتار معرفی می‌شود نقاشی زن گریان است. این اثر هنری، که مربوط به سال 1937 است، یکی دیگر از نقاشی‎هایی است که مدل آن‌ها معشوقه‌ی پیکاسو یعنی دورا مار بوده است. این نقاشی در سبک کوبیسم بوده و وحشت و اضطراب را به نمایش می‌گذارد. محال است فهرستی از بهترین آثار پیکاسو گرد آورده شود و اثری از نقاشی زن گریان در آن نباشد.

3- نقاشی سه نوازنده از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی سه نوازنده از پیکاسو – 1921

نقاشی سه نوازنده یکی از مشهورترین نقاشی های پیکاسو است. این نقاشی درواقع نقاشی‌ای از مرحله‌ی دوم کوبیسم یعنی کوبیسم مصنوعی است – مرحله‌ای که در آن استفاده‌ی بسیاری از رنگ‌ها می‌شود.

جالب آن که نقاشی سه نوازنده یک نقاشی نیست و در واقع دو نقاشی است که هر دو نیز در سال 1921 آفریده شده‌اند.

بهترین نقاشی های پیکاسو
نسخه‌ی دیگر نقاشی سه نوازنده به عنوان یکی از بهترین آثار پیکاسو

2- نقاشی دوشیزگان آوینیون از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی دوشیزگان آوینیون – 1907

یکی از شاهکارترین و بدیع‌ترین نقاشی های پیکاسو قطعاً همین نقاشی است. بسیاری برآن اند که آن‌چه که پیکاسو را مشهور ساخت و موجب شد که از او به عنوان یکی از بهترین نقاشان تاریخ یاد شود همین نقاشی است. این نقاشی در دوران جوانی پیکاسو یعنی در سال 1907 کشیده شده و حدود 9 ماه پیکاسو را به خود درگیر کرده است. بسیاری این نقاشی را از جمله نخستین نقاشی‌ها در سبک کوبیسم می‌دانند.

دوشیزگان آوینیون نشان‌دهنده‌ی 5 فاحشه از یکی از فاحشه‌خانه‌های شهر بارسلون اسپانیا است. این نقاشی در دورانی که آفریده شد، اثری به‌شدت رادیکال به شمار می‌آمد. خود پیکاسو اذعان داشته که در خلق این نقاشی تا حد زیادی مدیون علاقه‌اش به هنر آفریقا است. نکته‌ی جالبی که در باب این نقاشی وجود دارد این است که در سال 1916 – که نقاشی به نمایش درآمد – توسط بسیاری از کارشناسان به عنوان نقاشی‌ای که حاوی عناصر بی‌اخلاقی‌ست شناخته شد.

تأثیر بسیار زیاد این نقاشی بر هنر قرن بیستم را به هیچ عنوان انکار نمی‌توان کرد. این نقاشی نیز نقاشی‌ای است که اگر فهرستی از بهترین آثار پیکاسو گرد آورده شود، محال است نامی از آن به میان آورده نشود.

1- نقاشی گرنیکا از پیکاسو

بهترین نقاشی های پیکاسو
نقاشی گرنیکا – 1937

گمان می‌کنم هیچ فهرستی از نقاشی های پیکاسو پیدا نشود که بهترینِ آن‌ نقاشی گرنیکا نباشد. گرنیکا نام شهری در شمال اسپانیا است، شهری که در خلال جنگ داخلی اسپانیا در آوریل 1937 توسط نازی‌های آلمانی و فاشیست‌های ایتالیایی و به درخواست ناسیونالیست‌های اسپانیایی بمباران شد. پیکاسو با توجه به همین بمباران و وضعیت حزن‌آور مردمان آن، این نقاشی را خلق کرد و توجهات بسیاری از انسان‌های جهان را معطوف به شهر گرنیکا کرد.

بهترین نقاشی های پیکاسو
پیکاسو در حال کشیدن گرنیکا

تفاسیر بسیار زیادی تا کنون از این نقاشی ارائه شده. در این نقاشی یک گاو وجود دارد و یک اسب، که هر دو در فرهنگ اسپانیایی بسیار مورد توجه هستند. برخی اعتقاد دارند که گاو موجود در این نقاشی نشانه‌ای از فرانکو است، و دلیل خونسردی گاو نیز بی‌اهمیتی این کشتار برای او، که البته همان فرانکو باشد، است.

وجود ترس و بی‌رحمی در نقاشی در کنار سیاه‌وسفید بودن آن و البته نوزادی که در آغوش مادر وحشت‌زده‌اش قرار دارد همگی این نقاشی را به اثری خاص مبدل کرده‌اند. بسیاری نقاشی گرنیکا از پیکاسو را بهترین نقاشی ضد جنگ تاریخ می‌دانند.

دیدگاه‌تان را بنویسید

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

نیازی به ثبت ایمیل و نام نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

36 دیدگاه
 1. مهری نوشته‌است:

  مطالب عالی بود

  1. آرش شمسی نوشته‌است:

   ممنون از حسن نظر شما

 2. گرنیکا نوشته‌است:

  مرسی.خیلی خوب بود.دوست دارم نقاشی ها رو با توضیح ببینم همیشه و اینجا کاملن اینجوریه.

  1. آرش شمسی نوشته‌است:

   ممنون از حسن نظر شما

  2. ناشناس نوشته‌است:

   منم دوس دارم

 3. Achilles نوشته‌است:

  ببخشید، این نقاشی ها شوخیه!؟؟واقعا این خدا بیامرز هنرمند بوده؟

  1. علی نیشابوری نوشته‌است:

   اگر یکم دید هنری داشته باشی به زیبایی نهفته در این اثار و خالق ان پی میبری . سبک کوبیسم شاید مسخره بیاد اما مملو از هنر های تجسمی است و بسیار زیباست. مگه نه اقا ارش

  2. امیر حسین نوشته‌است:

   خیلی نفهمیACnillesان هنر مندی عالیییییی بود وهنوز هم رهش است

   1. ناشناس نوشته‌است:

    ببخشید روحش را اشتباه نوشتم

   2. ناشناس نوشته‌است:

    یه کمی ادب داشته باشی برای خودت خوبه

    1. حمید نوشته‌است:

     سبک نقاشی کوبیسم توسط یک متخصص برای مردم شرح داده شود تا با دیدگاه هنری این آثار بررسی گردد ّبا سپاس

  3. ناشناس نوشته‌است:

   راجب چیزی که تخصص نداری نظر نده

  4. ایسون نوشته‌است:

   نقاشی کوبیسم سبک مهمی هست و نقاشی ها بیانگر حسیات ان فرد هستند

  5. Artmis نوشته‌است:

   گاهی باید نگاه کردن به نقاشی های پیکاسو را نوعی توهین به خود و وقت خود توصیف نمود .

 4. امیر حسین نوشته‌است:

  عالیه عالی بو د مطالبت حرف نداشت ولی نقاشی ها را از کجامیاری

 5. Mehrdad نوشته‌است:

  دراین که پیکاسو هنرمند بزرگ و معروفی بود شکی نیست
  اما نمیدام درک من از نقاشی کمه یا نقاشیای پیکاسو به دلم نمیشینه
  کانسپت هایی که پشت نقاشی ها وجود داره شاید میتونست به صورت رئال باشه
  و فهمش شفاف تر باشه
  و یلشاید سیرکلاسیون کاری ک داشته این بود که تشویش ذهن بیننده رو داشته باشه که شخص بیننده بتونه هر تحلیلی رو داشته باشه و دیگران از اون تحلیل هدایت بشن و دیدگاهشون بره به اون سمت
  به فرض یه تابلو پیکاسو نشون کسی بدید که اولین بار اثر رو میبینه. بعد تحلیل و ایده کارو بهش بکید
  قطعا اون چیزی که شما بهش میگید تو ذهنش شکل میگیره نه تحلیل و نگاه خودش

  1. محدثه نوشته‌است:

   نقاشی های رئال خلاقانه و هنرمندانه نیستن و بیشتر بازیرین چون عامه پسند چیزی که این نقاشی ها و پیکاسورو از بقیه متمایز میکنه همین غیر رئال بودن و خاص بودنشون هست

 6. ح. ر نوشته‌است:

  سلام. آیاازنقاشیهای پیکاسو درجریان جنگ عراق وکویت چیزی ازموزه ی کویت دزدیده شده وبازگردانده نشده؟ این سوال رو جواب بدین ممنونم.

  1. امیر دره شیری نوشته‌است:

   ممنونم خیلی عالی بود زحمت کشیده بودید

 7. ناشناس نوشته‌است:

  من خودم عاشق سبک کوبیسمم

 8. الینا نوشته‌است:

  دوستانی که به سبک کوبیسم علاقه ندارن نقاشی های ادوارد کورتس به دردشون میخوره اگرچه که نقاشی های ایشون رئالیسم نیست
  نقاشی های ونگوگ هم واقعا تفسیر های قشنگی داره دربارش یه فیلم به سبک نقاشی های خودش هم ساختن عاالیه

 9. اتینا نوشته‌است:

  میشه یکی به من توضیح بده .پیکاسو با چه وسایلی نقاشی میکرد?

  1. شیوا جعفری رادنیا نوشته‌است:

   پیکاسو و هر هنرمند دیگه‌ای تنها با یک ابزار نقاشی نمی‌کرده و نمی‌کنه. ابزارهای نقاشی، مخصوصاً بعد از خارج‌شدن از اصول قراردادی و کلاسیک، دیگه محدود به قلمو، بوم، رنگ‌روغن، اکرولیک و آبرنگ نیستن و نقاش‌ها الان از هر چیزی که فکر کنید، از نور چراغ گرفته، تا نخ و چکش و کیسه پلاستیک و هر چیز دیگه‌ای برای نقاشی‌کشیدن استفاده می‌کنن و به همین خاطر نمیشه دقیقاً گفت پیکاسو از چه وسیله‌ای استفاده می‌کرده، چون ابزارهای کار این هنرمند هم محدود به مواردی که گفتم نبوده‌اند، اما به هر حال انواع قلمو، کاردک، رنگ‌روغن و اکرولیک بیشتر از سایر ابزارها و رنگ‌ها کاربرد دارن.

 10. ناشناس نوشته‌است:

  مطالب خیلی خوب بود ممنون

 11. ناشناس نوشته‌است:

  دوس داشتم

 12. همکاری در فروش نوشته‌است:

  مطلب عالی و مفیدی بود استفاده کردم موفق باشید و پایدار.لطفا شما هم از سایت من “کسب درآمد از همکاری در فروش” دیدن نمایید

 13. ناشناس نوشته‌است:

  انگار یه فریادی پشت نقاشی هاش پنهانه…
  خیلی عجیبه

 14. maryam نوشته‌است:

  توضیحاتتون خوب بودن. ممنون.

 15. هستی نوشته‌است:

  چه کشیده خودم بهتر میکشم
  خخخخ

  1. Ashkan نوشته‌است:

   بله بله /:

  2. Rtmis نوشته‌است:

   هیچ چیز خیره کننده ای در نقاشی هاش دیده نمیشه ؛ بعضیا هم که میان اینجا با تعصب ازش طرفداری میکنن . میشه گفت اونایی هستند که اگه پیکاسو ایرانی بود نقاشی هاشو مسخره میکردن و صرفا فقط بلدن خارجی هارو گنده کنن واسه خودشون و بقیه . / البته هر کسی نظری داره .

   1. شیوا جعفری رادنیا نوشته‌است:

    مگه پیکاسو فقط توی ایران شهرت و محبوبیت داره که اینطوری می‌گید؟ نقاشی زبون خودش رو داره و معلومه کسی که زبونش رو بلد نیست نمی‌تونه مفهومش رو درک کنه. مثل من که الان زبون فرانسوی رو نمی‌تونم درک کنم. پیکاسو یه زبون جدید توی هنرهای تجسمی ابداع کرده. اون مفهوم پرسپکتیو رو تغییر داده و با خلاقیت ستودنیش آثار دوبعدی‌ای کشیده که در عین حالت تمامی وجوه سوژه رو نشون میدن. اون از قیدوبند اصول کلاسیک فرم خارج شد و تونست سوژه‌ها رو طوری ببینه که قبل اون هیچ کس به ذهنش نرسیده بود. درسته که پیکاسو کامل‌کننده‌ی هنرمندان پیش از خودشه و رد پای سبکش توی نقاشی‌های امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی دیده می‌شه، اما ابداع اون کاملاً خلاقانه و بی‌نظیره. زحمت بکشید با یه سرچ ساده نقاشی‌های پیکاسو مربوط به قبل از آغاز کوبیسم، یعنی قبل از ۱۹۰۷، رو ببینید و بعد حکم صادر کنید. من خودم علاقه‌ی زیادی به این سبک نقاشی ندارم، اما این قطعاً به‌معنی زیبانبودن آثار کوبیستی نیست.

 16. هستی نوشته‌است:

  والا اینهمه درس خوندیم خیر سرمون ارشد ریاضی رو گرفتیم نتونستیم یکی ازاینارو تفسیرکنیم

  1. Ashkan نوشته‌است:

   چون این هنره و ربطی به ریاضی نداره

 17. حسین نوشته‌است:

  وژدانن اگه او یکی پیر مرد نبود اصلا باور نمیکردم که نقاس بوده

  1. داوووووود نوشته‌است:

   واقعا با این سطح درک از هنر، توی صفحه نقاشی های پیکاسو چکار می‌کنی؟؟؟!!!

دیدگاه‌تان را بنویسید

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

نیازی به ثبت ایمیل و نام نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

0
مجله فلسفه