شوپنهاور و زن

شوپنهاور و زن ؛ تحقیر صریح زن از سوی یک فیلسوف منزوی

پربازدیدترین مطالب سایت

تصادفی

مطالب جدید فلسفه

شوپنهاور و زن یا شوپنهاور و زنان از جمله عباراتی هستند که در موتورهای جستجو وارد می‌شوند و مخاطب با وارد کردن آن‌ها در موتورهای جستجو منتظر متنی است که به او در مورد افکار و سخنان تحقیرآمیز شوپنهاور در باب زنان بگوید. من در این نوشتار به شمایی که با وارد کردن عبارات شوپنهاور و زن یا شوپنهاور و زنان یا نظرات شوپنهاور در مورد زنان و موارد این قبیل به‌دنبال افکار زن‌ستیزانه‌ی شوپنهاور هستید خواهم گفت که شوپنهاور چه نظریاتی در باب زنان داشت.

مقدمه در مورد شوپنهاور و زن

افکار هر انسان، حتی یک فیلسوف، تماماً ناشی از اندیشیدن و استدلال‌کردن و تعمق‌کردن‌های بسیار نیستند؛ بسیاری از افکار هر انسان، و البته هر فیلسوف، ناشی از زمانه‌ای که در آن به دنیا آمده و زیسته، خانواده‌ای که در آن پرورش یافته، منطقه‌ای که در آن زندگی کرده، اتفاقاتی که در زندگی‌اش افتاده، کتاب‌هایی که خوانده و بسیاری موارد مختلف اند. این عبارات البته برای آرتور شوپنهاور نیز صادق اند. او افکاری خاص داشت؛ خاص نه نسبت به مردم بل نسبت به سایر فلاسفه. او بر این باور نبود که آدمی به دنیا آمده که خوشبخت شود و لذت بَرَد و کیف کند و به دیگران یاری رساند و بسیاری موارد دیگر. او بر این باور نبود که آدمی به سبب نقشه‌ای نیک به دنیا آمده و قرار است پس از زیستن نیز به جایی نیک رود.

او همچنین بر این باور نبود که آدمی آزاد به دنیا آمده و آزاد نیز باید از دنیا رود. او بر این باور نبود که آدمی حق دارد علیه حکومت بشورد و آقابالاسر نداشته باشد، همچنین او بر این باور نبود که زن با مرد برابر است.

فلاسفه‌ی پیش از شوپنهاور، البته به جز ارسطو، حتی اگر زن را موجودی کوچک و فرومایه می‌انگاشتند، که البته بسیاری‌شان می‌انگاشتند، به‌صراحت اعلام نمی‌کردند؛ اما شوپنهاور بارها و در جاهای مختلف از آثار – اش اعلام داشت که زن از نظرگاه او موجودی فرومایه است.

در ادامه در مورد شوپنهاور و زن یا همان عقاید شوپنهاور در مورد زنان بحث خواهم داشت. همانطور که گفتم، شوپنهاور در آثار – اش بارها در مورد زنان صحبت کرده، اما به گمان‌ام بهترین منبعی که از آن می‌توان برای ذکر عقاید شوپنهاور در مورد زن استفاده کرد مقاله‌ای ست که شوپنهاور در باب زنان نگاشته. این مقاله در کتاب جهان و تأملات فیلسوف که توسط رضا ولی‌یاری گردآوری  و ترجمه شده به چاپ رسیده است [شوپنهاور، جهان و تأملات فیلسوف، برگردان ر.ولی‌یاری، تهران، نشر مرکز، 1393، صص 58-76].

شوپنهاور و زن

آرتور شوپنهاور

شوپنهاور و زن | شوپنهاور و زنان

همانطور که ارسطو باور داشت که زن فرمان‌بردار است و مرد فرمان‌روا [ارسطو، سیاست، 1254 ب و 1260 ب] شوپنهاور نیز بر این باور بود که زن اصلاً برای فرمان‌برداری از مرد ساخته شده. او اعتقاد داشت که حتی اگر زن از فرمان‌برداری دور شود باز از طریقی مردی برای خود دست‌وپا می‌کند تا از او فرمان بَرَد:

این حقیقت که زن ماهیتاً برای انقیاد و فرمان‌برداری ساخته شده با این واقعیت اثبات می‌گردد که هر گاه زنی استقلال کامل می‌یابد این وضعیت را تاب نمی‌آورد و بی‌درنگ خود را به مردی می‌چسباند تا وی را راهنمایی و آقایی کند، چراکه زن محتاج سرور و ارباب است (شوپنهاور، پیشین، ص 75).

اما فارغ از فرمان‌برداری نکته‌ای دیگر که شوپنهاور تأکید زیادی روی آن دارد و مانور بیش‌تری نسبت به سایر مطالب روی آن می‌دهد این است که زن نسبت به مرد شعور و درک و فهم و قدرت اندیشه‌ی کم‌تری دارد.

از نگاه شوپنهاور زنان در واقع انسان‌های بالغ نیستند، بلکه کودکانی بزرگ‌جثه‌ هستند. از نگاه او زن موجودی ست میان کودک و مرد (پیشین ص 59). همچنین از نگاه او این واقعیت که مردان حتی تا 28 سالگی به بلوغ ذهنی نمی‌رسند اما زنان پیش از 18 سالگی به بلوغ فکری می‌رسند دلالت دارد بر محدود بودن اندیشه‌ی زنان.

موردی دیگر که در ارتباط با رابطه‌ی شوپنهاور و زنان می‌توان گفت این است که از نگاه او زنان به‌ذات موجوداتی فریب‌کار و دروغ‌زن هستند. او می‌نویسد پیدا کردن زنی راست‌گو احتمالاً جزو محالات روزگار است. شوپنهاور کار را تا جایی پیش می‌برد که اصلاً فریب و دروغ را جزو سلاح‌های زن برمی‌شمارد. او می‌نویسد همانطور که برخی حیوانات به یک سری قابلیت‌ها برای دفاع از خود مجهز شده‌اند، زن نیز به فن دروغ‌گویی مجهز است. خلاصه «فریبْ ذاتیِ زن است» (پیشین، ص 62).

شوپنهاور و زن

آرتور شوپنهاور

یک مورد دیگر که شوپنهاور روی آن متمرکز می‌شود این است که در طول تاریخ زنان هیچ‌زمان هیچ اثر هنری‌ای خلق نکرده‌اند. او می‌نویسد زنان نه اصلاً ذوق تئاتر دارند و نه توانایی نقاشی‌کشیدن. آن‌ها با صحبت‌کردن‌های زیادشان حتی کیف و لذت تماشای یک تئاتر یا اپرا را از مرد می‌گیرند.

در کل به طور خلاصه می‌توان گفت که از نگاه شوپنهاور زن موجودی سطحی، دروغگو، ضعیف و حسود است. زن باید کدبانو باشد و کل کاری که باید انجام دهد خانه‌داری و رسیدن به امور خانه است؛ و نه آن که به جامعه برود و در کارهای سیاسی و اجتماعی نقش داشته باشد. زن با مرد برابر نیست و اصلاً نباید حقوقی برابر داشته باشد.

شوپنهاور حتی می‌گوید این قاعده‌ی تک‌همسری قاعده‌ای اشتباه است که در اروپای آن زمان – و البته زمان حاضر – جا افتاده. مرد به چند زن احتیاج دارد و باید چند زن داشته باشد. اصلاً مرد حق دارد که چند زن داشته باشد و این تک‌همسری به ضرر خود زنان هم تمام شده؛ چراکه موجب شده بسیاری از زنان ازدواج نکنند و موهبت داشتن همسر به مثابه‌ی یک محافظ را از دست بدهند. او حتی وجود تعداد زیادی روسپی در سرتاسر اروپا را به همین تک‌همسری نسبت می‌دهد.

سخن آخر در مورد شوپنهاور و زن

به همراه یک‌دیگر دیدیم که عقاید شوپنهاور در مورد زن چه بودند و او در دوران زندگی‌اش چه افکاری در باب زنان داشته. در آخر گفتنی است که شوپنهاور رابطه‌ی خوبی با مادر خود نداشته و همچنین هیچ‌زمان نیز ازدواج نکرده است. البته او در جوانی و حتی در میان‌سالی سعی در برقراری روابطی با زنان داشته. برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه می‌توانید از مطالب پیشین در همین مجله استفاده کنید:

بد نیست پاراگراف زیر به‌عنوان یکی از محوری‌ترین پاراگراف‌های رساله‌ی در باب زنان شوپنهاور به‌عنوان پاراگراف آخر این متن آورده شود:

تنها جاذبه‌ی جنسی می‌تواند ذهن مرد را چنان کور و کدر سازد که به‌سوی آن‌چه جنس لطیف‌اش می‌خوانند کشیده شود. آن‌چه جنس لطیف نام داده‌اند، شانه‌هایی باریک و میانی پهن و ساقی کوتاه است؛ و تمامی راز زیبایی او در پس همین جاذبه‌ی جنسی پنهان شده است. … زنان هیچ‌گونه استعداد حقیقی برای شعر و موسیقی و هنرهای زیبا ندارند و اگر هم ادعایی در این مورد بکنند افسون و ریشخند و خودشیرینی‌ای بیش نیست. باهوش‌ترین ایشان حتی نتوانسته یک شاهکار و یک کار منحصربه‌فرد در هنرهای زیبا خلق کند (پیشین، ص 65).

پیشین «
پسین »
آرش شمسی

از نیک و بدِ زمانه بگسل پیوند

21 نظر

 1. Avatar

  انگار نیچه زن ستیزی رو از استادش یاد گرفته :]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]

 2. Avatar

  خدا رحمتت کنه مرد

 3. Avatar

  خداروشکر که خیلی نمونه های زیادی تو تاریخ بشریت هستن که خلاف حرفای این بنده خدارو ثابت میکنن. خب نمیخواستن ببینن و قبول کنن حتما مشکلات شخصی داشتن با خانومها و اینو بسط دادن به کل. قطعا دیدگاهشون در این مورد اشتباه بوده اینو با چند دق کوتاه تحقیق و سرچ کردن میشه ثابت کرد.

  • Avatar

   به سراغ زنان می‌روی؟ تازیانه را فراموش مکن!

  • Avatar

   دوست عزیز کاش الان خودش پیشت بود و براش ثابت میکردی که اشتباه میکنه !!!!!
   ما کلا عادت داریم بدون تفکر نظر بدیم و همه چیز رو خیلی ساده حل کنیم
   معلومه که شما هم بر اساس وضعیت زندگی خودت داری نظر میدی !!!!!

 4. Avatar

  تحجر باکلاس اروپایی

  اثر نبودن خدا در تفکرات و بی نظم انگاری جهان در چنین اندیشه هایی مشهوده… چجوری میشه به بقیه حرفاشون دل سپرد

 5. Avatar

  از نظر روانشناسی گفته های این بزرگان ثابت شده است و جای شک و ابهام ندارد ولی سیاست و اقتصاد در جهان امروز دست در دست هم برای پایداری حکومت ها و تسلط بر جوامع ،بشر را به گمراهی میبرند

 6. Avatar

  نبوغ این مردان بزرگ در حد درک و قیاس هر انسانی نیست در حد نوابغی مانند آلبرت انیشتین نیوتن و ادیسون میشه مقایسه کرد

 7. Avatar

  درود خدا و رسولش بر شوپناور بزرگ ع

 8. Avatar

  بنده از شخصیت شوپنهاور خوشم میاد ،همینطور از شخصیت پدرش، شخصیت خوبی داشتن علت زن ستیز بودن شوپنهاور هم مادرش بوده بنظر مشکل اخلاقی داشته بخاطر همین پدرش مدام نقل مکان میکرده اتفاقا خیلی هم غیرتی بودن
  به عقیده بنده انسان بزرگوار و قابل ستایشی بوده
  اطرافیانش قدرت درکش رو نداشتن

 9. Avatar

  حرفهای زن ستیزانه اونها چقدر به حرفهای زن ستیزانه اسلام نزدیک است!

  • Avatar

   دقیقا. آدم میمونه چی بگه…

  • Avatar

   اسلام دین عدالت و میانه روی هست ،بر طبق حقیقت های وجودی انسان ها اگر شما فکر کردی که اسلام زن ستیزه دعوت میکنم یک دور قرآن رو بخونید تا بفهمید دارید در مورد چه دینی نظر می دید.
   حرف هایی که از فلان حدیث جعلی و بهمان سایت سطحی بیرون اومده هیچ منبع خوبی برای درک حقیقت اسلام نیست الخصوص در مورد مباحث جنجالی مثل زنان. قوانین اسلام رو باید درست درک کرد متاسفانه یه عده مغرضانه دست به منحرف ساختن دین زدن.

 10. Avatar

  روحت شاد ای بزرگوار

 11. Avatar

  شاهکار خلقت یعنی شوپنهاور …

 12. Avatar

  هرجا هستی شاد باشی انسان بزرگ

 13. Avatar

  بنظرم این استاد دقیقا مشکلات و دلسوزی هایی که اون زمان داشتن با زن ها رو به زبان خودشون گفتن و کار بزرگی که کردن توی تاریخ میتونم به فکر کردن خانم ها به مرور زمان درمورد خودشون اشاره کنم .فکر میکنم اگه این اتفاق نمی افتاد شاید مدت بیشتری طول میکشید که زن ها پا به پای مرد ها در عرصه نبرد حاضر بشن یا حتا وجودشون حس بشه.

  • Avatar

   و خب از جنبه روانشناسی هم بخواد بهش نگاه بشه .
   با یه جمله معروف شروع میکنم (گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده)
   خب چیزی هست به نام مکانیزم انکار که شاید بهش برخورده باشین آدمی که چیزی رو بدست نمیاره از هر راهی که بلده و خب بجای اینکه راه درست رو پیدا کنه اون مسئله یا چیزی که میخواد رو انکار میکنه یا حتا تحقیرش میکنه که ذهنش آروم بگیره.
   من فکر میکنم درمورد این استاد هم این مسئله به روشنی صدق میکرده.

  • Avatar

   درضمن این آقا خدا نبودن که نشه حرف هاشون رو نقض کرد یا دلیل علمی آورد. من معتقدم حتا درمورد کتاب های دینی هم بحث کردن هیچ مشکلی نداره .
   من طرفدار خیلی از حرف های انگیزشی ایشون هستم …

پاسخی بگذارید

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

نقاشی

پربازدیدترین مطالب سایت