فلسفه برای نوآموزان

شوپنهاور و زن | تحقیر صریح زن از سوی یک فیلسوف منزوی

شوپنهاور از آن‌هایی بوده که هیچ ابایی از به‌میان‌آوردن عقاید زن‌ستیزانه‌شان نداشته‌اند. او هیچ ترسی از آن نداشت که در کتاب‌ها و مقالات‌اش به‌صراحت بر زن و زنانگی بتازد و زن را صرفاً «موجودی شانه‌باریک و باسن‌پهن» معرفی کند. در طی تاریخ، مردان زیادی چنین عقایدی داشته‌اند لیکن درصد اندکی از آنان عقایدشان را این‌سان با قاطعیت ابراز داشته‌اند و از تبعات ابراز عقایدشان هراسی به دل راه نداده‌اند. این نوشتار بر روی معرفی عقاید شوپنهاور در باب زنان تمرکز دارد. 

مقدمه در مورد شوپنهاور و زن

افکار هر انسان – حتی یک فیلسوف – تماماً ناشی از اندیشیدن و استدلال‌کردن و تعمق‌کردن‌های بسیار نیستند؛ بسیاری از افکار هر انسان، و البته هر فیلسوف، ناشی از زمانه‌ای که در آن به دنیا آمده و زیسته، خانواده‌ای که در آن پرورش یافته، منطقه‌ای که در آن زندگی کرده، اتفاقاتی که در زندگی‌اش افتاده، کتاب‌هایی که خوانده و بسیاری موارد مختلف اند. این عبارات البته برای آرتور شوپنهاور نیز صادق اند. او افکاری خاص داشت – خاص نه نسبت به مردم بل نسبت به سایر فلاسفه. او بر این باور نبود که آدمی به دنیا آمده که خوشبخت شود و لذت بَرَد و کیف کند و به دیگران یاری رساند و بسیاری موارد دیگر. او بر این باور نبود که آدمی به سبب نقشه‌ای نیک به دنیا آمده و قرار است پس از زیستن نیز به جایی نیک رود.

شوپنهاور و بدبینی ، بدبینی شوپنهاور

او همچنین بر این باور نبود که آدمی آزاد به دنیا آمده و آزاد نیز باید از دنیا رود. او بر این باور نبود که آدمی حق دارد علیه حکومت بشورد و آقابالاسر نداشته باشد، همچنین او بر این باور نبود که زن با مرد برابر است.

فلاسفه‌ی پیش از شوپنهاور، البته به جز ارسطو، حتی اگر زن را موجودی کوچک و فرومایه می‌انگاشتند، که البته بسیاری‌شان می‌انگاشتند، به‌صراحت اعلام نمی‌کردند؛ اما شوپنهاور بارها و در جاهای مختلف از آثار-اش اعلام داشت که زن از نظرگاه او موجودی فرومایه است.

در ادامه در مورد شوپنهاور و زن یا همان عقاید شوپنهاور در مورد زنان بحث خواهم داشت. همانطور که گفتم، شوپنهاور در آثار-اش بارها در مورد زنان صحبت کرده، اما به گمان‌ام بهترین منبعی که از آن می‌توان برای ذکر عقاید شوپنهاور در مورد زن استفاده کرد مقاله‌ای ست که شوپنهاور در باب زنان نگاشته. این مقاله در کتاب جهان و تأملات فیلسوف که توسط رضا ولی‌یاری گردآوری  و ترجمه شده به چاپ رسیده است [شوپنهاور، جهان و تأملات فیلسوف، برگردان ر.ولی‌یاری، تهران، نشر مرکز، ۱۳۹۳، صص ۵۸-۷۶].

شوپنهاور و زن

شوپنهاور و زن | شوپنهاور و زنان

همانطور که ارسطو باور داشت که زن فرمان‌بردار است و مرد فرمان‌روا [ارسطو، سیاست، ۱۲۵۴ ب و ۱۲۶۰ ب] شوپنهاور نیز بر این باور بود که زن اصلاً برای فرمان‌برداری از مرد ساخته شده. او اعتقاد داشت که حتی اگر زن از فرمان‌برداری دور شود باز از طریقی مردی برای خود دست‌وپا می‌کند تا از او فرمان بَرَد:

این حقیقت که زن ماهیتاً برای انقیاد و فرمان‌برداری ساخته شده با این واقعیت اثبات می‌گردد که هر گاه زنی استقلال کامل می‌یابد این وضعیت را تاب نمی‌آورد و بی‌درنگ خود را به مردی می‌چسباند تا وی را راهنمایی و آقایی کند، چراکه زن محتاج سرور و ارباب است (شوپنهاور، پیشین، ص ۷۵).

اما فارغ از فرمان‌برداری نکته‌ای دیگر که شوپنهاور تأکید زیادی روی آن دارد و مانور بیش‌تری نسبت به سایر مطالب روی آن می‌دهد این است که زن نسبت به مرد شعور و درک و فهم و قدرت اندیشه‌ی کم‌تری دارد.

از نگاه شوپنهاور زنان در واقع انسان‌های بالغ نیستند، بلکه کودکانی بزرگ‌جثه‌ هستند. از نگاه او زن موجودی ست میان کودک و مرد (پیشین ص ۵۹). همچنین از نگاه او این واقعیت که مردان حتی تا ۲۸ سالگی به بلوغ ذهنی نمی‌رسند اما زنان پیش از ۱۸ سالگی به بلوغ فکری می‌رسند دلالت دارد بر محدود بودن اندیشه‌ی زنان.

موردی دیگر که در ارتباط با رابطه‌ی شوپنهاور و زنان می‌توان گفت این است که از نگاه او زنان به‌ذات موجوداتی فریب‌کار و دروغ‌زن هستند. او می‌نویسد پیدا کردن زنی راست‌گو احتمالاً جزو محالات روزگار است. شوپنهاور کار را تا جایی پیش می‌برد که اصلاً فریب و دروغ را جزو سلاح‌های زن برمی‌شمارد. او می‌نویسد همانطور که برخی حیوانات به یک سری قابلیت‌ها برای دفاع از خود مجهز شده‌اند، زن نیز به فن دروغ‌گویی مجهز است. خلاصه «فریبْ ذاتیِ زن است» (پیشین، ص ۶۲).

شوپنهاور و زن

یک مورد دیگر که شوپنهاور روی آن متمرکز می‌شود این است که در طول تاریخ زنان هیچ‌زمان هیچ اثر هنری‌ای خلق نکرده‌اند. او می‌نویسد زنان نه اصلاً ذوق تئاتر دارند و نه توانایی نقاشی‌کشیدن. آن‌ها با صحبت‌کردن‌های زیادشان حتی کیف و لذت تماشای یک تئاتر یا اپرا را از مرد می‌گیرند.

در کل به طور خلاصه می‌توان گفت که از نگاه شوپنهاور زن موجودی سطحی، دروغگو، ضعیف و حسود است. زن باید کدبانو باشد و کل کاری که باید انجام دهد خانه‌داری و رسیدن به امور خانه است؛ و نه آن که به جامعه برود و در کارهای سیاسی و اجتماعی نقش داشته باشد. زن با مرد برابر نیست و اصلاً نباید حقوقی برابر داشته باشد.

شوپنهاور حتی می‌گوید این قاعده‌ی تک‌همسری قاعده‌ای اشتباه است که در اروپای آن زمان – و البته زمان حاضر – جا افتاده. مرد به چند زن احتیاج دارد و باید چند زن داشته باشد. اصلاً مرد حق دارد که چند زن داشته باشد و این تک‌همسری به ضرر خود زنان هم تمام شده؛ چراکه موجب شده بسیاری از زنان ازدواج نکنند و موهبت داشتن همسر به مثابه‌ی یک محافظ را از دست بدهند. او حتی وجود تعداد زیادی روسپی در سرتاسر اروپا را به همین تک‌همسری نسبت می‌دهد.

سخن آخر در مورد شوپنهاور و زن

به همراه یک‌دیگر دیدیم که عقاید شوپنهاور در مورد زن چه بودند و او در دوران زندگی‌اش چه افکاری در باب زنان داشته. در آخر گفتنی است که شوپنهاور رابطه‌ی خوبی با مادر خود نداشته و همچنین هیچ‌زمان نیز ازدواج نکرده است. البته او در جوانی و حتی در میان‌سالی سعی در برقراری روابطی با زنان داشته. برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه می‌توانید از مطالب پیشین در همین مجله استفاده کنید:

بد نیست پاراگراف زیر به‌عنوان یکی از محوری‌ترین پاراگراف‌های رساله‌ی در باب زنان شوپنهاور به‌عنوان پاراگراف آخر این متن آورده شود:

تنها جاذبه‌ی جنسی می‌تواند ذهن مرد را چنان کور و کدر سازد که به‌سوی آن‌چه جنس لطیف‌اش می‌خوانند کشیده شود. آن‌چه جنس لطیف نام داده‌اند، شانه‌هایی باریک و میانی پهن و ساقی کوتاه است؛ و تمامی راز زیبایی او در پس همین جاذبه‌ی جنسی پنهان شده است. … زنان هیچ‌گونه استعداد حقیقی برای شعر و موسیقی و هنرهای زیبا ندارند و اگر هم ادعایی در این مورد بکنند افسون و ریشخند و خودشیرینی‌ای بیش نیست. باهوش‌ترین ایشان حتی نتوانسته یک شاهکار و یک کار منحصربه‌فرد در هنرهای زیبا خلق کند (پیشین، ص ۶۵).

بیشتر بخوانید: بدبینی فلسفی از نظرگاه شوپنهاور.

آرش شمسی

هست از پسِ پرده گفت‌وگوی من و تو ||| چو پرده برافتد نه تو مانی و نه من

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

guest

نیازی به ثبت ایمیل نیست. لطفاً دیدگاه‌تان را بنویسید.

80 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها
رضا میرزایی

انگار نیچه زن ستیزی رو از استادش یاد گرفته :]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]

کاربر بدون نام

دقیقااااااا

داش فری

خدا رحمتت کنه مرد

رها

خداروشکر که خیلی نمونه های زیادی تو تاریخ بشریت هستن که خلاف حرفای این بنده خدارو ثابت میکنن. خب نمیخواستن ببینن و قبول کنن حتما مشکلات شخصی داشتن با خانومها و اینو بسط دادن به کل. قطعا دیدگاهشون در این مورد اشتباه بوده اینو با چند دق کوتاه تحقیق و سرچ کردن میشه ثابت کرد.

وِل

به سراغ زنان می‌روی؟ تازیانه را فراموش مکن!

مرد ایرانی

دوست عزیز کاش الان خودش پیشت بود و براش ثابت میکردی که اشتباه میکنه !!!!!
ما کلا عادت داریم بدون تفکر نظر بدیم و همه چیز رو خیلی ساده حل کنیم
معلومه که شما هم بر اساس وضعیت زندگی خودت داری نظر میدی !!!!!

کاربر بدون نام

بله هینطوره/:
قطعا بخاطر مادرش این حرف هارو میزده/:

کاربر بدون نام

بنظرم تا حدودی درست گفته…..

کاربر بدون نام

قرن ۲۱…افکار کهنه باید دور ریخته شه

محمد ر

مگه زنها این افکارشون رو دور ریختن که ما بخووییم اینکارو کنیم

احسان

تحجر باکلاس اروپایی

اثر نبودن خدا در تفکرات و بی نظم انگاری جهان در چنین اندیشه هایی مشهوده… چجوری میشه به بقیه حرفاشون دل سپرد

کاربر بدون نام

چه ربطی داره؟ حضرت علی هم گفتن به حرفی که شخص می‌زنه دقت کنید نه به شخصی که حرف می‌زنه
الان مثلاً در اندیشه‌ها و قوانین کشور ما که خدا جای داره بفرمائید که مگه در دادگاه‌های ما شهادت یک مرد برابر با دو زن نیست؟ مگه دیه و ارث نصف نیست؟ مگه قتل در فراش نداریم؟

کاربر بدون نام

حرفاش تا حدودی درسته/:

ما نمیتونیم بدون اینکه چیزی بدونیم نظر بدیم/:

روانشناس

از نظر روانشناسی گفته های این بزرگان ثابت شده است و جای شک و ابهام ندارد ولی سیاست و اقتصاد در جهان امروز دست در دست هم برای پایداری حکومت ها و تسلط بر جوامع ،بشر را به گمراهی میبرند

tws

درود خداوند برتو باد

روانکاو

آفرین درسته.

مردانی

بنده دکترای روانشناسی بالینی هستم
لطفا منبع خودتون رو در مورد اثبات گفته های بزرگان فوق اعلام کنید
علم عظیم روانشناسی نه تنها فرق گذاشتن بین زن و مرد رو در علوم دینی و مذهبی رد کرده بلکه در مقطع کنونی سخنان بزرگانی چون نیچه بزرگ و شوپنهاور بزرگ در مورد ضعف زنان به طور کل رد شده است
بنده پیشنهاد میکنم کتاب چگونگی رفتار با زنان شوپنهاور رو مطالعه بفرمایید
و همچنین کتاب چیزهایی که از مردان و زنان نمیدانید

کاربر بدون نام

بدرود
یعنی بطور خلاصه و مفید این رو میفرمایید که ، موجودی که خوتون رو روانشناس معرفی میکنید ، حداقل در حیطه کاری خودتون کتاب مطالعه بفرمایید تا مثه موجودات بربر به دیگران نگاه نکنید .

لال شو

گمراه این روان شناسهای دانشگاه پفکی هستن، یه نگاه به خودت بنداز ، نادان

کاربر بدون نام

این شوپنهاور اگه اینجوری حرف زده به خاطر مشکلات خودش بوده اگه بری زندگی شو بخونی میفهمی از مادرش هیچ محبتی ندیده وتحت تاثیر همین احساسات کتابایی ضد زن نوشته وخودش هیچ وقت هم ازدواج نکرده
دلیل نمیشه بگیم چون مادر اون اونطوری بوده همه زن ها هم اون جوری ان
زن و مرد هیچ فرقی با هم ندارن و تموم کشور های پیشرفته زنان موفقی داره

روانشناس

نبوغ این مردان بزرگ در حد درک و قیاس هر انسانی نیست در حد نوابغی مانند آلبرت انیشتین نیوتن و ادیسون میشه مقایسه کرد

کاربر بدون نام

درود خدا و رسولش بر شوپناور بزرگ ع

حسین ترک

درود برهمه طرفداران فردریش بزرگ نیچه وشوبنهاور… درود

کاربر بدون نام

مردانگی مرد بدون زن شایعه ای بیش نیست هرالاغی بیاد چهارتامزخرف بگه ..تابوده همین بوده مردها زن ستیزبودن چون ازقدرت زن هراس داشتند و حسود بودند مرد وزن هیچ برتری نسبت به هم ندارند ادم کحوا

کاربر بدون نام

اون که جا مغز پهن داشت شماهم مثل اون گوسفندی ک تاییدش میکنی

خانم اکبری

بنده از شخصیت شوپنهاور خوشم میاد ،همینطور از شخصیت پدرش، شخصیت خوبی داشتن علت زن ستیز بودن شوپنهاور هم مادرش بوده بنظر مشکل اخلاقی داشته بخاطر همین پدرش مدام نقل مکان میکرده اتفاقا خیلی هم غیرتی بودن
به عقیده بنده انسان بزرگوار و قابل ستایشی بوده
اطرافیانش قدرت درکش رو نداشتن

رضا

روحت شاد ای بزرگوار

مرد

شاهکار خلقت یعنی شوپنهاور …

tws

درود ستارگان خورشید ماه خدا جبراعیل میکاعیل اسفراعیل خاک شن دریا اضراعییل ادم حوا انجیل تورات حیوان انسان کودک مرد زن متفکران روانشناسان عالمان برتو باد ای شوپنهاور شریف

حسین ترک

آهای داداشی که میگی چون به دست نیاورده شده ضدزن… نه داداش اشتباه آمدی این بزرگان درعمق تاریکی روشنایی می بینند… حالا توکه هستی که حتی باچشمانی باز درروشنایی بازهم نمی بینی… بروکشکتوبساب نمی تونی بشین سکوتت به نفع تره… درود برشوبنهاور وفردریش بزرگ نیچه..

حسین ترک

درود برتو(tws(@)مرد…حسین ترک هستم نوکرت.. درود. درودبرهمه طرفداران شوبنهاوربزرگ وفردریش بزرگ نیچه… درود می بوسمت آن درود فقط درود…!

کاربر بدون نام

موافقم

حسین ترک

اگرجایگاه اعلایی باشد… فقط وفقط متعلق به فردریش بزرگ وشوبنهاور وامثال این بزرگان تعلق دارد… فداییم یافردریش نیچه یاشوبنهاور…! حسین ترک

کاربر بدون نام

هرجا هستی شاد باشی انسان بزرگ

کاربر بدون نام

احتمالا تو چرخه ی طبیعت درحال گردشه

muhamadmira

بنظرم این استاد دقیقا مشکلات و دلسوزی هایی که اون زمان داشتن با زن ها رو به زبان خودشون گفتن و کار بزرگی که کردن توی تاریخ میتونم به فکر کردن خانم ها به مرور زمان درمورد خودشون اشاره کنم .فکر میکنم اگه این اتفاق نمی افتاد شاید مدت بیشتری طول میکشید که زن ها پا به پای مرد ها در عرصه نبرد حاضر بشن یا حتا وجودشون حس بشه.

muhamadmira

و خب از جنبه روانشناسی هم بخواد بهش نگاه بشه .
با یه جمله معروف شروع میکنم (گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده)
خب چیزی هست به نام مکانیزم انکار که شاید بهش برخورده باشین آدمی که چیزی رو بدست نمیاره از هر راهی که بلده و خب بجای اینکه راه درست رو پیدا کنه اون مسئله یا چیزی که میخواد رو انکار میکنه یا حتا تحقیرش میکنه که ذهنش آروم بگیره.
من فکر میکنم درمورد این استاد هم این مسئله به روشنی صدق میکرده.

میگانوش

مشکل اینه که بسیاری از دوستان اونقدر دچار ضعف نفس و ضعف شخصیت هسستن که تا میبینن فردی با شهرت جهانی یک نظر حتی اشتباه و مشخصا برگرفته از تجربیات شخصی در مورد بانوان میده این نظر رو با عقده های خودشون از بانوان پیوند میدن و اتفاقا دو سه برابر ازش دفاع میکنن. وگرنه هر انسان منطقی میدونه که نوع بشر همواره در حال خطا کردنه حتی افرادی که در زمینه علوم تجربی و ریاضی که کاملا قابل اندازه گیری و اثبات هست مطالعه داشته و نخبه و سرآمد این حوزه ها هستن ممکنه در تجربیات و ازمایشهای خودشون که تخصصش رو دارن و اصولا تخصصش قابل اندازه گیری هست هم اشتباه کنن چ برسه افرادی که در حوزه علوم انسانی و فلسسفی در حال فعالیتن که میدانیم چیزی جز نظریه پردازی و دخالت عقاید شخصی در نظریات علمیشون نیست. چه برسه عقاید و تجربیالت شخصیشون که درست مثل این میمونه یک مردی داره از خیابون رد میشه و حالا به خانمها هم توهینی میکنه و شوپنهاور و صدتا گنده تر از اون در این منظر چیزی نیسستن جز انسانهایی عادی. اینکه فردی در یک زمینه یا چند زمینه نخبه هست دلیل بر درست بودن تمام افکارش نیست اون هم افکاری که مشخصا از یک ذهن اشفته میاد و توهین به زنان که نصف بیشتر و حقیقتا موثرتر جامعه رو تشکیل میدن هیچ لزومی نداره و فقط از روحی پر از گره های باز نشده میاد. خیلی از افراد اصلا چون نسبت به زن مرد پول جایگاه اجتماعی و خیلی چیزهای دیگه عقده د ارن میان و سعی میکنن اسم و رسمی برای خودشونه به هم بزنن که این تلخی ها رو بتونن فراموش دکنن. وگرنه توهین به اعضای اجتماع چه زن و چه مرد در هر صورت جایز نیست و روح بیماری میطلبه. من فقط دلم به حال دوستانی میسوزه که این جنبه از روحیات شونهاور رو تایید کردن صرفا چون خودشونم مشکلاتی از این دست دارن و عده ایشون هم تحت سلطه و سایه نام شوپنهاور قرار دارن و نه سایه عقل

muhamadmira

درضمن این آقا خدا نبودن که نشه حرف هاشون رو نقض کرد یا دلیل علمی آورد. من معتقدم حتا درمورد کتاب های دینی هم بحث کردن هیچ مشکلی نداره .
من طرفدار خیلی از حرف های انگیزشی ایشون هستم …

کاربر بدون نام

عارفان حرفشان یکیست و اختلاف نظرات ظاهری که دارن بخاطر زمان ها و مکان ها و جوامع مختلفی بوده که این عزیزان رسالت فردی خویش را جلوه گر کرده اند
از نظرات امام علی و نیچه و … به سادگی نگذرید ، اینها فراتر از روانشناس بوده اند ، هم اینان روان آفرینانند و فقط روان آفرینان روان بشر را میشناسند باقی به خوشامد سخنی میگویند

علی

تجربه اجتماعی هم همین رو میگه جاهایی که زن آزاد و رها از هر قید و بندی و به اصطلاح برابری زن و مرد صورت گرفته جامعه به سوی تباهی رفته البته این به معنای ظلم مرد به زن نیست بلکه مرد باید مردانگی داشته باشد به همه خصوصیات یک مرد و زن هم زن باشد با همه خلقت و هنرهای زنانگی اش مرد جای زن و زن جای مرد جامعه را به تباهی می کشاند

مریم

واقعاً اینجوری فکر میکنید؟ پس به همین علته که در حال حاضر شادترین و پیشرفته ترین جوامع بشری جوامعی با تساوی حقوق زن و مرد هستند و منحط ترین جوامع هم جوامعی که زنان برای احقاق حق خود به فحشا و خودسوزی دست میزنن؟؟؟؟!!!!!

کاربر بدون نام

مثلا کجا ثابت شده ؟
الان کشور های غربی بهترن یا ما ؟
چشم هاتو باز کن …

کاربر بدون نام

علی وضعت خیلی خرابه

مرد

آقای شوپنهاور و امثال آن درست گفتند،به نظر من زنان در آن دنیا هم بهشت و جهنمی پایینتر از بهشت و جهنم مردان دارند تا چه رسد در این دنیا

سیما

مردی که زن رو پایین تر از خودش میدونه سرپوش روی حقارت خودش میگذاره

کاربر بدون نام

آفرین دقیقا

کاربر بدون نام

تودیگ چقدر داغونی بیچاره خدا هم ازخلقت شما پشیمون شد ازبس بنده هاشو زیر سوال بردیدد موجودات خودخاهی ک فگرمیکنن برترن متاسفم برات بامردن شما زمین نفس نیکشه ازاین اندیشه های پوسیده وبیسواد..

کاربر بدون نام

مردو زن اصلا برابر نیستن این دیگه ته واقعا خیلی حرفه مزخرفیه که مد شده واسه مخ زدن زنا میگن
نه مرد با زن یکیه نه زن با مرد جفتشون انسانن با گرایش و عقیده متفاوت
و هیچ وقت هم شبیه نمیشن

فمنیسم زنده باد

دقیقا درسته،…یه حرف حسابی رنها از نظر سعور و ادمیت خیلی بالاتر از موجود شبیه مرد هستند، انها در نسل میمون باقی ماندن باور نمیکنید یه نگاه به ریش و پشم بندازید، بقیق برا خودتون میزارم،

میگانوش

:)))))))))))))))

Me

کسانی پیرو و طرف دار ایشون هستن که در عشقشون نسبت به یک زن سخت شکست خوردن و کمر بستن به زن ستیزی ؛ هر جا پسری پیرو شوپنهاور دیدین فاصله بگیرید که واقعا زخمیتون میکنن و سرشار از عقده زن ستیزی هستن. و من الله توفیق

S

این اقایونی که می گن این اقا راست گفته تا حالا به اینم فکر کردن که اگر زنان نبودن نسل کل انسان ها از بین می رفت ؟
تا حالا فکر کردن که کل عمرشونو در ارزوی چیزی می گذرونن که واسه بی ارزش ترین چیزه ؟
این اقا هم چون دستش گوشت نمی رسیده می گفته پیف پیف بو میده و پیروی کورکورانه از این اقا و امثالشون تهش نابودیه و تمام

کاربر بدون نام

لطفا وقتی چیزی نمیدونی نظر ندع/:
سکوت کن”)

رضا

ما که خیری از این موجودات زیبا روی سرو قامت ندیدیم، از همون اولی الی همین آخری.
لکن حقیقتش قوه حافظه خیلی از دوستان دختر دانشگاهم بیشتر از من بود، امتحانی رو یاد دارم که من ۱۱ شدم و دوستی ۱۷ و دوست دیگری ۱۵٫
کوشا ترین دانشجو های اون کلاس دختر ها بودند.
گرچه دل خوشی از زن ها ندارم اما نمیشه گفت ابله هستند.

کاربر بدون نام

ابله اون دسته انسان هایی هستند ک فکرمیکنند مرد وزن از حقوق انسانی مساوی برخوردار نیستند چه فرقی بین ادم وحواست هرکدوم بدون اون یکی ناقصه جمع کنید این لجن زارهای مغزیتون رو

وحید

نویسنده این مقاله (آرش شمسی) چنان مغرضانه این متن رو نوشته که اگر کسی آثار ارزشمند شوپنهاور رو نخونده باشه، این اراجیف رو باور میکنه

خمره

یعنی کسایی که اینجا پیام مینویسن علاقه مند به فلسفه و اندیشیدن هستن. به نظر میاد تو صفحه ی طرفداران کال اف دیوتی هستن. خیلی بامزست. البته من که موافقم طرفدارای کال اف دیئتی هم بخوان راجب فلسفه حرف بزنند. این پویایی بظرم میتونه مفید باشه هرچند مبتزل. فقط شرطش اینه زیاد خودتونو و عقیدتونو جدی نگیرید. زندگی کنید و از داشته های تاریخی استفاده کنید. شرابی بنوشید و با دوستانتون خوش باشید. خب مگه میشه تو ایران؟ این یه بحث دیگه میباشد. تمام.

حسام

واقعا عجیبه! بحث رو بردن‌ در حد کوچه بازار!

سالار

فلاسفه از نگاه عقل به زن نگاه میکردند ومتاسفانه فلاسغه نگاه عقلانی به مساله احساس وحس داشتند . زن را باید حس کرد ..تنفر نیچه نسبت به زن ناشی از عشق و تنفر توام نسبت به مادرش بود ..او در بین چند زن ( خواهر و مادر و عمه بیوه و مادر بزرگ و ..)بزرگ شد ..و در مورد شوپنهاور هم رابطه او و مادرش (و احتمالا دوستان مادرش که در کتب امده زیاد با مادرش رفت و امد داشته )
روشنفکران امروزفلسفی ما نیز حس را نمیفهمند متاسفانه ..و روشنفکران هنری ما نیز کمتر حس را میفهمند و این بدتر هست ..
یه انشان تا وقتی نتواند حس کند وگاهی در زندگی طرف احساس را بگیرد حتی اگر عقلانی نباشد هیچ گاه زن را نمیفهمد ..هیچ گاه زندگی و مهربانی و خشم و ترس و لذت و خوشحالی و ازخودگذشتگی و سرخوشی و خیلی مفاهیم دیگر که از نظر فلسفه احماقه به نظر میاید را درک نمیکند ..
هیچ چیز مثل ادبیات و ادبیات داستانی یا رمان های قوی حس را تقویت نمیکند ..(البته بنده حقیر نظر خودم را میگم و تنها شاخه جهان که هم حس و عقلانیت را با هم دارد ریاضی مجرد و انتزاعی هست …به خصوص برخی قضیه های ان در برخی شاخه های نظریه اعداد و توپولوژی و هندسه و روند اثبات ان ها ادم را به دنیایی میبرد که حس و عقل و (ادبیات و فلسفه و هنر ) را پیوند میدهد ..شاید به همین دلیل تسلط بر ریاضی داوینچی و باخ و موتسارت و … را جاودانه کرد

Last edited 6 ماه گذشته by سالار
karzan

فلسفه ش خیلی غلطه خیلی تا بکی‌غلطه کمه چون هر موجودی خواص ظاهر و باطنی خویش را دارا
این حرف که زن هیچ گونه استعدادی نداره در وقاع زنان از مردان سیال تر و درونی پاک تر دارن

رضا

چیدمان کلماتش به گونه ای هست که می خواد خصومت و یا تنفرش رو بروز نده، ولی در آخر کار شیوه چیدمان فرق میکنه و نظری بی دلیل ارائه میده.
زنانی مثل: ماری کوری کاشف عنصر فرانسیم و برنده نوبل، مریم میرزا خانی برنده فیلدز ریاضی و گسترش هندسه ریمانی یکی از زیباترین بخش ریاضیات. کمی دقت کنید، ساده میشه ذهن افراد رو خوند فقط با حرفشون. یکم به کلمات وسواس داشته باشین.
امام علی(ع): سخن بگو تا تو را بشناسم.

شاگرد شوپنهاور و نیچه

به نظر من صد در صد درست گفته . خودتون رو سر کار نزارین . من از این موجودات نرینه تعجب میکنم که حالا برای ما شدن فمینیست و کاسه داغ تر از آش و سنگ حقوق زنان رو به سینه میزنن. باید خیلی متوهم باشی که ادعا کنی ظرف چند ثانیه میتونی خلاف عقاید یکی از بزرگترین فیلسوفان جهان رو ثابت کنی

بهم میگن آرش

این جمله رو مدام با خودت تکرار کن دوست عزیز”هیچ چیز مطلق نیست” حتی اعقاید یکی از بزرگترین فیلسوفان.

کاربر بدون نام

تو ای مرد نیکو که چنین راجع به زن میگویی.! اگر مادرت نبود تو الان کجا بودی؟ روفرش یا تو آشغالی، پ گوه نخور لطفا

راب

ممنونم بابت مطلب مفیدی که گذاشتید.به نظرم‌کاملا درست ،ولی تند گفته‌!
خانم ها درک درست و واقعی از مسائل ندارن
به خاطر تغییرات هورمونی حتی در طی یک ماه رفتار متعادل ندارن.
همیشه خودشون رو برحق می دونن.
بی اندازه لجباز هستن.
در عین اینکه اعتماد به نفس و دانشی ندارن بسی ادعا هم دارن.
البته بانوان فرهیخته ای هم هستن که به طور سیستماتیک روی توانایی و آگاهی شان کار میکنن که متاسفانه در اقلیت هستن.

کاربر بدون نام

نه تو درک درستی از مسائل داری! فعلا که تو انقدر با اعتماد به نفس حکم میدی و خودتو برحق میدونی

کاربر بدون نام

در اواخر عمر، شوپنهاور نظرش رو در مورد زنان تعدیل کرده

بهم میگن آرش

عقاید و نظرات هر نفر وابسته به تجربیات و محیط زندگی اون فرد است. خب شما دارین عقیده یه شخصی رو که رابطه خوبی با زنان نداشته و مهم تر از اون سال ها قبل با شرایط متفاوت اقتصادی و فرهنگی و… با حال حاضر ما زندگی میکرده. تایید یا نقد میکنید. واقعا جالبه. همه هم معتقدن نظرشون برتر و درست از دیگریست

پس از مطالعه‌ی این نوشتار، این‌ها را هم بخوانید

مجموعه‌ی لوکئوم

مجموعه‌ی لوکئوم شامل وب‌سایت‌های زیر است:

 برای دسترسی به هر یک از وب‌سایت‌ها، روی دکمه‌‌اش کلیک کنید.